29 Март 2024петък11:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Образование

Нов вид безплатно висше

Студентите ще учат без такси, ако имат договор с работодател да работят при него поне пет години след завършването си

/ брой: 234

автор:Велиана Христова

visibility 1241

През юли т.г. правителството утвърди осем приоритетни професионални направления и осем защитени специалности, в които студентите от учебната 2020/2021 г. не заплащат такси за обучението си. Става дума главно за обучението по професии, за които желаещите са малко и на пазара на труда има недостиг на кадри. За различните висши училища в списъка бяха включени различни нови специалности - например африканистика и класическа филология в СУ, ядрена енергетика в ТУ-София (в сектора специалистите са вече скандално малко), металургия в ХТМУ и пр. Приоритетните направления са педагогика на обучението по математика, физически науки, химически науки, химични технологии, религия, енергетика и материали и материалознание. Специалностите, в които студентите са освободени от такси, са арменистика и кавказкология, индология, иранистика, новогръцка филология, унгарска филология, румънска филология, хебраистика и хидростроителство. За студентите в тези направления и специалности (около 4480) общо 17 вуза получават компенсаторни пари от хазната.

Сега МОН пусна за обществено обсъждане проект за нова наредба, която след одобрение от МС ще даде възможност за нов вид висше образование без заплащане на такси. В Конституцията е записано, че висшето образование у нас е безплатно при определени условия. След като 30 години нормативните документи не посочиха такива условия, този път празнината започва да се запълва. С новата наредба се дава възможност студентите в определени от държавата специалности да не заплащат такси, ако сключат договор с работодател да провеждат стажовете си при него и да работят в предприятието му не по-малко от пет години след завършването си. Разходите за издръжката на обучението ще се покриват отново от бюджета на МОН. Възможно е държавата да покрие само частично разходите за обучението на такива студенти, които в този случай заплащат като такса разликата между редовната държавна такса и покритата от бюджета част. Компенсирането за вузовете ще се прави за сметка на бюджета на МОН, като то ще се разпределя по висши училища, форма на обучение и брой студенти. Целта отново е да се привличат студенти в специалности, в които има дефицит на пазара на труда, да се разширят връзката и участието на бизнеса във висшето образование, както и да се подготвят квалифицирани специалисти за конкретни бизнес дейности.

Идеята не е нова, левицата имаше предложения в Закона за висшето образование да се запише срок за работа в България след завършването на студентите в държавна поръчка, за да спре "изтичането" в чужбина с дипломата в джоба, с което бедна България подпомага с обучени кадри богати държави. Други групи в парламента предлагаха работодатели да финансират обучението на свои кадри, но в закона това така и не бе записано.   

Според данните на Рейтинговата система на вузовете реализацията на завършилите студенти е ниска в някои инженерни направления - металургия,  транспорт, корабоплаване и авиация, хранителни технологии, животновъдство, растениевъдство. В тях именно се очаква сключването на договор студент-работодател. В оценката за въздействието на новия замисъл от МОН цитират данни на НСИ, че през учебната 2019/2020 г. общият брой на студентите е бил 220 168, а общият брой на преподавателите - 20 894. В министерството обаче очевидно "не забелязват", че реално преподавателите са 13 036 - толкова работят на основен трудов договор, останалите са или пенсионери на хонорар, или преподават на по няколко места. В МОН от много години пазят строго секретно от "външни" очи регистъра на преподавателите, за да не се разбере размерът на един от пороците във висшето ни образование - "куфарното" преподаване. Е, от данните на НСИ то се вижда - около 7800 са преподавателите, които участват в него. 

Според проекта за новата наредба работодатели с над 20 души персонал ще могат да предложат свое участие в тази система на съответните министри по сектори, които ще предлагат одобрените работодатели на министъра на МОН. Той ще внася списъка на работодателите за решение в МС. Този списък се актуализира всяка година до 31 юли. Студентът сключва договор с работодател от списъка, страна по договора е и съответното висше училище, като се посочват времето на стажа и времето на работа след завършването. Основната заплата на вече завършилия висшист трябва да е не по-малка от средната за съответната длъжност в предприятието или от средната заплата в него. Министърът на образованието поддържа информационна база за договорите, като вузовете предоставят данните в 7-дневен срок след сключването на договора. 

При нарушаване на договора виновната страна възстановява в бюджета на МОН всички средства за издръжката на обучението. Ако студентът и работодателят по взаимно съгласие прекратят договора, възстановяват парите поравно. Ако откажат да ги възстановят, средствата ще се събират принудително от НАП. 

За зелника и празника 

Осми декември традиционно е от най-атрактивните празници за студентите. Но съвсем нетрадиционно тази година коронавирусната пандемия може да осуети голямото веселие. Може, ама надали, ако се съди по стотиците предложения в интернет от хотели, къщи за гости, хижи и ресторанти за приятно изкарване на празничната вечер, на 2-3 дни някъде в планината или по морето. Заради КОВИД-19 желаещите очевидно са по-малко от обикновено затова собствениците са свалили цените, намират се нощувки дори за по 10 лв. на човек, а предлаганите екстри са от вечери с диджей до басейни, сауни, фитнеси и парни бани. Това добре, само че как се връзва то със заповедта на здравния министър за допълнителни противоепидемични мерки - до 21 декември са забранени тържества с повече от 15 души, посещения на фитнес зали, затварят се всички ресторанти, забраняват се групови пътувания, в различни обекти се допуска не повече от 1 човек на 3 кв.м площ и т.н. Няма как мерките да бъдат спазени, ако групи студенти решат да се веселят на празника си с екстрите, които им предлагат заведенията.

МВР вече обяви, че на 8 декември ще се правят проверки в къщите за гости, които били най-предпочитани, а местните РЗИ са длъжни да контролират какво се случва на тяхна територия. Само че в България няма толкова полицаи, че да се явят в разгара на веселбата в стотици обекти. А и не глобите и полицаите са тези, които трябва да възпрат младежите да се развихрят насред пандемията. И в момента из кварталите в София в късна доба се случва от заведения да кънти бурна чалга, викове и песни, предизвикани очевидно не от петима души. 

Естествено е младежите да искат да се повеселят. Но след като здравният министър се сети да затвори всички висши училища и да прати студентите да учат онлайн, трябваше да се сети и това, че съвсем не неочаквано иде 8 декември. Къде са предписанията за този ден, за който някои собственици на хотели и къщи за гости пишат в интернет, че очаквали предписания?! Няма предписания, на много места ще има и нарушаване на забраните. И всички след това ще се чудим защо въпреки мерките новозаразените и починалите не намаляват. А премиерът трябва да спре да се хвали, че нашите мерки били много по-меки от тези в други страни. На личната отговорност на човека може да се разчита, само когато е в риск лично той. Но когато стотици са в риск, се намесва държавата, за да спаси хората. После да не изкарат виновни студентите и собствениците на заведения, щото не е виновен този, който яде зелника, а онзи, който му го дава.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ