20 Април 2024събота12:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На норвежки остров искат да спрат времето

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 545

На остров Сомарьой (Летния остров) в Норвегия слънцето не залязва в продължение на 69 дни от годината, а жителите му искат да заменят часовниците си с корони от цветя и да спрат времето. Желанието на местните е напълно разбираемо - между ноември и януари мястото тъне в мрак, а слънцето така и не пожелава да се покаже. Затова хората искат в периода от 18 май до 26 юли да се освободят от традиционните работни часове и "конвенционалното отчитане на времето".

"Тук слънцето постоянно грее и затова ние се държим по-странно. В часа, който вие наричате 2 през нощта, тук може да видиш деца, играещи футбол, възрастни, боядисващи къщи, и тийнейджъри, отиващи да плуват", казва Кйел Ове Хвединг, жител на Сомарьой пред Би Би Си.

Туризмът и рибарството са най-важните отрасли на острова, а жителите му са малко над 300. Те организират петиция, която да им помогне да се освободят от традиционните часове на отваряне за бизнеса и да постигнат по-голяма гъвкавост в ходенето на работа и на училище. Но по думите на Хвединг това е просто стъпка към формализирането на нещо, което местните жители практикуват отдавна.

Когато туристите прекосят моста от континента към острова, не виждат катинари, които да символизират вечната любов на някоя двойка, а часовници, които означават, че са на път да влязат в безвремието.

"Малко е налудничаво, но в същото време е много сериозно", казва Хвединг за мисията на неговите съграждани. Да станат зона, освободена изцяло от астрономическото време, е нещо изключително трудно, дори невъзможно. Но за тях най-важното е да успеят да получат по-голяма гъвкавост. Дали ще успеят? Най-вероятно да благодарение на широкия отзвук, който петицията получи в медиите.

"Идеята е също така да се успокоим. Виждал съм хора, които са стресирани, тъй като са притиснати от времето", сподели още Хвединг.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ