24 Април 2024сряда04:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Посмалете малко

/ брой: 52

автор:Мая Йовановска

visibility 1086

През миналата седмица на форум, организиран от бизнеса и с участието на властта, президентът Румен Радев очерта проблемите в българската икономика и инвестиционната среда. На управляващите не им стана приятно. Там пред бизнеса дори им се наложи да признаят някои всеизвестни истини. Томислав Дончев "откри" след 8-9 г. като вицепремиер по икономическата политика, че икономиката ни трябвало да "мигрира до ново еволюционно стъпало".

Сред темите, които засегна Радев, бе и тази за преките чужди инвестиции. Дали те са достатъчни и необходим ли е различен прочит по темата. Кои са факторите, които отблъскват чуждите инвеститори и дали не продължаваме опитите да привличаме вложения с отдавна провалили се фактори като ниски данъци и ниско платена работна ръка. Властта обаче никога не признава този си провал, нищо че е огромен. 

Веднага след този форум се появи анализ на ИПИ, който представя положението с чуждите инвестиции у нас в доста благоприятна светлина. Страната ни продължавала да е на челните места в Европейския съюз по привлечени преки чуждестранни инвестиции. Следва следното уточнение: "Размерът на ПЧИ в България към края на 2017 г. възлиза на около 82% от БВП през същата година". Хайде, бе!

БВП на България през 2017 г. е малко над 93 млрд. и 500 млн. лв. Това означава, че преките чужди инвестиции би трябвало да са били около 75 млрд. лв. Или грешката е груба, или от ИПИ живеят на планетата на абсурда. Дори годината, в която у нас бяха привлечени най-много чужди вложения - 2007-ма, те са 17 млрд. и 704 млн. лв.

Истината е, че за 10 г. (2007-2017) спадът на чуждите вложения е с над 15 млрд. лв. А конкретно за 2017 г. у нас са дошли 1 млрд. и 858 млн. лв., което е дори под 2% от БВП. Пък е здравословно да са 10% от БВП. Та, посмалете малко!

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ