29 Март 2024петък14:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наследство

Очакват ви 300 находки от дълбините на времето

Националният археологически музей при БАН показва до 26 април резултатите от разкопките през 2019 г.

/ брой: 32

автор:Велиана Христова

visibility 2824

Около 520 разрешителни за разкопки са издадени през 2019 г. и това беше може би най-богатият археологически сезон от години насам, обяви в края на миналата седмица доц. Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН. В Деня на археолога - 14 февруари, в музея бе открита 13-та традиционна годишна изложба на резултатите от изминалия теренен сезон, който е бил доста дълъг - от миналата зима до средата на декември. Сред проучванията е имало и планови, и спасителни, особено по трасетата на строящите се магистрали като "Хемус" и "Струма" и по това на Балкански поток и връзката Стара Загора - Комотини. Над 300 находки от 26 обекта, от различни исторически епохи и от всички райони на България са показани в изложбата, в която участват 17 музея от страната. В нея са включени и постери за проучванията на обекти от ранната Праистория (40 хил. години до Средновековието). Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, златен пръстен-печат, сребърни монети, бронзови фигури и пр.

Освен самите находки обаче, много важно е какво те дават за науката, какво научаваме от тях за историята на земите ни, подчерта доц. Попов. Към изложбата е издаден и каталог, от който посетителите ще могат да научат подробности за различните обекти и конкретни находки.

За куратора на експозицията гл. ас. Камен Бояджиев бе трудно да изброи дори основните обекти, които са донесли интересни резултати, някои - изненадали самите археолози. Сред тях са продължаващите проучвания на пещерите Козарника и Бачо Киро, неолитното селище Слатина в столицата, праисторическите селищни могили Юнаците и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония при Созопол, Средновековните градове Велико Търново, Калиакра, Перперикон и др. При задължителното по закон проучване по трасетата на магистралите и на Балкански поток пък впечатляващи резултати са получени при Грамада-Видинско, Владиня-Ловешко, при Стамболийски и Орлово, в Хасковско. Известно твърдение е, че у нас, където копне човек, излизат археологически паметници и че много от тях съчетават наслоенията от няколко исторически епохи. Грамада например обхваща праисторически селища от неолита и бронзовата епоха, римска вила с некропол до нея, средновековно селище и некропол.

Каквото и да се напише в медиите, ако човек не види самата изложба, не може да добие истинска представа за нея. Още в началото на експозицията археолозите обръщат специално внимание върху антропоморфни керамични съдове, каквито не са откривани досега, от праисторическия обект при Стамболийски-Хасковско, който заема 32 дка. (V-т хил. пр. Хр.) - проучени са около 3,5 дка от тях. В някои от многобройните ями тук са открити керамични предмети "с човешки лица". На обекта при с. Орлово в същия регион пък археолозите се натъкнали на уникален керамичен модел на пещ  с битумна украса от т хил. пр. Хр. В една от кръглите ями е разкрит "нетрадиционен" гроб, съдържащ останки от 6 индивида и скелет на заек. 

Изключително интересни керамични съдове и статуетки може да се видят в изложбата от  гробните комплекси при с. Балей в община Брегово (тт хил. пр. Хр.). Сред интересните находки от проучванията на Средновековието се откроява златният пръстен-печат от ХтV в., открит от екипа на доц. Бони Петрунова, сега директор на НИМ, при проучването на гроб в Националния резерват Калиакра, за който ДУМА писа. Той е от известния "калоянов тип", но с изящна украса по халката. Сред най-невероятните находки са останки от... текстил. По принцип такива артефакти почти не се откриват в археологията, защото тъканите не се запазват, минавайки през горнилото на вековете. 

В годините досега археологически проучвания е имало повече в Южна България, сега за пръв път тенденцията се обръща с разкопките в Северна и Северозападна България, смята доц. Христо Попов. Известно е, че където има археолози, иманярите се крият. А където ги няма? Обяснимо е, че в Северна България иманярските набези години наред вече са чудовищни, варварски са унищожени безценни и невъзстановими свидетелства на историята. Искаме да си отвоюваме тези територии от иманярите, заяви доц. Попов. 

Археолозите очакват и тази година сезонът на проучванията да е напрегнат и тежък. За разкопки са предвидени около 2,5 млн. лв. Ще продължат изследванията по трасетата в регионите В. Търново, Плевен, Ловеч и на запад, както и на емблематични обекти отново от огромен исторически диапазон - от праисторията до края на Средновековието.

Изложбата в Националния археологически музей при БАН ще е отворена за посетители до 26 април.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ