20 Февруари 2026петък11:03 ч.

Няколко думи

Халюцинации

/ брой: 95

автор:Александър Симов

visibility 9345

Последното проучване на "Евробарометър", триумфалистки пуснато по всички възможни медии, е най-гръмотевичният представител на романтичното фентъзи. Данните в него са като получени вследствие на употреба на халюциногенни гъби.
Ето една малка част от тях, но ги употребявайте внимателно и с риск за вреда на нервната ви система. 52 процента от европейците имат доверие в ЕС. "Най-високото ниво от 18 години насам", стенат любовно в изводите експертите. Най-много на Евросъюза се радвали младите в диапазона от 15 до 24 години. Което е нож с две остриета, ако четем данните правилно. Докато растеш и учиш, имаш доверие, но трябва ли да почнеш работа, изведнъж доверието ти се спихва. Това не е успокоително за бъдещето.
Социологията продължава: 52 на сто подкрепяли Еврокомисията. Ощипете ме да се уверя, че не сънувам. Тази Еврокомисия се управлява от най-слабия председател в цялата история на ЕС. Урсула фон дер Лайен е в епицентъра на грандиозен корупционен скандал за сделките с ваксините за "Пфайзър", но въпреки това романтичните европейци я одобрявали. Това е председателката, която се опита да кастрира демокрацията в ЕС като отнеме правото на вето на отделните страни, но гражданите на континента й ръкопляскат, а дори й се радват. "Бъдете щастливи, бъдете щастливи!", иронично казваше при подобни видения преди много време Никола Вапцаров.
Разходката в света на розовите балони продължава. 72 на сто заявявали, че се чувстват граждани на ЕС. Интересно тогава при тези нива на "европеизъм" защо всички бастуни в ЕК подскачат истерично, когато се зададат избори в която и да е държава. Нима нямат доверие в собствените си данни? Нима мислят, че социологията послъгва?
На фона на това фентъзи изведнъж има удар в зъбите - 48% смятат състоянието на европейската икономика за лошо. Значи пред очите си имаме свят, в който хората живеят лошо, но продължават да вярват в светлите идеали и да гледат любовно портрета на фон дер Лайен. Прекрасният нов свят.
После пак потъваме в поезията - 81 на сто подкрепяли общата политика за отбраната и сигурност, а същевременно 78 процента били загрижени за отбраната и сигурността в следващите пет години. Хем подкрепят, хем са загрижени. Какво подкрепят тогава? Дрането с 800 милиарда, 400 от които веднага ще бъдат откраднати, а още поне 250 ще бъдат "усвоени" в следващите години? "Гражданите на ЕС" подкрепят това? Откога социологията се превърна в аналога на телевизионна врачка пред череп и свещи?
И накрая идва най-интересното. Проучването показвало, че мирът оставал най-представителната европейска ценност, следван от демокрацията. А в реалността имаме някакви мракобесни милитаристи с нежни души, които почнаха да се изживяват като военни лидери (дори и когато жените им ги ступват профилактично).
Имаме европейски институции, които подкрепят отмяната на избори, намесват се грубо във вота на хората, изтръгват различната гледна точка от медиите, но демокрацията оставала да сияе в умовете на социологическите бройлери. Подмененият свят, в който живеем, рано или късно ще се срути върху главите на авторите на фентъзи. Защото подобно разминаване между видения и реалност е рецепта за пълна политическа катастрофа. Кога, по дяволите, заживяхме в този въздушен замък?

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 445

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 402

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 406

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 424

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ