23 Април 2024вторник15:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Очаква се много добра зърнена реколта у нас

Световното производство ще е рекордно високо и ще компенсира загубените добиви от Украйна и Русия

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 538

За българските зърнопроизводители миналата година беше много добра и тази година се очакват високи равнища на добив на пшеница. Това стана ясно от думите на доц. Божидар Иванов, ръководител на Център за икономически анализи на селското стопанство (CAPA) пред "Блумбърг тв България". "Миналата година реколтата беше над 7 млн. тона, тази година очакваме не точно същите равнища, но също много добра реколта. Ще произведем достатъчно зърно, така можем да сме спокойни за снабдяване на населението с пшеница и хляб и също да можем да изнасяме", прогнозира проф. Иванов. По неговите думи цените ни са се доближили до европейските и световните. Анализаторите очакват около 450 евро на тон и нашите цени ще корелират с тези на европейските и световните пазари, каза експертът.
Прогнозите са за една рекордна реколта при пшеницата, каза доц. Иванов. Очаква се световната реколта да е около 780-790 млн. тона пшеница, което е върхов добив не само за последните няколко години, а и исторически, посочи гостът. Загубените добиви от Украйна и Русия ще бъдат компенсирани с по-голямо производство в почти всички страни производителки. Въпросът е каква ще бъде цената на този износ, допълни Иванов.
Обстановката е такава, че всяка страна преразглежда своята продоволствена политика, коментира той. "Това, което създава несигурност на пазара, е, че купувачите искат да купуват все повече, за да задоволят своята несигурност, а продавачите искат да задържат този износ, за да са сигурни, че изтъргуваните количества няма да бъдат повторно изнесени, а ще останат при тях", коментира Иванов.
Цялостната картина при зърнените култури, която наблюдаваме в момента, започна да се очертава преди две години, когато от една страна върви увеличение на световното производство на пшеница - доста над 750 млн. тона, а в същото време от се наблюдава устойчива тенденция на повишаване на цените, като пикът се постигна тази пролет с началото на конфликта в Украйна, коментира Иванов.
Междувременно на Световния икономически форум в Давос ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева призова Индия да преразгледа забраната си за износ на пшеница, заявявайки, че страната може да играе ключова роля в международната продоволствена сигурност и глобалната стабилност. Асошиейтед прес пък съобщи, че Индия ограничава и износа на захар до 10 млн. тона през текущия сезон, за да подсигури вътрешното търсене и да запази стабилността на цените.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 241

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 220

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 229

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 254

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ