23 Април 2024вторник19:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От труд „на черно” - 23 милиарда лева

Сивата икономика у нас е почти 21% от брутния вътрешен продукт

/ брой: 181

автор:Дума

visibility 1130

Недекларираният труд у нас "произвежда" около 23 милиарда лева, които не са облагани нито с данъци, нито с осигуровки, а бюджетът годишно губи около 400 млн. лв., обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той прогнозира, че пандемията ще разшири сивия сектор, в който полагат труд 16% от българските работници. Сивата икономика у нас е почти 21% от БВП. Най-голям е сивият сектор в строителството, селското стопанство, хотелиерството и ресторантьорството, търговията, услугите. 

Недеклариран труд има и в "светлата" икономика, като работниците са назначени на трудов договор на минимално възнаграждение и с осигуровки, а останалите пари получават в плик. Работниците приемат условията от страх да не загубят препитанието си. 

Приблизително 48% от работещите в селското стопанство полагат недеклариран труд. Същото се отнася за много голяма част от работещите в строителството, в хотелиерството и ресторантьорството, в търговията, в услугите (27% от фризьорските, 16% от почистването на домове и др.), леката промишленост (най-често в шивашки цехове). Проверки на ГИТ показали, че най-много хора работят без трудов договор в строителство. 

Резултатите от функционирането на мобилното приложение на КНСБ за сигнали VOX представи националният секретар Тодор Капитанов. Работниците най-много се жалват от неизплатени възнаграждения предимно в търговията и услугите, туризма, хотелиерството, ресторантьорството, транспорта, следва полагането на извънреден труд и не на последно място - заплатите в плик. По думите на Пламен Димитров около 250 хил. работници са назначени на трудов договор, но на минимална заплата, а в плик получават друга част от заработката. Работещите също се съгласяват да полагат нерегламентиран труд, за да не загубят работата си или да се укрият от банки, ако имат лоши кредити. 

Преизчисляването на част от пенсиите е демотивиращо и ще подтикне още повече към недекларирана заетост, смята президентът на КНСБ. Той е категоричен, че размерът на пенсията трябва да се определя на базата на приноса на осигурения, продължителността на осигуряването и осигурителния доход. От синдиката ще предложат на социалните партньори менималната пенсия да бъде 45% от минималната заплата. 

КНСБ за пореден път настоя за промени в законодателството. Една от тях е предприятия, които работят на сиво, да не получават поръчки, за които се плаща с обществени пари или по европроекти. Конфедерацията иска да бъде въведена ваучерна система за услуги по домовете - ремонти, почистване, гледане на дете или болен и пр.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ