20 Април 2024събота15:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-добрата работна седмица е 8-часовата

Психичните проблеми намаляват с 30% в сравнение с липсата на трудова заетост или гледането на деца

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 1403

Британски експерти установиха, че оптималното работно време за психичното здраве е 8 часа седмично, съобщи "Индипендънт". При такава заетост психичните проблеми намаляват с 30% в сравнение с липсата на трудови правоотношения или гледането на деца. 

Изследването е извършено от социолози от университетите в Кеймбридж и Солфорд заради опасенията, че автоматизираните технологии могат да наложат масово съкращаване на работното време. Специалистите са използвали данни за повече от 70 хил. британци, събирани от 2009 до 2018 г., за да анализират как промяната в работното време се отразява на психичното здраве и задоволството от живота.

"Имаме насоки как да дозираме всичко - от витамин С до продължителността на съня, за да се чувстваме по-добре. Но за първи път се поставя въпросът за платената работа", уточни един от авторите на изследването д-р Брендън Бърчел от Кеймбридж. И добави: "Знаем, че безработицата често е пагубна за благоденствието и се отразява зле не само на общественото положение, но и на самочувствието, използването на времето и чувството за обща цел. Сега вече имаме идея колко платена работа е необходима, за да бъдат постигнати психосоциалните ефекти - и тя въобще не е много."

Развиването на изкуствения интелект и роботиката предизвикват много опасения, че безработицата ще се увеличи. Според социолозите решението е да бъдат преосмислени сегашните норми за пълно работно време и часовете да бъдат преразпределени така, че всеки да се облагодетелства от заетостта, дори и това да означава много по-кратък трудов ден.

Специалистите предлагат и други опции, като петдневни уикенди, да се работи само по два часа дневно или годишният отпуск да бъде увеличен на няколко месеца. Данни психичното здраве да се подобрява при повече часове работа седмично няма.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ