25 Април 2024четвъртък07:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Пазарлъкът в Брюксел

/ брой: 47

автор:Юри Михалков

visibility 1190

Евросъюзът и Турция не желаят да погребват мигрантското споразумение от 2016 г., но в същото време си оставят отворена вратичка да излязат от него, ако преценят, че вече не им върши работа.

Общо взето, така може да се оценят договорките от преговорите на евролидерите с турския президент Реджеп Ердоган. Двете страни ще направят съвместен преглед какво се спазва и какво не от споразумението - звучи честно и партньорски. Но Турция недоволства, че ЕС е дал малко над половината от обещаните 6 млрд. евро (по-точно 3,2 млрд. евро), а отгоре на всичко дава парите не директно на Анкара, а на хуманитарни и неправителствени организации, които отговарят за изградените в страната училища, центрове за настаняване и болници за мигрантите.

Брюксел неслучайно прави това - за да не потънат парите в нечии турски джобове. Докачливият Ердоган се прави на обиден, че подозират държавата му в злоупотреби, а и се дразни от тромавите траншове, след като Турция вече била дала цели $40 млрд. за устройване на 3,5-те милиона бежанци и мигранти. А ЕС се мотка с някакви си 6 млрд. евро.

Нищо чудно мнителният Ердоган да подозира, че Брюксел иска да го излъже, макар че това не е така - еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан вече поясни, че остатъкът от обещаната помощ е заделена и просто чака време да бъде изпратена.  

Но ако Ердоган е еднозначен в позицията, с ЕС не е така. Някои страни са готови да бъдат изпълнени исканията му, други - не. От изявленията на евролидерите Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен става ясно, че Брюксел търси сговорчивост и обещана помощ на Турция. Но не безусловно и критично, не на всяка цена. И ако свадливият Ердоган реши, че поставените условия или критиките му идват много, ще пусне мигрантския шалтер, а това ще е краят на споразумението. Тоест, ако ЕС не бъде достатъчно компромисен, просто ще насочи Анкара към отворената врата за излизане от споразумението. 

Да допуснем, че все пак двете страни се разберат за парите. Остават обаче разногласията им по такива точки от споразумението като визовата либерализация и актуализирането на митническия съюз. Там разногласията са още по-дълбоки, а допирните точки - по-малко. Всъщност именно непреодолимостта на разногласията може да обедини двете страни до общо виждане - да не превръщат тези въпроси в препъни камък за изпълнението на мигрантското споразумение.

С риск да не прозвучи патриотично, но в цялата тази конфигурация България стои тарикатски и шмекерски с претенциите за допълнителни 130 млн. евро за оборудване на полицаите. То не е лошо да се изфинтира Еврокомисията с някакви си 130 млн., но там не са пасли трева. Първо, наскоро Борисов покани евролидерите Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен да видят границата и се накичи с техните похвали. И защо Еврокомисията да даде още пари, след като еврограницата на родината била защитена добре? Така премиерът ни предварително си изстреля патроните. И, второ, допълнителните милиони не са ли повече необходими за здравината на оградата, а не толкова за оборудването на полицаите?

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ