10 Юни 2026сряда06:33 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Проблем с отчуждаването на имоти бави разширението на Околовръстното

/ брой: 64

автор:Дума

visibility 601

Разширението на Софийския околовръстен път, което трябва да мине през бул. "Братя Бъкстон" и да достигне автомагистрала "Струма", се бави заради проблем с отчуждаване на различни имоти. Това стана ясно от данни, предоставени от регионалния министър Иван Иванов по време на парламентарния контрол.
Въпросът за Околовръстното дойде от бившия кмет на София Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), която припомни, че Столичната община е представила още през 2020 г. идеен проект на Агенция "Пътна инфраструктура“, а през 2023 г. е бил одобрен Подробният устройствен план (ПУП).
Въпросното трасе е с дължина 8 километра, като е разделено на два подучастъка. Първият започва от кръговото при "Люлин" и магистрала "Струма" и продължава до бъдещия булевард "Западна тангента" в "Овча купел". Това трасе е с дължина 2 км и ще включва разклонение към бъдещата Национална детска болница. Вторият участък е с дължина 6 км и започва от "Бояна", стигайки до "Люлин". Той включва тунел и преминаване над трамвайно трасе.
Миналата година лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи построяването на 3-километров тунел и естакада. През август 2024 г. служебният регионален министър Виолета Коритарова съобщи, че се обсъждат параметрите на първия участък.
Министър Иванов съобщи, че АПИ предприема необходимите действия за теренно обезпечаване на трасето между улиците "Лазурна" и "Киевска" до автомагистрала "Струма". АПИ е констатирала пропуски в скиците за отчуждаване на частни имоти, като с писмо от 12 февруари е изпратила документацията на ГИС в София за отстраняване на неточностите.
За общинските имоти агенцията е изискала скици от ГИС София на 31 януари 2025 г. и на 12 февруари са постъпили 104 такива. Предстои те да бъдат прегледани от експертите на АПИ. В момента се изготвя оценката, определяща размера на равностойното парично обезщетение за всеки един засегнат имот“, заяви Иванов.
По думите на Иванов обаче Агенцията по вписванията все още не е изпълнила законова разпоредба, свързана с издаването на удостоверение и предоставяне на копия от всички вписани сделки с урегулирани поземлени имоти - застроени и незастроени. Пътната агенция многократно е изискала информацията, без която не може да се определи паричното обезщетение при отчуждение на имоти.
Министърът заяви, че последното писмо е пратено на 19 ноември миналата година, а тази седмица ще бъде изпратено ново. След като Агенцията по вписвания предостави нужната информация, АПИ ще има 3-месечен срок, в който да внесе в Министерския съвет събраната документация за заявяване на отчуждителната процедура.
"След приключване на процедурите по теренното обезпечаване и при наличен финансов ресурс агенцията ще предприеме действие по подготовката и стартирането на обществените поръчки“, разясни министърът. Те ще бъдат за избор на изпълнител за изработване на техническия проект и строително-монтажните работи на обекта.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ