14 Юли 2025понеделник21:38 ч.

Сделката с Украйна за реакторите на АЕЦ "Белене" е пред провал

Президентът Зеленски все още не бил подписал необходимия законопроект

/ брой: 48

автор:Дума

visibility 19646

Сделката между България и Украйна за продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" е под въпрос. Това са коментираха пред "Труд нюз" високопоставени източници, близки до Министерския съвет.
Във вторник, 11 март 2025 г., изтече крайният срок за финализиране на преговорите между България и Украйна по продажбата на двата реактора за АЕЦ "Белене", след като българският парламент удължи срока със 180 дни през септември 2024 г.
Върховната Рада прие закона за одобряване на сделката на 11 февруари 2025 г., но украински медии отбелязаха, че президентът Володимир Зеленски все още не го е подписал.
Въпреки изразените намерения от властите в България и Украйна, сделката с оборудването на АЕЦ "Белене" има противници и в София, и в Киев.
"Закупуването на старите руски реактори за Хмелницката АЕЦ от Украйна може да се провали, тъй като президентът Зеленски все още не е подписал необходимия законопроект", написа в Telegram канала си украинският народен представител Ярослав Железняк.
"Киев24" съобщи, че времето, предоставено от България за преговори относно продажбата на реакторите за Хмелницката АЕЦ, е изтекло, позовавайки се на решението на българския парламент за удължаване срока за преговори със 180 дни от 11 септември 2024 г.
Първоначалните планове бяха реакторите от България да се използват за трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ, която се намира в Западна Украйна и работи с два реактора с обща мощност 2000 MWh. Украинската "Енергоатом" дори започна обсъждане с американската "Уестингхаус" за повишаването на безопасността на новите енергоблокове на Хмелницката АЕЦ, които да бъдат завършени с използването на оборудване от българската АЕЦ "Белене".
От свои източници "Труд нюз" е научил, че в хода на преговорите между България и Украйна за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене" са коментирани варианти, при които реакторите от българската АЕЦ да бъдат предоставени, а след това изплатени от работата на централата в Украйна.
Имало е и вариант за разкриване на специална сметка - escrow account, в която средствата да се събират и да се освобождават само при изпълнение на предварително договорени условия – практика, валидна при големи сделки, когато парите остават блокирани в сметката, докато всички условия на сделката не бъдат изпълнени, след което се прехвърлят на съответната страна.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ