24 Април 2024сряда05:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Широко затворените очи на властта

Правителството е нямо, глухо и сляпо за вноса на боклук

/ брой: 11

автор:Юлия Кулинска

visibility 1392

Правителството на всяка нормална държава щеше да бъде пометено от гнева на гражданите след водна криза като тази в Перник и след скандалните разкрития за внос на боклуци. Недоволството на българите обаче се изразява в рехави протести и крясъци в социалните мрежи, които не променят нищо. Явно нашенците са склонни да търпят всякакъв управленски произвол. Затова и не излязоха на масови протести пред МС или парламента, за радост на премиера Бойко Борисов, който изпитва ужас от натиска на улицата.

С разчистването на авгиевите обори на властта се зае БСП, която подготвя четвърти вот на недоверие срещу кабинета, ще го внесе на 20 януари. Сред мотивите са водната криза и лошото качество на въздуха, предизвикано от изгарянето на боклук, внасян у нас от страни от третия свят и от Италия. Опасните отпадъци се горят най-вече в котлите на топлофикациите, които са собственост на олигарха Христо Ковачки.

И колкото и властта да отрича да има нещо общо с вноса на чуждестранните отпадъци, преди дни един от най-големите експерти по калабрийската мафия Ндрангета - Антонио Никазо, заяви, че мафията гледа на боклука като на новия кокаин, а 

България е апетитна дестинация 

за складирането му. Припомняме, че Никазо работи рамо до рамо с прокурора Никола Гратери, който е организаторът на мега акцията от миналия месец, с над 300 арестувани мафиоти.

"В началото токсичен боклук се складираше в Италия. Освен в района, станал известен като "Тера дей фуоки" до Неапол, бяха открити и други незаконни сметища. Но обществото реагира изключително бурно срещу тоновете токсични отпадъци, захвърлени наоколо. Имаше протести и скандали. Тогава започнаха да товарят боклука на кораби и го потапяха в Средиземно море, далече от Италия. Но и това не можеше да продължава вечно. Трябваха им нови територии", разказва Никазо. По думите му в България очевидно някой е помогнал. Направил е така, че част от този боклук да започне да пристига у нас. Според Никазо със сигурност е било осигурено и място, където да се складира. 

"За обработката на токсични отпадъци, така че да не създават опасност за живота и здравето, трябват пари. Страшно много пари. Затова на този, който ги произвежда, му е много по-лесно просто да ги захвърли някъде, като плати някому да направи това за него. Парите пак са доста, но са много по-малко от това, което иначе би платил за обработката им. 

Печели се много и се рискува малко

Печалбата е десетки милиони евро", разкрива Никазо.

След подобни разкрития е нормално управляващите да се разтревожат и реагират. Но... властта у нас продължава да стои с широко затворени очи за проблема с боклука. 

Вкопчени в ежедневието и грижата за оцеляването си, българите въобще не реагират на мръсния въздух, който трови тях и децата им. Спорадичните протести не трогват нито местната, нито централната власт, нито олигарсите, които печелят от горенето на боклуци. Всъщност хората се страхуват, че ТЕЦ-овете може да бъдат закрити, както настоява ЕС, и те ще останат без работа. Не на последно място е и страхът от местните управници, които мълчаливо или не подкрепят олигарсите, които горят нерегламентирано боклуци като суровина, заместваща поетапно въглищата като гориво. Българите предпочитат хляба пред алтернативата да живеят в чиста среда. 

Дали у нас има внос на опасни отпадъци трябва да кажат разследващите органи. Но държавата така и не е започнала, пък и едва ли започне, разследване защо властта субсидира с данъците групата на Ковачки, вместо да получава корпоративен данък от функционирането на дружествата му. Не разследва и 

кой лобира за интересите на енергийния бос 

и позволява старите му и амортизирани централи да продължават да работят, вместо отдавна да са закрити. А сега вече - и да изгарят боклуци, за да спестяват огромните средства за въглеродните квоти и да увеличават печалбите си за сметка на околната среда и здравето на хората.

След публикации в медиите за трафика на боклуци и изгарянето им у нас, МОСВ предложи за обществено обсъждане Проект за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и на реда за водене на публични регистри. Според експерти промените имат за цел да прикрият скандалните разкрития, но не и да решат проблема.

За привидното раздвижване на институциите говори и фактът, че въвеждането на задължителната Национална информационна система "Отпадъци" се очаква чак през 2021 г. Според екологични организации 

няма утвърдена методика за вземане на проби

и анализи за установяване на съдържанието на отпадъците. Това позволява опасни боклуци да бъдат етикетирани и декларирани пред митническите служби като неопасни, а изгарянето им след това да предизвиква тежки екологични вреди. Държавата отново се опитва да имитира активност за спазване на европейското законодателство, за да потуши политическия отзвук от кризата с водата и въздуха. Това обаче не е пречка пред парламентарната опозиция да поиска отговорност от управляващите за цялостната им политика или за политиката в отделните сектори. Министър Нено Димов вече подаде оставка. Има и повдигнато обвинение в умишлена безстопанственост. Засега то е само заради източената вода от язовир "Студена". Всъщност спецслужбите влязоха в МОСВ заради проблема с боклука от Италия, а не за водната криза. На следващия ден обаче главният секретар на МВР Ивайло Иванов и говорителят на главния прокурор Сийка Милева избягваха по време на брифинга темата за отпадъците. "Двете неща, водата и боклука, нямат нищо общо. Те само вървят паралелно", обясни Иванов. Ако тези "паралели" водят до Нено Димов, в аферата с боклука вероятно го свързват с облагодетелстваните.

Може би това обяснява упоритото мълчание на Димов 

кои са фирмите вносители на боклук от чужбина 

Нека не забравяме, че вече 4 месеца прокуратурата разследва дали ТЕЦ-ове на енергийния бос Христо Ковачки, които горят боклук, застрашават здравето и живота на хората. Развитие в тази посока няма, но обвинението се впусна да търси италианската мафия Ндрангета. Борисов се закани, че "всеки, който мисли, че може да прави далавера на гърба на здравето на българските граждани, ще си понесе санкциите", "Ако има хора, които са нарушили закона, тук наблизо е Белене, където да завършат своята кариера", заплаши той. Думите му приличат на намигване към Ковачаки за участие в строителството на атомната електроцентрала на крайдунавския град. Той обаче май не е единственият бизнесмен, който излиза сух от разследването срещу Нено Димов. Така прокуратурата повече от година не повдига въпроса за концесията на ски зоната над Банско, въпреки че е образувана преписка. Тя установи, че фирма "Юлен" е използвала 64% по-голяма площ от заложената в концесионния договор в продължение на 17 години. Въпреки препоръката на Цацаров към правителството за промяна в договора МОСВ не реагира, а и прокуратурата мълчи за Банско.

Реална справедливост от обвинението срещу бившия екоминистър едва ли ще произлезе. За пореден път ставаме свидетели на зрелищна акция по "опраскване" на поредния бушон. Евентуалните доказателства за вината на бившия екоминистър стопроценово ще бъдат заметени под килима и след време забравени. Дори Нено Димов да бъде осъден, това едва ли ще реши проблема с боклука и водната криза. Смяната му едва ли е от особено значение, защото за всички е ясно, че те са по-скоро кукли на конци, които изпълняват заповедите на министър-председателя.

Големият въпрос е докога държавата ще продължава да бъде оплитана в задкулисни зависимости и интереси, на които обществото е заложник, а управлението е просто параван. И властта като трите тибетски маймунки ще се прави на глуха, няма и сляпа...

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ