26 Април 2024петък00:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Места

На котва в Ахтополския залив

Уникален музей, посветен на това спасително парче камък, дърво, олово или желязо, може да се види в най-южния български черноморски град

/ брой: 32

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 3466

Истории за смели капитани и дръзки пирати, за потънали съкровища и красиви кораби с бели платна, които кръстосват безкрайната морска шир, разбуждат въображението на всеки, който обича приключенията и романтиката. Затова и често препрочитаме книгите и гледаме филмите, които разказват за тях. Още по-вълнуващо е, когато имаме възможност да видим с очите си и да се докоснем до автентични находки от морското дъно, свидетелства за хилядолетна история, за победи и поражения, за корабокрушения и човешки съдби.

При морските народи още от древността котвата се смятала за символ на сигурността и късмета. Надежда, спасение, безопасност, здравина... - такава символика се приписва на това безценно съоръжение, което понякога е последна възможност за защита в морските бури.

Уникален музей не само за България, посветен на котвата, е разположен в южния край на Ахтополския залив, в красива двуетажна сграда, която много напомня на кораб. В тревните площи около нея, сред смокинови и нарови дръвчета са експонирани големи железни котви, обрасли през дълголетния си престой в дълбините с вкаменелости на морски обитатели.

На първия етаж се намира уютният ресторант "Музея" с изискана кухня и панорамна гледка към целия залив, пристанището с мостика и любимия на фотографите приказен бял ахтополски фар. По стените на заведението са окачени архивни и по-съвременни снимки - хронологичен разказ за историята, хората, риболовния поминък, рекорди в улова и т.н. в най-южния български черноморски град, който е и част от територията на Природен парк "Странджа". Насловът е "Ахтопол и ахтополци в стари снимки и гравюри".

В просторните светли помещения на втория етаж, аранжирани в съответствие със съвременните тенденции на музейното дело, са представени две експозиции. В Залата на котвите е подредена колекция с находки от Античността и Средновековието на различни видове каменни, дървени, оловни и железни котви; медни корабни камбани; пушки, пищови и ятагани; керамични съдове и предмети; сребърни и бронзови монети; части и реконструкции на корабни оръдия - намерени сред останките на турски, гръцки, френски, византийски, римски и руски кораби. Повечето артефакти са от акваторията между Маслен нос и Резово и са датирани от около I хил. пр. Хр. до първата половина на ХХ в. Известно е, че ахтополското крайбрежие е едно от най-опасните за навигация в Черноморието, като в неговия шелф са регистрирани най-много древни и съвременни корабокрушения. Чрез подредбата на експонатите, техните описания и други исторически сведения може да се проследи възникването и развитието на котвите като материал, форма и големина, приспособления за захващане към плавателния съд и т.н. Древните котви са от камък, олово и желязо. Те са обособени в няколко групи: каменни блокове със и без отвори, щокове от съставни каменно-дървени котви, щокове и стегачки от съставни оловно-дървени котви и железни котви. За най-древни се приемат каменните блокове с отвори. Камъкът е в основата и на следващия етап от развитието на това съоръжение - двурогата щокова котва. По подобие на каменните щокове започват да се изработват и оловните. Двуроги са и най-древните железни котви - до наши дни са познати много техни разновидности.

Антична керамика може да се види и в другата зала, в която е показана сбирката "Черно море и Странджа в европейските картографски представи". Тя включва подбрани дигитални копия на морски (портоланни) и сухоземни карти от IV до ХIХ в. Описателни табели на български, руски и английски език, чертежи и снимки представят историята, произхода и спецификата на всеки от експонатите.

Научният ръководител на това родолюбиво начинание д-р Атанас Орачев увлекателно разказва, търпеливо и изчерпателно отговаря на всички въпроси на любознателните малки и големи посетители. Тук няма входни билети, нито такса за беседата, нито забрани да правите снимки, колкото ви се иска. Очевидно най-важното за домакините е да ни запознаят с тази славна морска част от нашата история, да ни "закотвят" мислено към този пристан, да ни привлекат да дойдем и следващото лято, за да разгледаме новите находки или дарения, които ще бъдат добавени, както и да популяризират тази оригинална сбирка, представяща историята на корабоплаването край земите ни.

Идеята и създаването

Първата обществена колекция у нас е направена изцяло с частни средства. Предметите, които поставят основата на сбирката, са откупени от инициатора и основателя на музея инж. Петър Кънев, член на сдружение "Кръг Будител", бизнесмен и депутат от ПГ на "БСП за България". През 2012 г. се създава сдружението "Черноморска Странджа", а една от основните му задачи е да насърчава и подпомага развитието на музейната експозиция "История на котвата", да осигурява дейности по консервацията и реконструкцията на експонатите. Част от тях са постъпили като дарения и със съдействието на жители на Ахтопол и други градове у нас.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ