23 Април 2024вторник17:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нинова: ЧЕЗ бе продадена на втората Гинка

Сделката се осъществява в условията на корупционна тишина

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 3750

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заподозря задкулисие при сделката за продажбата на "ЧЕЗ-България" на "Еврохолд". Кратката позиция бе изразена в декларация на партията, която Нинова прочете от парламентарната трибуна. "И докато ви хвърляха прах в очите, че ще намалят субсидията на 1 лв, намерение, което никога не са имали искрено, ЧЕЗ беше продадена на втората Гинка. От първи юли ще се увеличат цените на ток и вода. А при уж огромен излишък в бюджета Министерството на финансите взема нов дълг от 400 млн. лв., които ще плащаме всички в следващите 20 години", се заявява в декларацията.

 "Ние смятаме, че тази сделка се осъществява в тежка корупционна тишина. Продажбата на най-големия електроенергиен разпределител, от което зависи цената на тока за българските граждани и бизнеса, а също така и националната сигурност, не може да се осъществява по такъв начин", коментира сделката заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев. Публикации от няколко дни сочат, че низвергнатият от Борисов Цветан Цветанов се завръща в играта на бяло магаре като скрит в сянка купувач на ЧЕЗ. Оставяме настрана бъдещите проблеми лично за Борисов. Ако Цветанов реши да реализира амбициите си за политически реваншизъм, електроразпределителният монополист му е идеален трамплин, твърди бившият евродепутат Николай Бареков.

"Еврохолд България" АД се споразумя да придобие бизнеса на чешката енергийна компания "ЧЕЗ Груп" в България, което бе съобщено още в четвъртък миналата седмица на официалния сайт на дружеството. Продажбата включва всичките седем български дружества на "ЧЕЗ Груп" ("ЧЕЗ България", "ЧЕЗ Електро България", "ЧЕЗ Разпределение", "ЧЕЗ Трейд България", "ЧЕЗ ИКТ България", "Проект за свободна енергия Орешец" и "Бара Груп"). Двете страни вече са подписали договор. "Еврохолд" ще плати 335 млн. евро за придобиването на активите на "ЧЕЗ Груп в България". Както е известно, през април 2019 г. ЧЕЗ прекрати договора за покупка с "Инерком" за продажба на българските си активи. Причината бе, че КЗК отказва разрешение за сделката и така  българската компания "Инерком", собственост на Гинка Върбакова, не можа да изпълни условията по договора, който беше сключен с ЧЕЗ миналата година. "Еврохолд" ще финансира сделката с комбинация от собствен и заемен капитал. Компанията вече е подписала мандат с две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране за подобни сделки, които да обезпечат необходимия заемен капитал, уточниха от дружеството.

В края на май шефът на надзора на застрахователния холдинг Асен Христов каза пред чешки журналисти, че за финансирането са избрани три западни банки, които са в топ 10. Той декларира, че няма да се използва руско финансиране за сделката, за която вече бяха емитирани на борсата преференциални акции за увеличение на капитала на холдинга с 80 млн. евро. С плановете за предоговаряне на съществуващия в холдинга мецанин фонд ще се осигурят собствени 120-130 млн. евро, а останалите ще са заемни средства, обясни тогава Христов. Това е сделка, която се реализира по реда на чешкото законодателство и българската държава няма отношение към този процес, коментира енергийният министър Теменужка Петкова. Следим сделката и ако тя стане факт, ще направим проверка, каза председателят на КЕВР Иван Иванов. По думите му все още не са ясни критериите, по които КЕВР ще извърши проверката, тъй като институциите, които е трябвало да ги подготвят, не са го направили.

Едно от опасенията, свързани с продажбата, е, че купувачът няма никакъв опит в електроенергийния бизнес. От "Еврохолд" твърдят, че тепърва ще формират "консултативен съвет от експерти със солиден международен опит в бизнеса, с дистрибуция на електроенергия, който ще консултира компанията в процеса на интеграция на дейността на "ЧЕЗ България" в структурата на холдинга". За да се финализира обаче сделката, е нужно одобрението на регулаторните органи - КЗК и КЕВР.

Именно антимонополната комисия препъна предишния купувач на българските активи на ЧЕЗ - компанията "Инерком" на Гинка Върбакова. Мотивът бе, че Върбакова вече има слънчеви електроцентрали и разширявайки бизнеса си, може да злоупотребява с господстващото си положение на пазара. КЗК не призна и опита на "Инерком" да прехвърли бизнеса си на нов собственик, а междувременно изтече крайният срок, в който Върбакова трябваше да плати договорената сума по сделката. Тя не стори това заради споровете по казуса пред Върховния административен съд и чешкият собственик  започна да търси нов купувач на активите си. Договорът с "Инерком" бе анулиран, другият кандидат "Индия пауър" понижи първоначалната си оферта, но се появи "Еврохолд".

Основен собственик на "Еврохолд" е "Старком", притежание на шефа на надзора Асен Христов с близо 65%. Малък дял има и в регистрирано в Кипър дружество. Според публикации в медиите миноритарен акционер е и скандалният герой от прехода Атанас Тилев, известен с близките си отношения със Симеон Сакскобургготски. Компанията на Тилев "Дар финанс" влиза в "Еврохолд" през 2015 г. В това дружество участие имат компании от Лихтенщайн и Атанас Тилев. Това сочат данни от Търговския регистър. Тилев е банкерът на фалиралите през втората половина на 90-те години на ХХ век Българската земеделска банка и Добруджанска банка. 

Чешкото издание "Лидове новини" първо съобщи още в края на март, че "Еврохолд" е третият кандидат за активите на ЧЕЗ у нас след отпадането на "Инерком" и "Индиън Пауър". Тогава изданието посочи, че търговското финансиране на сделката можело да бъде предоставено от руска банка.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 302

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 277

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 272

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 299

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ