19 Юли 2025събота22:59 ч.

Общинските администрации са с най-нисък капацитет

Държавното управление не се възползва максимално от възможностите на научната общност, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 5504

Най-висока е оценката за административен капацитет на държавните агенции, следвани от министерствата, а най-ниска е оценката на общинските администрации. Това са резултатите в аналитичния доклад "Индекс на административния капацитет на държавната администрация за 2024 г.". Резултатите бяха представени по време на конференция в Университета за национално и световно стопанство от автора проф. Борислав Борисов в присъствието на вицепремиера Атанас Зафиров, който е и ръководител на Съвета за административна реформа към Министерския съвет.
Анкетирани са 76 администрации. Въпросници са били изпратени на 180 администрации, но не всички са се отзовали на допитването. Изследването обхваща 43 елемента на административния капацитет, сред които достъп до публична информация, предотвратяване конфликт на интереси.
Като проблем проф. Борисов открои нежеланието за прилагане на програмно бюджетиране, въпреки доказаните ползи от него. Общините например не знаят да работят с изкуствен интелект, нямат желание да прилагат програмно бюджетиране.
Сред препоръките, които са в доклада, е създаването на нов стратегически документ за развитие на държавната администрация, преразглеждане на учебните планове на висшите училища с цел по-голяма ефективност, както и необходимост от програма за модернизация на държавната администрация.
За пореден път оценката на самата администрация за административния капацитет е по-ниска в сравнение с минали години, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров. Той отбеляза, че оценките на социално-икономическите партньори за административния капацитет са още по-ниски. Една от констатациите в доклада е, че сред основните причини за това влошаване на нивото на административния капацитет е политическата криза, тази спирала от избори, посочи той.
Зафиров припомни, че има управленска програма с хоризонт до 2029 г., както и законодателна програма, според която в периода до юни съвместното управление планира да реализира над 55 законопроекта.  Особен фокус има върху намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и засилване на ролята на вътрешните електронни административни услуги, посочи вицепремиерът.
Моето лично впечатление, че държавното управление не се възползва максимално от капацитета на научната общност на подобен тип изследвания, за да бъдат въвеждани добри практики в системата на управление. Една от моите амбиции ще бъде подобряване на комуникацията в тази насока, добави Зафиров.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ