18 Април 2024четвъртък10:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Милка Пейкова:

Отчайва ме омразата между хората

Не на последно място - безизходицата, липсата на идеали, прекалените желания и стремежи към материални печалби - казва доайенката на българските художници, която вчера навърши 95. Честито!

/ брой: 218

автор:Борис Данков

visibility 2840

Милка Пейкова е родена на 19 септември 1919 г. в с. Павел, Великотърновско. През 1948 г. завършва Художествената академия, специалност "Живопис" в класа на проф. Дечко Узунов. Художник - основател е на списание "Космос". Работи като художник в сп. "Жената днес" и "Проблеми на изкуството". Твори в областта на живописта, графиката, декоративно-приложните изкуства, текстилната пластика и оформлението на книги. Автор е на над 180 портрета на Иван Вазов, Пейо Яворов, Йордан Йовков, Дора Габе, Радой Ралин, Григор Вачков, Татяна Лолова, Стоянка Мутафова, Георги Павлов - Павлето, Елисавета Багряна и др. Автор е на оригинални наборни шрифтове.
През 2005 г. прави първата съвместна изложба заедно със съпруга си Георги Ковачев - Гришата - живопис, гоблени, шрифтови табла, шрифтови картини с текст, авторски шрифт.
През 2011 г. прави съвместна изложба заедно със съпруга си в столичната галерия "Райко Алексиев", озаглавена "Нашето слънце своя път измина", на която представя и книгата си "Дните предишни".
Излагала е свои творби в Москва, Прага, Лайпциг, Будапеща, Париж, Лондон, Бон и Алжир. Носител е на престижни български и международни награди, сред които орден "Св. Св. Кирил и Методий", сребърен медал на Международната изложба в Лайпциг, първа награда за шрифт на Националната изложба на книгата и илюстрацията, втора награда за юбилейното издание "Съвременна българска живопис".

 

- Как се чувстваш на 95 години?
- Тъжно е. Бих отговорила с въпроса, който съм запомнила от мама: "Мъ белки станах на девендесет?..."
- "Сън ли е било" или все пак са преживени "Дните предишни"?
- Преживени, но като преминал сън са. Родителите ми бяха неуки селяни, но искаха аз да продължа учението си. Не беше никак лесно.
- Идваш в София през 1938 г. и постъпваш като касиер-машинописец в книжарница "Чипев". Защо се отказа от книжарството?
- При Чипев си изкарвах прехраната и търсех възможност да завърша висшето си образование.
- Кой ти подсказа, че в теб има дарба на художник?
- Първият, който ми препоръча да уча в Художествената академия, бе учителят ми по рисуване Марчо Киров от Девическата гимназия в Русе.
- В Академията отначало си студентка на Илия Петров, а после завършваш "Живопис" при Дечко Узунов. На какво те научиха твоите учители?
- В ателието на Илия Петров бях малко време. Напуснах го, защото той не разбра, че успоредно трябва да работя, за да следвам в Академията. Прехвърлих се при Дечко Узунов. Той ме научи свободно да мисля и свободно да рисувам.
- Кога и как се запознахте с Гришата?
- С Георги Ковачев - Гришата се запознах в партийното бюро при СБХ. Там се породиха чувствата ми - първо в мен, после и в него.
- Любов от пръв поглед ли беше повод за вашето запознанство или скрита симпатия? През годините двамата сте интересен творчески тандем. Какво ви свързваше най-вече - обичта, сходните убеждения или творчеството?
- Свързваха ни любовта и еднаквите възгледи в работата.
- Как се вписвахте в кръга "Борис Ангелушев" и кой спомен от тези срещи е оставил в теб най-дълбока следа?
- С Борис Ангелушев работихме заедно в партийното издателство близо седем години. Там станахме добри приятели.
- Имате множество пътувания и изложби в Алжир, Франция и други страни. Кой е най-яркият ти спомен оттогава?
- Най-светлите вълнения при пътуванията ми са от Франция и главно от Париж заради живота и изявите на художниците в галериите и музеите.
- Били сте близки приятели с Георги Павлов-Павлето. Ти си и автор на монография за него. Кой е всъщност Павлето?
- За Павлето съм казала всичко в книгата си за него. Той е единствен в света както с ръста, така и с големия си талант на художник.
- Заедно с Гришата сте съавтори на шрифта "Гримил". Каква му беше съдбата и въобще съдбата на българските шрифтове, създадени от вас?
- Сложно е обяснението. Накратко "Гримилът" стои в ателието ни и събира прах вече половин век! Младите художници сега са по-оперени. Сигурно работят резултатно.
- Ти си създателка на жанра "картини по шрифтове". Защо рисуваш живописни платна с букви? Не е ли твърде преднамерено това живописване?
- Случайно хрумване ме доведе до игра с буквите, а оттам към композиции на текстове с обичани редове от стихове на поети - български и чужди.
- А в твоите "портретни картини" какво те вдъхновява - личностите на Ботев, Яворов, Дебелянов, Гео Милев, Дора Габе, Борис Ангелушев, Петя Дубарова... или тяхното творчество, мисъл, дух, идея?
- Портретуваните поети и тяхното творчество.
- През 2011 г. заедно с Гришата подредихте изложбата "Нашето слънце своя път измина". Не беше ли това твърде скептично предизвикателство към съдбата. Ето че ти си все още жива и здрава и продължаваш да живееш и да се вълнуваш от нещата на живота и творчеството?
- Интуицията ми на възрастта с първите признаци на тежкото заболяване на Гришата. Жива съм, но не здрава! Вълнувам се, но съм скептична. Усещам се безсилна за всякакви начинания.
- Какво те огорчава и отчайва от днешния ни живот?
- Безизходицата! Противопоставянето и омразата между хората. Липсата на идеали. Прекалените желания и стремежи към материални печалби.
- В едно интервю казваш, че продължаваш да вярваш в тържеството на справедливостта. Вярваш ли наистина?
- Вярата ми в справедливостта клони към скептицизъм.
- Тежък ли е кръстът на годините?
- С моите 95 години не е лесно да се живее. Не е лесно! Не...
- А какво мислиш за бъдещето на България?
- Дано не съм права, но не виждам много светлина...


Милка Пейкова, Славянски букви, 2000 г.


Милка Пейкова, Портрет на Ева Перец, 1989

България трябва да се откаже от плоския данък

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 73

Правителството взе 200 млн. лв. вътрешен заем

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 73

Близо 500 000 души обявиха доходите си пред НАП

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 73

БАКБ купува Токуда банк

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 73

Киев провокира риск от ядрена катастрофа

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 73

Израел търси умен отговор срещу Иран

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 73

Китайската икономика надмина очакванията

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 73

Започна наказателно дело срещу Тръмп

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 73

Мътилката

автор:Александър Симов

visibility 835

/ брой: 73

За гарантиран достъп до услуги и дом за всеки

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 73

Правим голямо ляво патриотично обединение

visibility 758

/ брой: 73

Обида за дипломацията

visibility 749

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ