26 Април 2024петък00:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Право на отговор

Привеждаме вътрешните ни нормативи в унисон със законите

Този текст бе изпратен в редакцията от Министерството на отбраната

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 2694

В отговор на твърденията, посочени в интервю на народния представител от "БСП за България" в 44-то Народно събрание Николай Цонков, публикувано в "Дума" на 16.04.2019 г. със заглавие "Властта съсипва ветеринарно-санитарния контрол в армията", потърсихме представители на отговорните институции в конкретната област. По темата разговаряхме с директора на дирекция "Логистика" в Щаба на отбраната, както и с началника на Научно приложния център по военна епидемиология и хигиена във Военномедицинска академия полковник доц. д.м. Андрей Галев.

Бригаден генерал Митко Григоров:

Бригаден генерал Митко Григоров е директор на дирекция "Логистика" в Щаба на отбраната в интегрираното от 2016 г. Министерство на отбраната. Преди това е работил в дирекцията като експерт, а след това и като неин зам.-директор. Има дългогодишен опит в логистичните структури на българската армия. Завършил е ВВОУ във Велико Търново с тилов профил и Военната академия "Г. С. Раковски" със специалност Тилово осигуряване на оперативно-тактическите формирования. Бил е слушател във Факултета за национална сигурност и отбрана с генерал-щабен курс по стратегическо ръководство на отбраната и Въоръжените сили. 

- Г-н генерал, бихте ли уточнили стартирана ли е процедура по закриването на военната ветеринарна служба в МО? 

- Процедура за закриване на военната ветеринарна служба не е стартирана. Коректно е да поясня, че в МО съществува ветеринарно-медицинско звено. С акт на министъра на отбраната е сформирана съвместна работна група за извършване на преглед и при необходимост промяна или отмяна на вътрешнонормативни документи, регламентиращи ветеринарномедицинската дейност и ветеринарносанитарния контрол на хранителните продукти и хигиената в обектите за хранене в МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Основната задача на работната група е привеждане на вътрешно нормативните документи за ветеринарномедицинска дейност съгласно законодателството на България. 

През годините ветеринарномедицинската дейност в МО, СППМО и БА е функционирала на основа на спазване на законовата уредба, като за това са били изграждани и съответните структури. С отпадане потребността от съществуване на военните производствени комплекси с пълен цикъл, помощните и спомагателни животновъдни стопанства, разкрити към военните поделения, числящите се в близкото минало щатни животни - служебни кучета, коне и др., съответно отпада и необходимостта от извършване на първичните изследвания на храните от животински произход и ветеринарен контрол. 

- Да разбираме, че българската армия не разполага с щатни животни, в това число и със служебни кучета? 

- Да, в МО структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и българската армия няма служебни кучета и други животни. Също така не се извършват ветеринарномедицински дейности, които да изискват осъществяване на съответния вътрешноведомствен контрол. 

- Как се осъществява ветеринарносанитарният контрол в обектите за хранене в българската армия?

- Важно е да отбележа допусната в цитираното интервю сериозна неточност - дали от незнание по темата, небрежност или лична заинтересованост, не бих искал да предполагам. Към настоящия момент контролът по безопасност на храните в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и българската армия, се осъществява съгласно Закона за храните. В чл. 28 от него се посочва, че единствено Българската агенция по безопасност на храните извършва официален контрол върху всички храни с изключение на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води. В чл. 32а, ал. 1 от същия закон е указано, че БАБХ може да делегира изпълнението на специфични дейности, свързани с официалния контрол. На това основание БАБХ е оторизирала Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена във Военномедицинската академия да регистрира и контролира ведомствените обекти за търговия на дребно и обществено хранене на издръжка от МО. 

Всички постъпващи хранителни продукти, включително и от животински произход, доставяни в хранителните обекти на МО, СППМО и БА, са придружени със сертификат за безопасност и срок на годност - търговски документ или стокова разписка. Така доставчикът или производителят гарантира, че същите са произведени в предприятия, отговарящи на европейското и националното законодателство и имат разработени и внедрени: Система за самоконтрол (НАССР), Програми за добри производствени, търговски и хигиенни практики, Система за управление на качеството (ISO) и др.  

Полк., доц., д.м. Андрей Галев:

Андрей Галев е началник на Научно- приложния център по военна епидемиология и хигиена във Военномедицинската академия. Той е специалист по дерматология и венерология, инфекциозни болести, тропическа медицина от Франция и превантивна военна медицина. Национален консултант по епидемиология на инфекциозните болести. Експерт на България в ООН по въпросите на биологично оръжие. 

- Как оценявате твърденията за стартирането на процедура по закриване на военната ветеринарна служба в МО? 

- В споменатото интервю се правят коментари, отправят се обвинения и критики към ръководството на МО и се изнасят неверни данни, свързани с дейността на Научно-приложния център по военна епидемиология и хигиена във Военномедицинската академия. Като негов ръководител, следва да направя някои важни уточнения.

Твърденията относно започване на процедура по закриване на военната ветеринарна служба са неверни. Налице са само предложения за сформиране на работна група за преглед и промяна или отмяна на вътрешно нормативни документи, касаещи ветеринарно-санитарния контрол на хранителни продукти и хигиената в обектите за хранене в Министерството на отбраната и Българската армия. Във военното ни ведомство не съществува подобна структура "ветеринарна служба", а ветеринарно-медицинско звено в състава на бригада "Логистика". 

Невярно също е твърдението, че лабораториите за ветеринарно-санитарен контрол са основното първосигнално звено в Българската армия, което гарантира доставката и приемането на качествени и безопасни храни, което води до недопускане на хранителни отравяния и добро здравословно състояние на личния състав. За читателите ще поясня, че на основание чл.14, ал. 1 от Наредба щ22 от 13.10.2003 г. за условията и реда за вземане на проби от храни, те следва да се вземат от държавните инспектори и да се изследват в акредитирани лаборатории на съответния орган на държавен контрол. Цитираните ветеринарни лаборатории не са акредитирани по БДС EN45004 за извършване на лабораторни анализи за храни. Ето защо е неправомерно изготвянето на протоколи за лабораторен анализ (изпитване) на храни и позоваването на тяхно основание от органите на ветеринарно-санитарен контрол за недопускане на хранителни отравяния или за унищожаване на храни. 

- Колко проверки е направил НПЦВЕХ-ВМА? Разполага ли центърът с достатъчен капацитет като личен състав? 

- Центърът разполага с лаборатория за изследване на храни от животински и неживотински произход, с възможност за изследване по химични, физико-химични и микробиологични показатели. Това е предпоставка за даване на заключение за годност на храни и гаранция за недопускане на хранителни натравяния. Структурата разполага и с необходимите специалисти за осъществяване на дейността си. 

Проверките на хранителни обекти се делят на високо, средно и ниско-рискови, за които е регламентирано извършването на определен брой проверки. За периода 2017-2018 г. НПЦВЕХ-ВМА е упражнил ведомствен здравен контрол в хранителни обекти на територията на 193 военни формирования и структури за 2017 г., а през 2018 г. - те са 231. Тези проверки са напълно достатъчни, за да се покрият изискванията за контрол на хранителни обекти. 

Но тук трябва да се посочи още един значим факт - съгласно Регламент (ЕО) щ852/2004, националният оторизиран орган може да делегира специфични дейности на други структури. На това основание Българската агенция по безопасност на храните е управомощила именно НПЦВЕХ-ВМА да осъществява ръководството на вътрешноведомствения контрол на храните и храненето в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Регистрацията се отнася до обектите, ползвани изцяло от личен състав, служещ или работещ в МО, СППМО и БА. 

- Има ли служебни кучета в структури на военното ведомство и българската армия, за които се изисква съответно лечение и профилактика? 

- Доколкото ми е известно, в споменатите като пример Служба "Военна полиция" и в Силите за специални операции до настоящия момент няма зачислени кучета. 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ