29 Март 2024петък09:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НСИ като Евангелието

/ брой: 155

автор:Евгени Гаврилов

visibility 182

На пръв поглед въпросът по какво си приличат статистическите данни и Евангелието е безсмислен, но се оказва, че не е точно така. Днес всеки може да си ги чете и двете, както си иска и както му е удобно. Не само дяволът, но и премиерът. НСИ обяви в понеделник данните за износа на България, според които той е достигнал почти 28 милиарда лева за първите 6 месеца на годината. "Толкова голяма сума от продажба навън в рамките на шест месеца страната ни не е отчитала никога в стопанската си история." Това написа във фейсбук Той по този повод. 

Според данните през периода януари - юни 2019 г. България общо е изнесла стоки за 27,840 млрд. лв., което е с 6,3% повече в сравнение със същия период на предходната година. И тук вече удобно се пропуска фактът, че реално външната ни търговия през юни 2019 г. е доста на червено в сравнение с юни 2018 г. Продажбите на български стоки в чужбина са намалели с 6,4% на годишна база до 4,5 млрд. лв., като спадът е видим както в търговията с ЕС, така и с трети страни. Подобен темп на понижение последно е бил отчетен през март 2016 г. Вносът в България също тръгна рязко надолу - спадът е с 14,3% през юни на годишна база. Това е най-голямото понижение от кризисната 2009 г. Проблемът на българския износ не е само в обема, но и в структурата. Макар че стоките с по-висока добавена стойност постепенно излизат на преден план, във външната ни търговия  суровините продължават да играят главна роля. Експортът на мед, чугун, желязо и стомана непрекъснато се увеличава. А износът на суровини е характерен за слаборазвитите държави.

Съвсем наскоро НСИ пусна и други данни. Според тях само 5,6% от регистрираните фирми у нас преживяват повече от 5 години. Под тази информация коментар от Него нямаше. Вероятно защото условията за правенето на бизнес у нас са "прекрасни".

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 515

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 523

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ