Парагвай вгорчи дебюта на Дерменджиев

Черната серия на "лъвовете" продължи - 12 мача без победа

/ брой: 220

visibility 883

Националният отбор на България отстъпи с 0:1 на Парагвай в приятелската среща, играна на стадион "Васил Левски". Пред едва 1000 зрители дебюта на новия селекционер Георги Дерменджиев вгорчи Мигел Алмирон (60 ) с шут от 20 м. Така "лъвовете" продължиха негативната си серия, като вече 12 поредни мача не познават вкуса на успеха. Последната победа на България беше през октомври 2018 година срещу Кипър с 2:1. Четвърфиналистът от последната Копа Америка напълно заслужено спечели, след като демонстрира, че в момента е по-добър отбор от родния представителен състав. Селекцията на Едуардо Берисо създаде няколко чисти положения, които дебютантът Георги Георгиев отрази. Именно вратарят на Славия беше най-добър от "лъвовете".
Играчите на Дерменджиев опитаха да играят компактно и на контраатака, за да не оставят пространства на гостите, които обаче бяха по-технични и по-свежи, като накрая заслужено си тръгнаха като победители. Така южноамериканците записаха първи успех в Европа след загубата с 0:1 от Сърбия и равенството 1:1 със Словакия в последните си проверки.
Дерменджиев съхрани шестима от играчите си след почивката, тъй като мисли и за последната квалификация с Чехия в неделя. Той и щабът му имат едва 70 часа, за да възстановят футболистите си, които трябва да направят всичко срещу чехите, за да не влязат в историята, като първият отбор на България без нито една победа в един квалификационен цикъл за Еврофинали.  Освен пълния дебютант Георги Георгиев на вратата, Дерменджиев заложи в защитата на Страхил Попов, Георги Терзиев, Божидар Чорбаджийски и Иван Горанов. Кристиян Малинов и Георги Костадинов бяха халфове, а Вандерсон, Тодор Неделев, Ивелин Попов и Марселиньо  четиримата офанзивни играчи. Неделев и Чорбаджийски, които не бяха част от тима при Красимир Балъков, започнаха като титуляри. От злополучния  мач с Англия (0:6) имаше цели седем промени сред титулярите. Единствено капитанът Ивелин Попов, Георги Терзиев, Георги Костадинов и Вандерсон започнаха срещу южноамериканците.
Защитата на гостите беше водена от бившия играч на Милан Густаво Гомес, който беше капитан на тима, и Фабиан Балбуена от Уест Хам. В състава на Парагвай имаше трима играчи от Европа - Алмирон (Нюкасъл) и Риверос (Базел), докато останалите бяха от Аржентина, Бразилия, САЩ, Парагвай и Мексико.  Двубоят започна с инициатива на гостите, които владееха топката на мокрия терен, докато българите играеха организирано в защита и разчитаха на контраатака. Първата опасност беше пред българската врата в 16-ата минута, когато Вийясанти стреля с глава, но покрай вратата на Георгиев. Тимът на Дерменджиев отвърна с отлична контра в 23-ата минута, започната от Вандерсон, минала през Неделев, след което извеждащото подаване на Вандерсон към Попов беше дълго и вратарят Силва спаси.
Първият жълт картон беше за Георги Костадинов (28), който фаулира грубо Мигел Алмирон на границата на наказателно поле. Зад топката застана Ромеро, който стреля, но вратарят Георгиев плонжира и изби. Стражът на гостите пък трябваше да се намесва в 33-ата минута. Той затвори Марселиньо, който беше изведен зад отбраната от Неделев. Звездата на Лудогорец се опита да стреля на шпагат, но Силва беше затворил вратата си и се стигна само до корнер. При последвалата атака южноамериканците пропуснаха да поведат в резултата. Ромеро се откъсна от Чарбаджийски и Терзиев, но Георгиев запази хладнокръвие и очи в очи с нападателя на Сан Лоренсо спаси. Три минути по-късно отново Георгиев се намеси след удар на Вийясанти от малък ъгъл, след като Чорбаджийски си изпусна човека зад гърба. При последвалия рикошет защитата в бяло изчисти преди нападател на Парагвай да стигне до топката.
Втората част започна с две промени в състава на България. Божидар Краев и Кирил Десподов влязоха на местата на Неделев и Марселиньо. Още с първата атака “лъвовете” създадоха опасност и стигнаха до корнер, но гол не падна. Активният Ромеро пък пропусна в 49-ата минута, когато с изстрел от 20 метра прати топката покрай дясната греда на Георгиев. Страхотен удар на Алмирон матира Георгиев в 60-ата минута. Играчът на Нюкасъл стреля мощно с левия крак от над 20 метра, пращайки топката в близкия долен ъгъл на вратата и записа второ попадение с националната фланелка.
България можеше веднага да изравни, но капитанът Ивелин Попов пропусна. Той стреля лошо с левия крак след подаване на Вандерсон, въпреки че се намираше в отлична позиция.
Кристиян Димитров и Галин Иванов замениха Терзиев и Вандерсон, а Георгиев още два пъти трябваше да спасява “трикольорите”. Стражът на Славия първо спаси удар на Риверос в 68-ата минута от няколко метра, а след това парира и изстрел на Алмирон. Играчите на Дерменджиев опитаха да стигнат до равенството, но нямаха нито сили, нито идеи в атака. Все пак в 90-ата минута Краев пропусна да нанесе голов удар. Друго положение нямаше и България не се разписа в трети пореден мач, като има само един отбелязан гол от дузпа в последните 5 двубоя, в които е допуснал 14 пробойни.
БЪЛГАРИЯ - ПАРАГАВАЙ 0:1
0:1 Алмирон (60)
БЪЛГАРИЯ: Георги Георгиев, Страхил Попов (83-Виктор Попов), Георги Терзиев (63-Кристиян Димитров), Божидар Чорбаджийски, Иван Горанов, Кристиян Малинов, Георги Костадинов (80-Александър Цветков), Тодор Неделев (46-Божидар Краев), Ивелин Попов, Марселиньо (46-Кирил Десподов), Вандерсон (69-Галин Иванов).