20 Април 2024събота02:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вашингтон пост:

Руският „Циркон” се откъсна напред в хиперзвуковата надпревара

През април т.г. стана известно, че ракетата е превишила скоростта на звука 8 пъти (8М)

/ брой: 115

автор:Желязко Тенчев

visibility 1982

Американският консервативен вестник The Washington Times съобщи за изпитания в Русия на най-новата хиперзвукова ракета „Циркон”, която според автора на статията представлява „квантов скок” в създаването на „асиметрично оръжие” за защита от ядрена атака. „Русвесна” обаче отбелязва, че публикацията е малко позакъсняла. Изпитанията на хиперзвуковата ракета „Циркон” 3М22 вървят от 2016 г. През април стана известно, че „Циркон” е превишил скоростта на звука 8 пъти (8М). Още преди 6 г. виден руски ракетчик обяви, че е възможно да бъде достигната скорост 12-13М. Предполага се, че „Циркон” е хиперзвуков вариант на свръхзвуковата противокорабна крилата ракета BrahMos Aerospace – съвместна руско-индийска разработка на базата на ракета П-800 „Оникс”.
По аналогия може да се предположи, че радиусът на „Циркон” e около 400 км. Серийното производство на ракетата е планирано да започне през 2017 г. Първи в света ще ги получат атомните ракетни крайцери „Петър Велики” и „Адмирал Нахимов”, а след това и многоцелевите атомни подводници от пето поколение.
Хиперзвукови са считани обекти, летящи със скорост над 4500 км/час. Те не могат да се ускорят с традиционните реактивни двигатели, необходимо е да бъдат използвани ракетно-правопоточни със свръхзвуково горене. Руснаците очевидно са решили инженерните проблеми при маневрения полет след достигане на хиперзвукова скорост – в условията на високи температури апаратът е обвит в облак от плазма, която може да изгори антените и външните сензори. Същевременно „цирконите” са невидими от радарите именно заради плазмения облак. Британското издание Daily Mail отбелязва, че средствата за ПВО на британския флот са способни да поразяват въздушни цели със скорост не повече от 3700 км/час, а „цирконите” достигат двойно повече – 7400.

 


Илюстрации Накануне.ru

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ