29 Март 2024петък16:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пъстървата е... точното решение

При продължаващата забрана за улов на пролетно-лятно размножаващи се риби можете да се преориентирате навреме

/ брой: 35

автор:Милчо Андреев

visibility 3542

През този период, когато са забранени другите видове риби поради навлизането им в размножителен цикъл, все пак съществува великолепната възможност да опитаме прелестите на пъстървовия риболов. Вярно е, че в повечето водоеми на страната може да разчитаме главно на американки, но си струва да потърсим и значително по-рядката балканска пъстърва, която е общопризнатата царица на българските риби. Сезонът вече официално бе открит в началото на февруари, но истински улов можем да очакваме значително по-късно в по-топло време. Въпреки суровата зима обаче, и сега си струва да опитаме в незамръзващите планински реки. Разбира се, трябва да знаем, че пъстървовият риболов в много случаи няма нищо общо с познатите методи, с които ловим риба в язовири и равнинни реки. Буйната балканска вода е нейното естествено убежище, а в периода на интензивното топене на снега намирането й е истинско приключение. В този период балканката, както и американката, са твърде заинтересовани от всяка стръв, която им подадем, но и крайно предпазливи и плашливи, което изисква много внимание и съобразителност от риболовците. Рибата е особено чувствителна към необичайни движения по брега, както и към всички прояви на човешко присъствие, много мнителна е и трудно се надхитря.

 

Освен с традиционните естествени примамки - торни и бели червеи, ручейници, мамарци и разни други ларви, пъстървата се лови успешно и на спининг - с подходящи неголеми воблери, въртящи блесни, силиконки. Ако условията позволяват (при по-пълноводни реки), спининговият риболов може да се окаже изключително печеливш.

 

В последните години успешно се прилага и мухарката - тази въдица се превърна в истински хит за пъстърваджиите отвъд океана, а вече завладява и все повече европейски поклонници. У нас мухарите насочват вниманието си предимно към кефала като по-разпространен, уловът на пъстърва с мухарка се приема за висша класа, а през зимата, поради спорадичните успехи, този риболов е рядкост. Независимо обаче по какъв начин се търси рибата, основната предпоставка за успех е да се запази спокойствието й чрез сполучлива маскировка и добри прикрития.

 

Нека не забравяме и правилата на пъстървовия риболов, регламентирани със Закона за рибарството и аквакултурите. Излетите са ограничени само в светлата част на почивните и празнични дни, като от един излет риболовците могат да запазват за себе си до 2 кг пъстървови риби, но не повече от 8 бройки.

 

За улов на балканка минимално допустимият размер е 23 см, за американката - 22 см, а за сивена - 20 см. Все още се разрешава риболов на пъстърва с естествена стръв, макар че този лукс вече е забранен в редица европейски страни. Прието е, че рибата става твърде лесна плячка с предлагани лакомства от всекидневието й. Освен това маломерните пъстървички твърде стръвно атакуват естествените примамки и на практика животът им трудно може да бъде спасен, дори да се спази изискването те да бъдат пускани обратно. Засега обаче нашето законодателство остава либерално в това отношение.

 

По време на продължаващата забрана за улов на пролетно-лятно размножаващи се риби да се потърси балканска пъстърва е едно много разумно решение. Сега й е времето.

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ