23 Юли 2025сряда22:26 ч.

Може да загубим близо 2,5 млрд. евро за енергийно бедни

Страната ни още не е обявила своя социален план, а срокът за обществени консултации за подготовката му е изтекъл

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 7869

България може да загуби предвидените за енергийно бедни домакинства и предприятията близо 2,5 млрд. евро от европейския Социален фонд за климата, тъй като още не е обявила своя Социален план за климата, а срокът за обществени консултации за подготовката му изтече. За това предупредиха природозащитни и неправителствени организации.
Средствата са предвидени за хора и фирми в състояние на енергийна и транспортна бедност за периода от 2026 до 2032 г. Има обаче реална опасност страната ни да не може да се възползва от парите, макар 1,8 млн. души или около 30% от населението на страната да са с официален доход под 728 лв. през 2023 г. по данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Според приетата от парламента преди година дефиниция това ги определя като "енергийно бедни".
Целта на искания от Брюксел Социален план за климата е да смекчи социалните последици от включването на сградите, автомобилния транспорт и допълнителни сектори в търговията с въглеродни емисии, което би вдигнало разходите на домакинствата.
Неправителствените организации са притеснени от това, че самият Социален план за климата трябва да бъде представен на Европейската комисия до края на юни 2025 г., а преди седмица е закрито координационното звено за изготвянето на документа. В момента липсват определена времева рамка, ясно разписани етапи, правила за прозрачност, работен график и структурирана процедура за програмирането му с участие на заинтересованите страни, както и стъпки за начало на действието на плана, посочват организациите.
Размерът на средствата в Социалния климатичен фонд, определен на 65 млрд. евро, е само 34% от приходите от Европейската схема за търговия с квоти за емисии за периода 2026-2032 г. Общо 5,746 млн. квоти ще бъдат продадени на търг и при средна цена от 45 евро за квота общите приходи ще възлязат на близо 260 млрд. евро. Останалите 66% ще отидат директно в държавите членки, които са свободни да увеличат процента на съфинансиране за своите Социални планове за климата над задължителния минимум от 25%.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ