
Снимка БТА
Киев ликвидира независимостта на институции срещу корупцията
Брюксел изрази загриженост от приемането на спорен закон, в Украйна избухнаха протести срещу властта
/ брой: 135
Върховната рада прие законопроект за ликвидиране на независимостта на Антикорупционното бюро на Украйна (НАБУ) и Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САП), съобщава Канал 24. Законът дава на украинския главен прокурор, назначен от президента, нови правомощия над антикорупционните институции. Той получава достъп до всички дела на НАБУ или може да предостави такъв достъп на всеки друг прокурор; има право да дава задължителни писмени указания на детективите от НАБУ и в случай на неизпълнението им да променя компетентността на разследването, като прехвърля делото на други органи; може да прекрати разследването по искане на защитата; сам решава споровете за компетентността на разследването; самостоятелно подписва подозренията на висши длъжностни лица. Ръководителят на САП е лишен от правото да бъде член на групата прокурори - това се решава само от главния прокурор. Съответно няма смисъл от електронно деклариране, наказание за незаконно обогатяване, специална конфискация и всички други антикорупционни реформи, отбелязват агенциите.
Директорът на НАБУ Семьон Кривонос e призовал Володимир Зеленски да не подписва законопроекта, но той го подписа.
Местни медии коментират, че парламентът не само лишава обществото от независимите антикорупционни органи, но и подкопава доверието на партньорите в Украйна. Мнозинство във Върховната рада има пропрезидентската партия "Слуга на народа".
Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази „сериозна загриженост“ за решението на парламента: "Премахването на ключови предпазни мерки, защитаващи независимостта на НАБУ, е сериозна крачка назад", написа Кос в социалните мрежи и подчерта, че двете институции са "от съществено значение" за пътя на Украйна към ЕС.
„Европейският съюз, един от ключовите финансови донори на Украйна, е оказал натиск върху украинския лидер да спре процеса“, пише сп. "Икономист". Гласуването в Радата на 22 юли „...хвърля сянка върху бъдещата траектория на страната“.
„Атаките срещу антикорупционните агенции биха могли да отслабят западната помощ за Украйна, която е толкова необходима, за да се противопостави на Русия“, отбелязва в. „Уолстрийт джърнъл“.
Законът предизвика бурна реакция в Украйна - не само в столицата Киев, но и в Днипро, Одеса, Лвов и други градове.
Междувременно Володимир Зеленски се ангажира да представи бързо нов план за борба с корупцията.