24 Април 2024сряда02:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Демография

Накъде вървим?

Защо в света днес има повече баби и дядовци отколкото внуци

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 1605

Фернандо Дуарте,
Би Би Си

За първи път в историята на човечеството се случва днес в света да има повече старци, отколкото малки деца. Какво означава това за всички нас и за бъдещето на планетата ни?

По данни на ООН в края на 2018 г. броят на тези, които са преодолели възрастовата граница от 65 г., надвишава броя на тези, които са на възраст под 5 години. Днес на Земята живеят близо 705 млн. души, които са над 65 години. А тези, които са под 5 г. са близо 680 милиона.

Днешните тенденции показват, че към 2050 г. тази разлика ще стане още по-голяма - на всяко дете под 5 г. ще се падат повече от двама старци, които са над 65. Демографите откриха това и го проследяват вече отдавна: в повечето страни хората живеят все повече и имат все по-малко деца. Но как ще се отрази това на нас? Или вече ни влияе?

Недостатъчно "пристигащи"

Кристофър Мърей, директор на Института по оценка на здравеопазването към Вашингтонския университет, казва: "Ще има много малко деца и много възрастни хора, които са над 65 г., което ще направи трудно поддържането на световната общност в нормално състояние".

Мърей е автор на доклада от 2018 г., в който той смята, че почти половината от всички страни в света са заплашени от "фалит на раждаемостта" - раждат се недостатъчно деца, за да се поддържа населението на една или друга държава.

"Помислете за всички дълбоки социални и икономически последствия, заплашващи обществото, в което бабите и дядовците са повече от внуците", добавя той.

Според данните на Световната банка през 2960 г. коефициентът на раждаемостта в света е бил близо пет деца на всяка жена. Близо 60 г. по-късно той намалява двойно - до 2,4.

В същото време социално-икономическото развитие е от полза за родените в наше време. През 1960 г. хората живеят средно малко повече от 52 години. Настоящата продължителност на живота през 2017 г. е достигнала 72 години.

Това означава, че на нас са ни необходими все повече ресурси, докато остаряваме. Увеличава се натискът върху пенсионната система и системата на здравеопазването.

Застаряващо население

Проблемът на застаряването на населението е по-остър в развитите държави. Там, като правило, е по-ниска раждаемостта и причина за това, преди всичко, е икономиката: нивото на детската смъртност е по-ниско, средствата за контрол на раждаемостта са общодостъпни, а да се отглеждат и възпитават деца е доста скъпо.

В такива страни жените често раждат по-късно и затова имат по-малко деца.

По-високите стандарти на живот означават, че хората живеят по-дълго. Най-добрият пример е Япония, където очакваната продължителност на живота е близо 84 г. (най-високата в света) и където 27% от населението е по-възрастно от 65 (също най-високият показател в света).

А какъв е делът в Япония на онези, които още не са навършили 5 години? Според данните на ООН, те са близо 3,85 на сто.

И двете цифри вече отдавна тревожат японските власти и миналата година правителството на страната обяви плановете си да промени възрастта за пенсиониране - от 65 на 70 години.

Ако това се случи, японските трудещи се ще излизат в пенсия най-късно от всички останали в света.

Дисбалансът, за който говорим, обаче заплашва и развиващите се страни. В Китай делът на възрастните хора е по-малък, отколкото в Япония (10,6% от цялото население). Но заради строгите мерки за ограничаване на раждаемостта през 1970-те години, във втората по големина икономика в света има относително нисък коефициент на раждаемост - средно по 1,6 деца на жена.

И днес тези, които още не са навършили 5 г., в континентален Китай са под 6% от цялото население.

Брой деца срещу качеството на живота

Сред държавите, където раждаемостта е висока, доминират африканските страни. Например Нигер е "най-фертилната страна в света": там през 2017 г. средно на една жена са се падали 7,2 родени деца.

В същото време в тези страни е най-високо нивото на детската смъртност. В Нигер този показател е 85 деца на всеки хиляда, най-високият в света.

Коефициент на възпроизводство

За демографите цифрата 2,1 е магическа. Смята се, че такъв коефициент на раждаемост е достатъчен населението да се възпроизвежда. Най-пресните данни на ООН показват, че едва малко повече от половината страни в света (113) отговарят на това изискване.

Изследователите също така подчертават, че на страните с по-висока детска смъртност и по-ниска очаквана продължителност на живота е необходим коефициентът 2,3, а този праг е постигнат едва от 99 държави. Заради намаляването на раждаемостта в много страни населението, най-вероятно, доста чувствително ще намалее - въпреки че общото население на света се увеличава (очаква се към 2024 г. то да достигне 8 милиарда души).

Въздействие върху икономиката

Намаляващо и застаряващо население... Това преди всичко означава намаляване на броя работници, което води до по-ниска продуктивност, която на свой ред ще забави икономическия ръст.

През ноември м.г. МВФ предупреди, че заради застаряващото население икономиката на Япония може да се свие с повече от 25% през следващите 40 години. "Демографската ситуация влияе върху всички аспекти на нашия живот", подчертава Джордж Лисън, директор на Оксфордския институт за стареене на населението.

Ще помогне ли технологията да се справим с икономическите ефекти на бързо застаряващото население на планетата ни?

Семейство и политика

Междувременно специалистите постигнаха консенсус: правителствата трябва да действат, за да обезвредят "бомбата на застаряването", която вече тиктака.

През 2015 г. Китай преразгледа политиката си на "едно дете" и през 2018 г. даде да се разбере, че след година всички ограничения ще паднат. Според редакционна статия във в. "Женмин жибао", официално издание на ЦК на китайската компартия, раждането на деца е "дело семейно и държавно".

Отмяната на ограниченията обаче едва ли ще се превърне в панацея. През 2018 г. в Китай са се родили 15,2 млн. деца - най-малкият брой за последните над 60 години.

Китайските учени смятат, че причина за намалялата раждаемост е по-малкото количество на жени в репродуктивна възраст, а също така и това, че младите семейства са склонни да отлагат раждането на деца по финансови причини.

По-възрастни и по-здрави

Експертите предупреждават: за намаляване на ефекта на застаряващото население държавата трябва да се погрижи за здравето на възрастните хора. Здравите хора остават по-дълго трудоспособни, освен това така се намаляват разходите за медицинското обслужване.

Освен това, както подчертават специалистите в Международната организация на труда, там, където жените се трудят наравно с мъжете, по-рядко се случват рецесии. Колкото по-голям е делът на жените в работната сила, толкова по-устойчива е икономиката.

Могат ли тези препоръки на учените да помогнат, ще бъдат ли чути? Часовникът тиктака.

Делът на тези, които са над 65 г., в някои страни и региони

    Япония 27%

    Италия 23%

    Евросъюз 19,7%

    САЩ 15,4%

    Русия 14,1%

    Китай 10,6%

    Бразилия 8,5%

    Турция 8,15%

    Индия 5,9%

    Иран 5,4%

    Близък изток/Северна Африка 4,9%

    Африка на юг от Сахара 3%

(Данните са на ООН/Световната банка)

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ