19 Април 2024петък21:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Настъпва ли и тетанусът?

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 247

След повече от 30 години в Орегон (САЩ) е регистриран първи случай на заболяло от тетанус дете. Това съобщава сайтът Outbreak News Today. Случаят с 6-годишното неваксинирано дете е описан в седмичния доклад за заболеваемостта и смъртността на американския Център за превенция и контрол на болестите (CDC) от 8 март т.г. През 2017 г., докато играело на открито във ферма, детето се ударило и получило разкъсване на челото. Раната била почистена и зашита у дома. Но 6 дни по-късно се проявяват епизоди на плач, стягане на челюстите и неволни мускулни спазми на горните крайници, последвани от извиване на шията и гърба (опистотон), генерализирана спастичност, гърчове, провокирани от светлина, шум, а по-късно същия ден се проявява и затруднено дишане. Екипът на спешна помощ до закарал в болница, където е поставена диагноза тетанус. Както е известно, инкубацинният период е от 4 до 14 дни. За момчето от Орегон следва 

8 седмици болничен престой

включително и 47 дни в интензивно отделение, плюс продължителна рехабилитация, докато детето възобнови обичайните си дейности, включително бягане и колоездене. 

При постъпването в болница на детето е поставена ваксина DTaP (комбинирана ваксина за малки деца срещу дифтерия, тетанус и коклюш (магарешка кашлица). Въпреки че лекарите подробно обяснили рисковете и ползите от ваксинацията срещу тетанус, семейството на детето категорично отказало втората доза DTaP, както и всяка друга препоръчана имунизация, пише в доклада на CDC. Оттам става ясно, че болничните такси възлизат на 811 929 долара, без разходите за въздушния транспорт, болничната рехабилитация и последващите амбулаторни разходи!

Според доклада 

разходите за лечение на тетанус са близо 72 пъти по-високи 

от средните за педиатрична хоспитализация в САЩ разходи, които възлизат на 11 143 долара.

Масовата имунизация срещу тетанус от 1940 г. насам води до 95% спад на случаите на тетанус и 99% спад на смъртните случаи. Но модата на отказ от ваксини става причина от 2009 до 2015 г. в САЩ да регистрират 197 случая на заболели от тетанус и 16 смъртни случая, свързани с инфекциозната болест. Неваксинирани или неадекватно ваксинирани лица са изложени на риск от тетанус, независимо от възрастта, а възстановяването от болестта на тетанус не дава имунитет, предупреждават от CDC. 

Според Националния имунизационен календар на България първата ваксина срещу тетанус е, когато бебето навърши 2 месеца. Следващите са на 3 и 4 месеца, а реимунизациите са на 16 месеца, 6 г., 12 г., 17 г., а след навършване на 25 г., реимунизация се извършва на всеки 10 години.  

Любопитно

Българска майка: "Детето ми се зарази с едра шарка от яслата. Сложих захар до леглото, за да мине по-лесно шарката - за умилостивяване на светицата и "баба Шарка" (публикувано без редакция-б.р.).

Наш коментар: Последните случаи на едра шарка (вариола) са регистрирани през 1977 г., а през 1980 г. СЗО обявява окончателното унищожаване на вируса в природата. 

В България Законът за опазване на общественото здраве въвежда задължителна ваксинация срещу едра шарка през 1903 г. През 1928 г. вариолата е изкоренена!

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ