11 Юли 2025петък09:16 ч.

Цветелина Пенкова:

Европа се опитва да наложи икономически модел с идеологически средства

Зелената сделка се трансформира в Чиста индустриална сделка, твърди евродепутатът от БСП

/ брой: 208

автор:Дума

visibility 5957

Една от ключовите теми в дневния ред на европейските институции, веднага след избирането на еврокомисарите, ще бъде свързана с продължението на Зелената сделка, която се трансформира в „Чиста индустриална сделка“. Тя вече бе представена от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Основната й цел е да подпомогне индустриите, а чрез тях Европа да стане по-конкурентоспособна, коментира българският евродепутат от БСП/ ПАСД Цветелина Пенкова пред журналисти.
По думите й Зелената сделка е политика, мислена в рамките на едно десетилетие, тъй като голяма част от ресурсите в Европа се изчерпват. Това бе един икономически модел, който се опитахме да приложим по идеологически начин и не успяхме да комуникираме правилно, подчерта Пенкова.
Основният замисъл е бил Европа да произвежда повече от вече наличното в Европа, да не е зависима, да рециклира повече и да използва различни суровини с едно предназначение за нещо друго. "Втората стъпка сега е да създадем условия да се произвеждат тези неща в Европа. Не трябва да се прави сблъсък и да се отрича едното за сметка на другото“, заяви още тя.
Изключително важен акцент, който Пенкова очерта в новата промишлена стратегия, е възможността неусвоените средства по Плановете за възстановяване и устойчивост да се използват и насочат към определени сектори и области, които ще са приоритетни за ЕС.
Както е известно, България пропусна възможността да инвестира заложените средства по ПВУ. Само един от примерите е свързан с множеството поръчки за обновяване на подвижния състав в БДЖ, голяма част от които катастрофираха. Освен това страната ни не успява да изпълни редица реформи, така че да получи следващото плащане по ПВУ.
Според Пенкова бъдещият начин, по които ЕС ще финансира инвестиции, ще бъде свързан с реформи. Освен това се очаква да бъде отворена много по-сериозно и темата с публично-частните партньорства. "Европа има пари, много пари. Тя не може да инвестира поради липсата на работещи капиталови пазари, неправилното функциониране на единния пазар, липса на стимулиране на публично-частното партньорство“, смята Пенкова.
По думите й към юни са инвестирани средно 35% от това, което е било налично като финансови инструменти. За 4 години сме използвали една трета от това, което ни е дадено, изтъкна евродепутатът.
Пенкова коментира и доклада "Драги“, който описва защо Европа се оказва неконкурентоспособна спрямо други и това, че ще са нужни 800 млрд. евро, за да „изравни“ състезанието. Цената на енергията, на която са базирани индустрии и производства, е една от главните причини, според Пенкова.
Другият основен проблем, върху който акцентира докладът, според Пенкова, е това, че Европа не прави общи и големи поръчки, когато става въпрос за внос на енергийни суровини, а „всяка държава се спасява сама.“

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ