26 Април 2024петък01:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Само стриктните ученици получават еднократна помощ

По 300 лева без доходен критерий за ученици от I и от VIII клас

/ брой: 163

автор:Аида Паникян

visibility 660

Аида ПАНИКЯН



Искат или не децата, учебната година чука на вратата. Тежки месеци за подрастващите - трябва здраво да залягат над учебниците и чичко Google. Дори може да им се наложи пак да минат онлайн - както са учили децата в Америка, в Австралия по време на войната.
От родителите днес се иска само и единствено да им купят дрехи, обувки, раници, помагала и куп неща, които в наши дни са в изобилие на пазара и с най-различни цени.
Малцина помнят времената на дефицит по книжарниците на ученически бележници, тетрадки, конкретен тип моливи, контурни карти и пр., въпреки че струваха стотинки, но без бележник в чантата на 15 септември, бе почти като да си направил неизвинено отсъствие. А, да, тетрадките и учебниците трябваше да бъдат подвързани и надписани. Това е отживелица. Дрехи за учениците в онези години по-малко се купуваха, защото униформите бяха задължителни. Днес робството на ученическите униформи е отхвърлено (не броим частните училища)! Разбира се, за сметка на по-дълбокия родителски джоб. Навярно затова и държавата се чувства задължена да подпомогне семействата на ученици от I и от VIII клас с по 300 лева. Законът изисква размерът на помощта за съответната година да бъде определен в бюджета, но не може да е по-малко от предходната година.
От миналата учебна година за първи път не се изисква да бъдат представени доходите на семейството при кандидатстване за подкрепата. За учебната 2021/2022 година еднократна помощ бе отпусната на 51 395 семейства на първокласници за 52 478 деца, както и на 48 859 семейства на осмокласници за 49 674 ученика.



Кой има право?

Според Закона за семейните помощи за деца през новата учебна 2022/2023 година право на въпросната еднократно помощ имат всички семейства, чиито деца са:
- записани за първи път в I или VIII клас на държавно или общинско училище;  
- децата да живеят постоянно в страната;
- право на помощта имат и семействата, осиновили дете. Освен това еднократната помощ се предоставя и за деца, настанени в семейства на роднини и близки, както и в приемни семейства по реда на Закона за закрила на детето или имат настойник/попечител, който отглежда детето.



Кога се възстановява помощта?

Държавата дава по 300 лв., но не безусловно - парите от бюджета са от данъците, които всички граждани плащат. Помощта се изплаща на два пъти - първата половина (150 лв.) след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а втората - в началото на втория учебен срок, но само ако детето продължава да посещава училище. Например през миналата учебна година 636 семейства е трябвало да възстановят отпуснатата еднократна помощ за ученици от I клас и над 1500 от VIII клас.
Семействата трябва да възстановят сумите, ако:
- детето не постъпи в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
- ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване на I и съответно на VIII клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
- ученикът е допуснал в рамките на един месец от учебната година отсъствия от 5 учебни часа, за които няма уважителни причини.



Как се кандидатства?

Финансовата подкрепа се отпуска след подаване на заявление-декларация не по-късно от 15 октомври. Ако съответната дирекция "Социално подпомагане" (по местоживеене) не може да получи информация по служебен път, към него се прилагат удостоверение, че детето (децата) е записано в I/VIII клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище, както и копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител.
Заявлението може да бъде подадено в ДСП по настоящия им адрес по следните начини:
- лично, като към заявлението се прилага лична карта (за справка);
- чрез лицензиран пощенски оператор, като заявлението следва да е в оригинал;
- чрез Системата за сигурно електронно връчване с Персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ или квалифициран електронен подпис (КЕП).
Законът допуска да се кандидатства за помощта и след 15 октомври (но не повече от 6 месеца от започване на учебната година), ако това не е било възможно по здравословни причини. За целта е необходим протокол на лекарска консултативна комисия.



Истинският провал в образованието

Петя ГЕОРГИЕВА, ИПИ

След по-малко от месец започва новата учебна година, а няколко седмици след нея предстоят и поредните парламентарни избори - всичко това неизменно ще повдигне отново въпросите за качеството на образователната ни система и какво тя предоставя на децата и на обществото. За съжаление, фактите към момента не говорят добре за системата, а действия за реална промяна не се забелязват.
- от 950 училища в България, в които ученици са се явили на задължителния ДЗИ по български език и литература в края на учебната 2021/2022 година, в 307 (близо една трета) средният успех на учениците е под "Среден" 3,00;
- в тях са се обучавали 6455 деца или около 15% от всички завършващи средно образование в България;
- 189 от тези 307 училища са професионални гимназии, 102 - средни училища, 14 - спортни училища, и 2 - духовни училища;
- в 27 училища средният успех на матурата е точно "Слаб" 2,00 - това означава, че нито един ученик в тях не е издържал успешно зрелостния изпит и няма да получи диплома за завършено средно образование;
- разпределението на тези 27 училища по видове показва, че 13 от тях са средни училища, 13 - професионални гимназии, а 1 е спортно училище - на практика няма значение видът на училището.
Това, разбира се, не са единствените училища с ученици с оценка "Слаб" на матурата, в останалите училища също има такива ученици, но в тези 27 няма нито един успешно издържал матурата по родния си език и това вече е системен проблем. Тези училища, както и цялата система, символизират провала на държавата да осигури каквото и да било качество на образованието за тези деца и ако ще се предприемат мерки, е добре да се започне точно от тях, особено ако този провал не е еднократно явление, а се повтаря във времето.

Със съкращения

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ