18 Април 2024четвъртък14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Социалдемократите спечелиха местните избори в провинция Рейнланд-Пфалц и тяхната кандидатка Малу Драйер бе преизбрана на премиерския пост на провинцията. Това също постави под въпрос лидерството на ХДС на парламентарните избори тази есен

ГЛОБУС

Пандемията в Германия застраши лидерството на ХДС

За пръв път от години победата на християндемократите на парламентарни избори не е вързана в кърпа

/ брой: 56

visibility 428

POLITICO

Матю Карнитшниг 

Сривът в подкрепата за християндемократите на Ангела Меркел на регионалните избори в две германски провинции е знак, че разрастващият се корупционен скандал и грешките, направени по време на пандемията, могат да застрашат победата на партията на федералните избори в Германия през септември.

На 14 март десноцентристкият Християндемократически съюз (ХДС) претърпя най-тежкия изборен провал в Баден-Вюртемберг, сърцето на германската автомобилната индустрия, както и в Рейнланд-Пфалц, малка провинция, граничеща с Франция, където навремето изгря звездата на Хелмут Кол.

Често описвана като последната германска народна партия, ХДС загуби в двете провинции около 15% от подкрепата си в сравнение с предишните избори - исторически спад, който партийните лидери не положиха усилия  да замаскират.

"Човек трябва да бъде честен, ХДС записа катастрофален резултат", каза Сузане Айзенман, водещият кандидат на партията в Баден-Вюртемберг.

Както се очакваше, големият победител стана Зелената партия, която се класира на първо място в Баден-Вюртемберг и почти удвои резултата си в Рейнланд-Пфалц, завършвайки трета.

Неблагополучията на консерваторите

Слабото представяне на ХДС може да означава, че предпочитаният от Меркел за неин наследник като канцлер Армин Лашет, който е новият лидер на партията, дори няма да получи шанс да се кандидатира за канцлерския пост.  Основният съперник на Лашет е Маркус Зьодер, който е премиерът на провинцията Северен Рейн-Вестфалия и лидер на Християнсоциалният съюз (ХСС), баварската посестрима на ХДС. Лашет се нуждаеше от сериозен тласък от изборите в двете провинции, за да стопи преднината на Зьодер, но не го получи. Той заяви, че е разочарован от историческите загуби и не спести забележката, че от правителството се очакваше да се справя по-добре с пандемията.

Независимо кой в последна сметка ще бъде номиниран, консерваторите, които от 16 г. са начело федералното правителство, са изправени пред най-голямото предизвикателство от едно поколение насам. 

Управлението на пандемията, хвалено в началото на кризата, стана обект на критики напоследък заради разочарованието от продължаващите ограничения и от бавния темп на ваксинацията.

На християндемократите в Германия отдавна се гледа като партия, която умее да управлява, но пандемията не се разви по план. От финансираното от правителството мобилно приложение за проследяване на контактните на КОВИД-болните, което бе въведено миналата година, но така и не сработи, до провала с предоставянето на спешна помощ за малки фирми, консерваторите претърпяха доста неблагополучия. Последно от тях бе, че управляваното от ХДС правителство не можа да изпълни обещанието си да осигури безплатни и широкодостъпни тестове за КОВИД-19.

"Имаме да се справяме с много неща", призна премиерът на провинция Саксония Михаел Кречмер (ХДС), в интервю за германската обществена телевизия.

Партийна корупция

Колкото и проблемно да беше управлението на кризата, най-големият удар нанесе корупционният скандал, засегнал партията.

Само през последната седмица трима нейни депутати подадоха оставки от партийните или парламентарните си постове заради обвинения за вземане на подкупи. Имунитетът на четвъртият, Аксел Фишер, депутат от ХДС от Баден-Вюртемберг, беше свален заради разследване по подозрения, че е приемал подкупи от Азербайджан, които той отрича.

Четирите случая не изглеждат свързани, но два от тях включват обвинения, че депутатите са приели комисионни на обща стойност стотици хиляди евро за съдействие за осигуряване на държавни поръчки за производители на маски. Един от тях, Георг Нюслейн, беше заместник-председател на парламентарната група на ХДС до оставката си миналата седмица. Той е разследван за укриване на данъци и други престъпления. Той отрича обвиненията.

Фактът, че депутатите са се възползвали от сделки, включващи защитно медицинско оборудване по време на пандемията, не е нещо, което се приема добре от избирателите.

Въпросът е дали партията ще успее да отстрани петното преди изборите. В момента това изглежда трудно постижимо.

"Паническа реакция"

Скандалът постави в центъра на вниманието това, което критиците на ХДС определят като характерна за управляваща партия корупция от дълго време партия. В отговор парламентарното ръководство на мнозинството предложи строги ограничения върху доходите от извънпарламентарна дейност на депутатите и призова членовете на групата да подпишат декларации, че не са вземали пари от сделки за хирургически маски. Но това не намали напрежението.

"Тази паническа реакция след години на блокиране на всеки опит за постигане на по-голяма прозрачност и въвеждане на сурови санкции, няма да спечели доверие, докато не се предприемат решителни стъпки след изборите", смята Норберт Уолтър-Борджанс, съпредседател на социалдемократите, които са младшите партньори на Меркел в коалиционното правителство.

Депутатите християндемократи не са единствените германски политици, които допълват заплатите си със странични доходи, но като управляваща партия ХДС е във фокуса на вниманието, а и има какво да загуби. Въпросът за политическата корупция несъмнено ще доминира предстоящата предизборна кампания, наред с реакцията на правителството на пандемията.

Засега християндемократите все още водят в националните допитвания с 14%, но резултатите от изборите в двете провинции показват колко крехка е тази подкрепа.

В Баден-Вюртемберг, където ХДС завърши втори с около 24 процента, изоставането от победителите е значително. Зелените спечелиха с 33 процента от гласовете. Загубата не само провали надеждите на партията, която е младши партньор в управляващата коалиция на провинцията, да си върне някогашната крепост, но поставя под съмнение въобще участието й в следващото правителство.

Постижението на Свободната демократическа партия (СДП), която спечели над 10 процента от гласовете, отваря възможността за съставяне на тройна коалиция, водена от Зелените и с участието на социалдемократите и на либералната СДП.

Трите партии съставят правителството и в провинция в Рейнланд-Пфалц, но там начело е СДП. Избирателите подкрепиха продължаването на тази конфигурация, което означава, че ХДС  ще бъде изключен от управлението и там.

Скандалът с фирмите на двама депутати от Бундестага,  получили по 250 000 евро и 600 000 евро като комисионни при посредничество за закупуване на защитни маски, е повлияло силно на предпочитанията на избирателите и партията на Меркел губи подкрепа, показват социологическите проучвания. Наблюдатели на германската политика го сравняват със скандала, свързан с финансирането на предизборните кампании на партията, който помрачи последните години от политическата кариера на Хелмут Кол. Редица известни политици, включително тогавашният лидер на ХДС Волфганг Шойбле, бяха принудени да подадат оставки, отваряйки вратата пред сравнително неизвестният бивш учен от Източна Германия г-жа Ангела Меркел (тя е физичка - ред). Известно е, че тя скоро след това оглави партията, а след това и германското правителство. 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 154

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 152

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ