28 Март 2024четвъртък18:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първа копка на "Белене" - най-рано след 2,5 г.

Може да има политически натиск за спирането на проекта, твърдят от Булатом

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 774

Най-рано след две години и половина може да започне реалното строителство на АЕЦ "Белене", заяви председателят на Българския атомен форум (Булатом) Богомил Манчев по БТВ. Той не изключи възможността Брюксел да притисне България, за   да се откаже от изграждането на втора атомна централа. Може да има отпор от ЕС, но никой не може да ме убеди, че ние не сме способни да докажем правотата си за АЕЦ "Белене", коментира Манчев. Според него основната причина за бавния темп, с който се движи проектът, е политическият живот в страната. 

Председателят на Булатом подчерта, че за започване на строежа на централата техническият проект трябва да бъде одобрен от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Той трябва да се лицензира, след като е минал всичките необходими ревизии. "Създателят - руската "Росатом", по искане на НЕК, която е собственик на проекта, е необходимо да направи анализ на изменените нормативи, които са валидни към днешна дата в Европейската общност, и да напише кой е валиден и кой не е. Това трябва да бъде прието от нашия ядрен регулатор, а не от европейския", уточни председателят на Булатом. 

Манчев добави, че ако има сериозни изменения в нормативната уредба, които трябва да бъдат преработвани, проектът "Белене" има проблем. Ако няма, АЯР подписва лиценза и посочва неща, които трябва да се поправят при изготвянето на работен проект. Това не може да забави евентуалното започване на строителството, стана ясно от думите на експерта. При най-добрия вариант до първата копка ще минат две години и половина, твърди Манчев. Единственият изтекъл документ у нас е разрешителното за строеж, което има давност. Манчев смята също така, че целият процес по избор на инвеститор, правене на проектната компания, "докато отидем с каската и кирка на обект ще отнеме около 2 години и половина, ако сме много стегнати". 

Прогнозната цена от 9-10 млрд. лв. за изграждането на новата атомна централа ще си остане същата, изтъкна Манчев. Той обясни, че проектът би могъл да се оскъпи от закупуването на ядрени мощности, каквито обаче ние вече имаме. Ако все пак изграждането на АЕЦ "Белене" се провали, един от тиражираните сценарии е, че доставените реактори може да се използват за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй". Според Богомил Манчев обаче това би отнело поне 15 години, а след толкова много време не е сигурно, че те ще са все още годни за използване. В момента реакторите, доставени на площадката, се съхранявали по всички процедури от производителя. Реакторите може да бъдат продадени, по-лошото е, че може да ги нарежем, какъвто случай имало в Украйна, каза Манчев. Председателят на атомния форум предположи, че и предстоящите избори могат също да забавят всичко.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 274

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 293

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ