24 Април 2024сряда21:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неустойки за милиони ще плаща кабинета, ако поиска ЧЕЗ

автор:Дума

visibility 1077

Тежки клаузи и неустойки за стотици милиони евро могат да попречат на плановете на кабинета да контролира сделката за ЧЕЗ. Оказва се, че договорът между чешките собственици и "Инерком" е доста добре изпипан, за да не даде възможност за намеса в политиката на фирмата-купувач поне за няколко години напред. Според в. "Дневник" има клауза, която може да направи изключително проблемно евентуалното контролиране на дружеството, придобито от "Инерком". Много е вероятно Надзорният съвет на чешкия собственик в Прага да не даде одобрение за подобна намеса, за която се обявиха Бойко Борисов и Гинка Върбакова преди седмица. От вчера собственичката на "Инерком" е в Прага, не даде много подробности около преговорите, които ще води, но според публикации в някои медии, тя трябва окончателно да стане собственик на ЧЕЗ до края на тази седмица.

Това обаче, пише "Дневник" по никакъв начин не гарантира възможности на държавата да влезе в сделката. Както по-рано пропагандираха от ГЕРБ. Много е вероятно на правителството може да му се наложи да плаща стотици милиони евро неустойки, ако поиска да прекрои договора.

Освен това в Чехия внимателно следят ефекта от разгласяването от Борисов на информация за сделката. Шумните и противоречиви твърдения на премиера, които вкараха и Андрей Бабиш в обяснителен режим, могат да предизвикат евентуално дистанциране или оттегляне на банките, готови да финансират купувача. Това - от гледната точка на чехите - би могло да се изтълкува и като неправомерен политически натиск върху частни страни по договор. Така може да се стигне и до иск срещу България за причинени щети, но само ако това може да бъде доказано пред съд или арбитраж, допълват експерти, цитирани от чешкото издание "Хосподарски новини". Оттам припомнят, бъдещият собственик става страна и по международен арбитражен иск на ЧЕЗ срещу България от 2016 г., който - ако бъде удовлетворен - може да достигне 15 милиарда крони или 500-600 милиона евро.

Реалната сума, с която обикновено привършват подобни спорове, е доста по-малка. Но според "добре информиран източник от ръководството на ЧЕЗ" част от договора с "Инерком" е условие българският купувач да продължи да си сътрудничи с чешката компания и да предоставя необходимите материали. "Сега си представете как ще се съгласим собственик на българската компания да стане някой, срещу когото водим арбитражен спор за такава сума - просто не можем да го позволим", обяснява източникът на "Хосподарске новини".

Според вестникът българското правителство може да изпадне в ситуация, в която да поиска контролен дял акции в ЧЕЗ, но и да предложи да плати глобата, която ще му наложи съдът.
В заключение "Хосподарске новини" съобщава, че в ЧЕЗ има проблем и с това кой е предоставил на премиера Бойко Борисов поверителна информация за финансиране на сделката, с каквато е разполагал само Надзорният съвет на компанията.

Онджей Ланда, зам.-министър на финансите и член на Надзорния съвет на ЧЕЗ, чието име се появи като източника на документа, е отговорил пред "Хосподарске новини": "Не знам какво пишат българските медии, аз не си комуникирам с българското правителство". Преди това и премиерът Андрей Бабиш заяви, че не е предоставял никакви документи и поверителна информация на българския си колега, а само му е обяснил сделката, докъде е стигнала тя и какви уверения и проверки за нея са правени за борда на ЧЕЗ.

 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ