28 Март 2024четвъртък16:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Предложения на Евгени Кирилов залегнаха в мандата за преговори на ЕП

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 380

На своето заседание в сряда Комисията по регионално развитие на ЕП прие мандат за водене на преговори със Съвета по законодателния пакет за политиката на сближаване след 2013 г. В приетия текст залегнаха важни предложения на евродепутата социалист Евгени Кирилов, които засягат основни разпоредби от общия регламент за еврофондовете за регионално развитие, за развитие на селските райони и за рибарството. Една от одобрените поправки на българския евродепутат се отнася до срока за изразходване на средствата от структурните фондове. За настоящия период той е до четири години от поемането на ангажимент, че дадена сума ще бъде похарчена в рамките на определена оперативна програма (т.нар. правило N+3). Когато този срок не се спази, предвидените, но непохарчени пари не се получават от държавата, а остават в бюджета на Евросъюза. В проекта на регламент за следващия програмен период, внесен от Европейската комисия, е заложено намаляване на срока с една година (N+2), което би имало негативно въздействие върху усвояването на средствата от по-слабо развитите региони, особено в условията на икономически затруднения. В тази връзка приетото предложение на Евгени Кирилов е да се запази срокът от четири години (N+3) и през следващия програмен период, за да могат получателите на евросредства, които имат най-голяма нужда от тях, да имат повече шанс да ги използват.
Друго предложение на Евгени Кирилов, получило подкрепа, е за увеличаване процента на авансовите плащания за 2015 и 2016 г. от 1% на 2%. По-високият процент означава, че двойно по-голяма сума ще бъде превеждана предварително на държавите и ще бъде на тяхно разположение за разплащане към бенефициентите. Друга поправка на Евгени Кирилов е за увеличаване процента на превежданите средства от ЕК на междинните плащания, които се правят след отчитането на извършени разходи по проекти. Въпреки че бе подкрепен компромисен вариант от 95%, между предвидения в проекторегламента процент 90% и предложения от Кирилов 100%, това е знак, че Европарламентът ще настоява за такова увеличение при преговорите със съвета. Положителният ефект от получаване на повече авансови средства и на повече средства от междинните плащания ще бъде от полза както за държавите, чиито бюджети няма да бъдат натоварвани допълнително, така и за бенефициентите, които ще могат по-бързо да получават обратно вложените от тях пари.
В този дух е и одобреното предложение на Евгени Кирилов, засягащо допустимото финансиране на програмите за териториално сътрудничество. По тези програми се осъществяват трансгранични проекти, а бенефициентите от граничните райони често не разполагат с достатъчно собствени финансови ресурси, което затруднява изпълнението на програмите. Затова повечето пари (до 85%, вместо 75%), които могат да идват от ЕС, ще бъдат улеснение за реализиране на проекти и постигане на целите за подобряване на социално-икономическото състояние на засегнатите райони и на връзките с районите на съседните държави.
Предложенията на Евгени Кирилов са само част от измененията, формиращи основната позиция на ЕП за преговорите със съвета през следващите месеци. Преговорите ще доведат до приемане на окончателния текст на регламентите. След Лисабонския договор ролята на Европарламента в областта на политиката на сближаване се изравни с тази на съвета и сега двете институции имат равен глас при вземането на решения.
Сред важните промени, които ЕП ще настоява да бъдат отразени в общия регламент за следващия програмен период, са:
- Искането да отпаднат макроикономическите условия, които обвързват получаването на помощта от всички европейски фондове с изпълнението на изискванията на икономическото управление, а да останат само за Кохезионния фонд. Позицията на членовете на регионалната комисия в ЕП е, че помощта от политиката на сближаване се дава на държавите и регионите, които имат нужда да се справят с проблемите си, а не е инструмент за наказване.
- Предварителните условия за получаване на европейските средства да бъдат само такива, които имат пряка връзка с използване на фондовете, което наистина да помогне за изразходването на средствата, а не да доведе до забавяне или затрудняване.
- Да отпадне заделянето на специален резерв от 5% от помощта за всяка държава, който да бъде даван на държавите отличници.
- Да не се прехвърлят пари от Кохезионния фонд към новия инструмент за финансиране на ключови проекти за транспортна инфраструктура, а предвиденият ресурс от Кохезионния фонд за такива проекти да се използва според неговите правила от държавите, получаващи пари от него.
- Партньорите, сред които попадат регионалните и местните власти, социално-икономическите партньори и други заинтересовани страни, да имат по-голямо участие в подготовката на програмирането на помощта, в процеса на изпълнение и на наблюдение.
- Да е възможна по-голяма гъвкавост при определяне на целите, които ще се подпомагат от еврофондовете. Предлага се тези цели да са съобразени с нивото на развитие на даден регион.
- ЕК да изготви практически насоки, които да помагат на бенефициентите как да достигат и използват фондовете по-ефективно.
Редица други предложения целят по-засилена координация между фондовете, попадащи в общия регламент; по-опростени правила за преразглеждане на програмите, за докладване, одитиране и др.
Наред с измененията по проекта на общ регламент бяха гласувани и изменения по останалите проекторегламенти, влизащи в законодателния пакет за политиката на сближаване за следващия програмен период. Приетите показват волята и готовността на ЕП да е пълноценен участник в законодателния процес по политиката на сближаване на ЕС.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ