23 Април 2024вторник15:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Облагат с 33% свръхпечалбите на енергийните компании

Налогът няма да се отнася за частните производители на ток

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 199

Свръхпечалбите на енергийните компании ще се облагат с 33%, реши на второ четене бюджетната комисия в парламента. Мярката е временна и се въвежда според европейска директива. Тя е насочена към подпомагане на най-уязвимите групи, засегнати от високите цени на горивата.

След спор да се помага ли и на домакинствата, а не само на бизнеса за енергийните цени, депутатите решиха всички въглищни централи да отчисляват от печалбите си 33% или малко над 1/3 от свръхпечалбите си за фонд "Сигурност на електроенергийна система". Ще отчиляват производители и преработватели на горива и енергия, а със събраните средства ще се компенсират всички крайни потребители заради високите цени на енергията. Парите от облагането на свръхпечалбите ще влизат във фонда до 30 юни, но могат да се правят и авансови вноски. Авансовите вноски ще се смятат като на базата на печалбите от 2018, 2019, 2020 и 2021 г. ще се изчисли средна печалба, тя се увеличава с 20% и се вади от обявената за 2022 г. Разликата между средната за четирите години, увеличена с 20%, и декларираната за 2022 г. ще се обложи с 33%.

Бюджетната комисия обаче не успя да събере достатъчно гласове в подкрепа на законови текстове за изземане на свръхпечалбата на частните производители на електроенергия. 

Румен Гечев от БСП пък се възпротиви защо се предлага внасяне на отчисления от печалбата само за централите, които работят с лигнитни въглища, а не са предвидени другите ТЕЦ-ове. В крайна сметка текстовете за облагане на свръхпечалбата на частните производители и търговци на ток не получиха достатъчна подкрепа в бюджетната комисия. Въпреки това тези разпоредби ще бъдат предложени за второ гласуване в пленарната зала.

На второ четене бяха приети и поправки в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се въвежда т. нар. солидарна вноска от дружествата, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, начело с "Лукойл Нефтохим". Размерът на задължителната временна солидарна вноска е 33% за генерираните свръхпечалби съгласно регламента на ЕС от 6 октомври 2022 г. "относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията". Този регламент определя и начина за изчисляване на свръхпечалбата - печалбата през 2022 г. и/или 2023 г., която надхвърля с повече от 20% средните облагаеми печалби през четирите данъчни години - от 2018 г. до 2021 г.

При внасянето на законопроекта за облагане на свръхпечалбите от горивата МФ обяви, че очаква 76 млн. лв. постъпления от допълнителния данък. Тези сметки обаче бяха преди "Лукойл" да обяви, че престава да работи на ишлеме и премества цялата си икономическа дейност у нас, а с това и печалбата и плащането на данъци. Както е известно, служебният кабинет обяви, че за тази година очаква бургаската рафинерия да внесе в бюджета 100 млн. лв. от печалба, а догодина - 700 млн. лв., стига дружеството да може да продължи да изнася продукцията си. Междувременно четири неправителствени организации предложиха всяко домакинство да получава годишно по 1 000 лв. заради скъпия ток.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 241

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 220

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 229

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 254

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ