19 Април 2024петък22:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Минчо Христов:

От народа се прибират милиарди заради завишени цени

Идеята за финансов борд на Дянков, прегърната от всички политически сили без БСП, е престъпна, казва политологът

/ брой: 54

автор:Веселка Венкова

visibility 1459

Минчо Христов е доцент по политология в Техническия университет в София. Магистър е от Хаванския университет, специализирал в университета на Сао Пауло и в Колумбийския университет. Бил е гостуващ изследовател в Центъра за изследване на сигурността към Европейския съюз. Бил е независим народен представител в 40-ото НС и зам.-председател на комисията за борба с корупцията. Вносител е на повече от 100 закона в социалната сфера. Автор на 2 книги и десетки научни публикации.


- Г-н Христов, през 2009 г. предупредихте, че се готви грабеж на спестяванията на част от хората. Как се разви този процес?
- Предупреждавам от няколко години насам, включително от парламентарната трибуна, че в Закона за гарантиране на влоговете има няколко "капана", заложени от българските политици, за да обслужат интересите на кредитните милионери и да бъдат откраднати спестяванията на хората. През 2002 г. по предложение на правителството на гражданина Симеон Борисов Кобургготски парламентарното му мнозинство прие закон, с който се премахна наказателната отговорност за раздаване на необезпечени кредити. Започна раздаване на огромни пари на фирми, свързани с властта. В закона днес има две уловки - едната е, че при фалит на банка Фондът за гарантиране на влоговете започва да изплаща сумите по влоговете не по-късно от 20 дни. Никъде не е записано кога това изплащане трябва да завърши, което позволява процесът да продължи десетилетия. Вторият голям "капан" е, че при фалит всички валутни влогове ще бъдат изплащани "в левове по курса от първоначалния ден на плащането". Което означава, че ако тръгнат банкови фалити и левът се обезцени, вместо да получат валутата, която са внесли, гражданите ще получат обезценени левове. Като депутат предложих промяна на тези криминални клаузи, но също не се прие. Забележете - нито един депутат тогава не посмя да се изкаже. В момента лошите кредити са близо 8 милиарда лева - около 20 на сто, и продължават да нарастват. Сега е моментът правителството и Народното събрание да помислят за спестяванията на хората, които са около 27 млрд. лв. Ако не го направят - ще бъдат съучастници в поредния грабеж.
- Мислите ли, че ще го направят, щом в медийното пространство непрекъснато се тиражира фактът колко спестовен е българинът дори по време на криза?
- Неслучайно в медиите излизат такива информации, целящи да успокоят вложителите. Вече се съмнявам, че този парламент ще предприеме стъпки за гарантиране на влоговете. Миналата година бе приет Закон за потребителския кредит, за който се писа, че премахва наказателните лихви по предсрочно връщане на потребителски кредит. Това беше огромна лъжа. Истината е, че със Стела Банкова преди 3 години успяхме със специален закон да премахнем наказателните лихви и близо две години хората можеха спокойно да си връщат кредитите без никаква санкция. 41-ото НС всъщност направи точно обратното - върна наказателните лихви. Още по-скандалното е, че този парламент даде възможност на банките да фиксират лихвения процент по своя собствена методология така, както намерят за добре. Лихвените проценти в България сега са 3-4 пъти по-високи отколкото във всички останали членки на ЕС. След приемането на закона вече нито един кредитополучател не може да осъди банката затова, че тя му вдига лихвения процент. По сега действащия закон всяка банка го определя по своя собствена методология и никой не контролира процеса. Безумие е да вземеш заем при 8%, а на следващия месец банката да иска 15 или 20%. Затова впрочем така лавинообразно растат лошите кредити.
- Правил ли сте сметка, г-н Христов, колко печелят годишно банките благодарение на парламентарно представените политически сили?
- Има официална статистика от 2009 г. Тогава банките са спечелили от лихви, такси и комисиони около 6 милиарда лева, като в същото време са декларирали печалба от 780 млн. лв. Сама разбирате, че някъде се губят 5 млрд. лв. Препоръчвам отдел "Банков надзор" в БНБ, финансовото разузнаване и ДАНС да се заинтересуват къде отиват тези пари.
- Как ще коментирате новата идея на управляващите за финансов борд?
- Идеята за финансов борд на Дянков, прегърната от всички политически сили без БСП, е престъпна. Постоянно ни говорят, че трябва да затягаме коланите. Кой? Пенсионерите със 150 лева пенсия ли? Защо политиците не затегнат своите? Защо не въведат прогресивен данък и необлагаем минимум? Богатите трябва да плащат повече, както е навсякъде по света. Защо не повишат данък печалба на големите фирми? У нас той е 10%, а в Германия - 38%. Рестрикциите на Дянков ще са от здравеопазването, образованието, науката, културата. Орязването на парите за Спешната медицинска помощ е престъпление, но те искат да си го запишат в Конституцията и да задължат всички бъдещи правителства да провеждат подобна политика. Парите се харчат не само за екскурзии в чужбина или посещения на мачове в Мадрид. Наскоро ГЕРБ купиха като подарък на всички свои депутати и министри ултраскъпи компютри за над 1500 лева всеки. Нима тези пари не можеха да се дадат на някои болници за животоспасяващи лекарства? Нима заплатите на министрите и депутатите са толкова ниски, че те самите не могат да си купят? Впрочем всеки депутат и министър разполагаше и преди със служебен лаптоп. За мен това е пир по време на чума! Невероятно безобразие!
- Твърдите, че се приемат криминални поправки в редица закони, за да се обслужат групови интереси. Много пъти на страниците на ДУМА сме поставяли въпроса за законово ограничаване на спекулата. Мислите ли, че някой ще й "посегне", ако тя е един от предизборните "спонсори"?
Спекулата, на която сме свидетели и потърпевши, е един от основните проблеми в държавата. Заедно със здравеопазването, ниските пенсии и доходи, проблемът с растящите цени, картелните споразумения. Изключително скандално е, че в Холандия олиото струва лев и петдесет, а у нас над 3 лв. Оказва се, че България е страната с най-ниски доходи и най-високи цени на хранителните продукти в Европа. Дизеловото гориво в половин Европа е по-евтино отколкото в България. Проблемът с т.нар. големи монополисти - ток, вода, парно, банки, застрахователи, телефони, наистина е изключително тежък. В момента от българското население се прибират милиарди всяка година под формата на драстично завишени цени на услугите. Това обаче малко интересува политическите партии в момента. Напротив, днес законите се пишат, за да обслужват спекулантите.
- Има ли механизми срещу лобистките поправки в законите, г-н Христов?
- Премахване на депутатския имунитет и отзоваването на депутати от избирателите. Внесох такива закони. От трибуната на парламента казах на главния прокурор, че е време т.нар. колективна безотговорност да бъде прекратена. Когато един колективен орган - правителство, парламент, съд, общински съвет, вземе някакво криминално решение, би трябвало да се квалифицира като организирана престъпна група и да носи завишена наказателна отговорност. Депутатите, подкрепяли сегашния геноцид в областта на здравеопазването и пенсионната реформа, трябва да бъдат разследвани и да понесат наказателна отговорност, защото решенията им имат пряко действие върху милиони български граждани. Също и за приватизацията на Енергото и на БТК, и за заменките по морето, и за концесиите.
- И как реагира гражданското общество в тази ситуация?
- Медиите не смеят да пишат и говорят за големите монополисти и тяхната политика, а в парламента продължават да приемат лобистки и криминални закони. Не бива обаче да подценявате интелекта на хората. Един от президентите на Америка Абрахам Линкълн казва: "Може да лъжеш част от народа през цялото време и целия народ известно време, но не можеш да лъжеш целия народ постоянно". В социологическите проучвания ще забележите, че броят на гражданите, които нямат доверие на тези политически партии, нараства взривоопасно. При възможностите на интернет и затихващите функции на официалните медии съм оптимист и мисля, че можем да станем свидетели на неприятни изненади за т.нар. политическа класа.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ