24 Април 2024сряда15:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нобел за метода "ин витро"

Проф. Робърт Едуардс от Великобритания, наричат "Бащата на бебето в епруветка", спечели най-престижната международна награда за медицина за постижения в лечението на безплодието

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 1409

"Неговият принос представлява крайпътен камък в развитието на модерната медицина", съобщиха от Нобеловия комитет към шведския институт "Каролинска". "Неговите постижения спомогнаха за лечението на безплодие, медицинско състояние, от което страда голяма част от човечеството, включително повече от 10% от всички двойки в света", се допълва в съобщението. Паричната награда за Едуардс е в размер на 10 млн. шведски крони (около един млн. евро) и ще му бъде предадена на церемонията по връчване на наградите в Стокхолм на 10 декември, в деня на смъртта на основателя на премията Алфред Нобел, починал през 1896 г.
Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за медицина или физиология, са Иван П. Павлов (Русия) (1904), Роберт Кох (Германия) (1905), Александър Флеминг (Великобритания) (1945), Джордж Бидъл (САЩ), Едуард Тейтъм (САЩ) и Джошуа Ледърбърг (САЩ) (1958).
Процедурата ин витро представлява вземане на яйцеклетка от жената и оплождането й от сперматозоиди в лабораторни условия. В ранен стадий ембриоинът се поставя обратно в матката на жената, където, ако всичко върви добре, той ще се превърне в бебе. Едуардс започва да работи върху развитието на процедурата през 1950 г. Усилията му най-накрая бяха увенчани с успех на 25 юли 1978 г., когато се роди първото "бебе в епруветка". След раждането на Луиз Браун, около четири милиона души в света са били родени чрез ин витро. 85-годишният Едуардс разработва процедурата с помощта на британския гинеколог Патрик Стептоу, починал през 1988 г. Двамата заедно създават първата клиника в света за лечение ин витро. Днес от 20 до 30 на сто от случаите с оплождане ин витро са успешни. Многобройните проучвания показват, че родените деца са здрави толкова, колкото другите деца.
По стара традиция Нобеловият комитет към шведския институт "Каролинска" ежегодно присъжда Нобеловата премия първо в отрасъла "Медицина". Миналата година австралийско-американската изследователка Елизабет Блекбърн, както и Карол Грейдър, и Джак Сзостак от САЩ спечелиха престижната награда заради откриването на ензим, който помага на хромозомите в клетките да останат вечно млади. Тазгодишните Нобелови награди по физика и химия ще бъдат обявени във вторник и сряда, а сезонът ще завърши на 11 октомври, когато ще стане ясен Нобеловият лауреат по икономика. Нобеловата награда за мир ще бъде връчена в Осло на 10 декември. Наградите за постижения в науката, литературата и мира са раздадени за първи път през 1901 г. в съответствие с волята на изобретателя на динамита и бизнесмен Алфред Нобел.
 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 286

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 262

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 230

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 305

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ