„Едни от най-сериозните проблеми пред българското земеделие са климатичните промени и трайното засушаване. Те неминуемо се отразяват на всяко едно стопанство и налагат спешни мерки.“ Това заяви в ефира на Евроком народният представител от ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Красимир Йорданов.
Той припомни, че е приета четиригодишна програма за инвестиции на стойност 1,4 млрд. лв., изготвена от Министерството на земеделието. По думите му тази година в държавния бюджет са предвидени 350 млн. лв. за възстановяване и модернизиране на ВиК структурата на „Напоителни системи“. „Целта е да се разшири обхватът на дейността на дружеството и повече стопани да имат достъп до напояване“, обясни Йорданов.
Той подчерта, че са приети и промени в Закона за водите, с които се замества т.нар. „украинска помощ“, за да могат българските земеделци да бъдат подпомагани при напояването на своите реколти. „Сега помощта се предоставя директно на „Напоителни системи“, което ще позволи да се намали цената на услугата, която се предлага на всички стопани“, допълни социалистът.
По повод усвояването на европейски средства в земеделието, Йорданов коментира, че то е на добро ниво и допринася за икономическия растеж на страната, макар и не с темповете, с които би се желало.
По думите му БСП – ОЛ предлага мерки и в подкрепа на малките производители. Йорданов припомни, че левицата е внесла законопроект за пределни надценки на хранителните продукти. „Ще бъде въведена и минимална печалба за земеделските стопани, за да бъдат защитени и конкурентоспособни“, добави той. Йорданов обясни, че Министерството на земеделието също има сходен законопроект и предстои двата да бъдат обсъдени в пленарната зала, като изрази надежда това да стане още този месец.
Като важен законопроект той посочи и подкрепения от левицата закон срещу спекулата, който цели да защити българските граждани от нелоялни практики. Йорданов призова за самосъзнание и от страна на българските търговци да не прибягват до такива практики в ущърб на сънародниците си.
По отношение на достъпа на българска продукция до пазарите, Йорданов заяви, че кооперативите и сдруженията на производителите са един от начините земеделците да засилят пазарната си позиция и да достигнат до повече пазари. „В България трябва да работим и в тази посока, като се търсят законодателни стимули за земеделците, които се обединяват“, завърши той.