18 Април 2024четвъртък12:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Разруха и пущинаци вместо парк "Възраждане"

Повече от седем години Столичната община не успява да създаде нов оазис за софиянци в квартал "Зона Б-5"

/ брой: 95

автор:Деси Велева

visibility 4702

Точно 10 месеца след решението на Столичния общински съвет (СОС) за изграждане на парк "Възраждане" заедно със спортен комплекс, 4 години след друго решение на СОС за парк с 20-етажна сграда за Софийския градски съд, и 7 години след трето решение на общинарите за създаване на подробен устройствен план на бъдещ парк "Възраждане", дългоочакваният и дълго подготвян зелен оазис все още е в сферата на илюзиите. Всички изброени планове за облагородяване на земите, за издигането на малки и големи сгради, създаването на спортни и увеселителни съоръжения и спа центрове, са потънали в забрава и разруха, придружени с безхаберие. Въпреки гръмките обещания за влагането на милиони левове в нов зелен център на задушаваща се от бетонни кули и автомобилни газове София, днес така нареченият парк е мръсен пущинак без най-малък знак за бъдеща обнова.

Упадък и обещания

Проверка на ДУМА показа, че глутници кучета, пустеещи площи, рушащи се сгради, обрасли пътеки са настоящата картина на терена, простиращ се върху 102 декара в кв. "Зона Б-5" между бул. "Ген. Скобелев" и ул. "Партений Нишавски". Вместо да се възражда, теренът запада от година на година. Гледката няма нищо общо с последните обещания на предходния Столичен общински съвет, който през юли реши да се създаде първият от 30 години нов парк в София. 20 дка спортен комплекс с 5 футболни игрища с различни размери, 2 тенис корта, 10 маси за тенис на маса, терен за плажен волейбол и фитнес на открито бяха амбициозните цели, които трябваше да са налице срещу 2,8 милиона лева тази пролет. Средствата се предвиждаше да дойдат от "Спортна София 2000" ЕАД. На друго общинско дружество - "Софийски имоти", пък бе поверено строителството на подземен паркинг, амфитеатър, фонтан, алейно осветление, кафе-ресторант, напоителна система, стопанска постройка. За да осъществи всичко поръчано, на дружеството бе дадено съгласие да изразходва 6 млн. лева. Последните гръмки обещания от страна на общината излязоха от устата на главния архитект Петър Диков, според който в парка ще има дори градска къпалня с три басейна.
Началото на тази година обаче не бе  ознаменувано с първи копки в чест на израстването на нов, жадуван от столичани, парк. Вместо това бяха изсечени няколко дървета в очакване на голямото облагородяване. Няколко седмици по-късно стана ясно, че липсата на средства в общинското дружество "Спортна София" е пречка за началото на строителството на спортните съоръжения. За осигуряването на 2,8 милиона лева от "Спортна София" са имали намерение да продадат на търг два имота от активите си. За първия терен на бул. "Сливница" с начална тръжна цена от 1,6 млн. лева обаче не са се явили никакви кандидати. Втората предназначена за продажба постройка на гара "Лакатник" пък е осигурила едва 20 450 лв. за бъдещия парк. И досега те се намират в целевата банкова сметка за набирането на пари за спортния комплекс и очакват общината да вземе поредно решение, за да осигури финансирането на строителството.

Провали и претенции

Не за първи път общината се проваля в намерението си на прави нов парк в София. Последната идея трябваше да се реализира през 2008 г., като обсъжданията в СОС тогава бяха съпътствани с повече скандали, отколкото с добри намерения. Споровете бяха около предложението на главния архитект Петър Диков за издигане на 20-етажна сграда в самия парк, която да бъде предоставена на Софийския градски съд и Софийската градска прокуратура. Идеята бе лансирана близо две години по-рано от тогавашния столичен кмет Бойко Борисов. Тогава той предложи терен от 10 дка да бъде предоставен за построяването на нова Съдебна палата. Предложението на Борисов бе мотивирано с идеята магистратите да могат спокойно да се разхождат през почивката си в околния парк. 
Приетото през април 2008 г. решение на СОС, което допусна строеж на огромната сграда, бе обжалвано месеци наред от неправителствени организации. Те се противопоставиха срещу промяната на подробния устройствен план, но Върховният административен съд така и не уважи жалбата им.
Истинските перипетии за общината обаче дойдоха от неочакван противник. Едва няколко седмици след прокараното спорно решение през СОС се появи тайнствен собственик с претенции за 21 дка от парк "Възраждане". Фирма "Сигма ремонт" ЕООД изскочи, за да развее странен нотариален акт. Тогава общинските съветници от БСП алармираха, че общинският имот, включен в капитала на "Софийски имоти", мистериозно е променил собствеността си. В отговор кметът Бойко Борисов сигнализира за нарушенията и претенциите на частната фирма главния прокурор Борис Велчев. По-късно Софийският градски съд наложи възбрана за извършване на разпоредителни сделки с имоти в парка.

Минало забравено

Идеята за създаване на нов зелен оазис за столичани обаче съвсем не е на ГЕРБ. Тя бе предложена няколко години по-рано от общинския съветник от БСП арх. Борислав Борисов. През 2005 г. той внася в Столичния общински съвет доклад, в който припомня, че теренът на парка никога не е бил частна собственост с реституционни претенции, а само общинска. Архитектът предлага 102 хиляди кв. м да се превърнат в зелен оазис за жителите на центъра. В доклада си той дава за пример парковете "Св. Петър и Павел" в район "Красна поляна, "Гео Милев", "Оборище" - все съизмерими по големина и озеленяване с бъдещия парк "Възраждане". Като мотив за създаването на ново място за отдих архитектът посочва и факта, че към този момент район "Възраждане" е с най-нисък дял на зелените площи - едва 1,16% или по 11 кв. м на човек. Предложението на арх. Борисов се приема от тогавашния общински съвет, но така и не се реализира.
Като човек, който е инициирал идеята, съм изключително чувствителен към случващото се с парка сега, сподели Борислав Борисов пред ДУМА. Той се кани да внесе питане в СОС защо все още не се прави нищо, ако не за цялостната, то поне за частичната реализация на изграждането на парк. Според него някой от общината трябва да поеме отговорност, че вече 7 години не се предприема нищо в правилната посока.
Когато през годините се появяват и приватизационни претенции към част от зелените площи, архитектът не остава изненадан. Логично е, когато една територия е изоставена от общината, а би могла да се застрои, частният бизнес да прояви интерес, обобщава Борислав Борисов и напомня, че строителните инвеститори не са заинтересовани от появата на паркове, а от застрояване за жилища и търговски обекти. А това винаги е била общодостъпна зона в центъра на столицата, която е обслужвала публични цели.

Пари и извинения

Червеният общинар припомня още, че според Общия устройствен план на София във "Възраждане" част от площите са предвидени за озеленяване, други - за спорт и атракции, а една част е за застрояване. Именно този терен е най-апетитният и години наред предизвиква сериозни дискусии. Според Борисов обществото обаче и сега не би приело да се тиражират идеи за строеж на сгради с комерсиална цел.
Съветникът разказва още, че спортната зона е неотменна част от парка, в който неслучайно се намира стадион "Септември". Сред изоставените зелени площи се крие и друг ценен ресурс - минерален извор с голям дебит, от който водата по качество не отстъпва на тази от Централната минерална баня.
 Затова и Борисов недоумява какво спира общината в поемането на инициатива за изграждането на модерен зелен център. Според него едва ли финансовата страна е единствената спънка. "Странно е да се продават имоти за милиони, за да се направи парк. За него не са нужни големи капиталовложения, може поетапно да се започне с изграждане на алейната част, осигуряване на ВиК, електроснабсяване и т.н. Дори да има съдебни дела, свързани със собствеността, те не обхващат цялата територия. Крачка във вярната посока е да се постави началото. Поне през този мандат ГЕРБ да си свършат работата", обяснява Борислав Борисов. Затова той търси други причини за саботирането на реализацията на парка през последните седем години.
Независимо от извиненията на общината, факт е, че парк все още няма. Вместо това жителите на района всеки ден минават покрай ценно, но пустеещо пространство с разрушени постройки и новоизградени кучешки колиби. А от Столичната община или нехаят за парка, или чакат някой друг да поеме за сетен път задълженията й. В крайна сметка защо да не прехвърлиш отговорността си на бъдещ концесионер например. Няма да е нито първият, нито последният случай...


В зелените площи липсват алеи и осветление


Арх. Борислав Борисов от 7 години се бори за създаване на парка


Така трябва да изглежда "Възраждане" според проекта на Столичната община
Снимки Мариета Томова

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 121

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 123

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ