28 Март 2024четвъртък13:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Йорданка Фандъкова и Стоян Братоев даваха обяснения за случилото се в метрото в началото на годината

Обзор

София 2021 - под знака на големите и малките провали

И през тази година управата на Столичната община не успя да се справи с недостига на места в детските градини, с мръсния въздух, финансовите проблеми на транспорта и парното

/ брой: 245

автор:Деси Велева

visibility 394

Колкото и да ни се иска да изпратим 2021 г. с оптимизъм за настъпващ просперитет на София и оставяне на неуспехите в миналото, и този път това няма да е възможно. Управлението на столицата и през тази година премина под знака на провалите - къде големи, къде малки. Дългоочакваната оставка на кмета Йорданка Фандъкова така и не дойде, макар че кадрови промени по високите етажи на ул. "Московска" 33 не липсваха.

Първи провал. Годината започна с новина за наводнен участък от току-що пуснатия трети метродиаметър. Инцидентът стана пет месеца след прерязването на лентата - запазена марка на ГЕРБ. Стигна се до затваряне на метрото от станциите "Хаджи Димитър" до "Театрална" за цели два месеца. По традиция Фандъкова и подчинените ѝ отказаха да поемат отговорността за надигнатите релси. Появиха се обяснения за пясъчни лещи, слаби почви и високи нива на водите в Перловската река, изказани на високо експертно ниво, а оправданията се въртяха около "малшанс" и "форсмажорни обстоятелства" при иначе уж перфектното изпълнение на обекта. От общината просто дадоха пореден пример как се бяга от отговорност. 

Втори провал. Момче почина от токов удар при стъпване върху улична шахта през зимата. Заради оголен кабел, захранващ незаконен павилион, протече ток по металната рамка на шахтата, която уби младежа. В опит за пореден път да избяга от отговорност Столичната община поетапно насочи вниманието към районния кмет, районния архитект, неизвестен чиновник, ЧЕЗ, болница... Софийската градска прокуратура започна разследване, а кметството все пак се втурна да проверява шахти и незаконни будки, част от които бяха премахнати. Така, вместо да се засрамят, че не могат да стопанисват прости павилиони, шахти и кабели, управляващите започнаха да сочат за виновници дребни чиновници. 

Трети провал. Мръсният въздух не се изпари от града, въпреки че гербаджиите се опитаха да го "изкъшкат". Техните стратегии и програми по своята същност бяха просто опити да се замаже липсата на конкретни действия и да се гони замърсяването с магии и клатене на пръст срещу фините прахови частици. Затова градът нееднократно осъмваше с вредни вещества по няколко пъти над нормата. Естествено, това особено често се забелязваше от гражданските станции на airsofia.info и по-малко от официалните общински. Затова и прехвалената мярка "зелен билет", на която бяха възлагани надежди да изкара столичани от личните им автомобили, не бе задействана нито веднъж през цялата година. 

Четвърти провал. Опазването на културното наследство отново не бе приоритет на властта в столицата. Законно бе разрушен домът, в който е живял писателят Димитър Димов през 1945 г. Съседи се опитаха да спасят старата къща в елитния квартал "Лозенец" чрез съдебна битка, но я загубиха. Пожар пък почти унищожи сградата на бившето кино "Възраждане" в центъра, която от години е подложена на ударите на различни стихии, за да бъде срината със земята. На този фон общината поръча издирването на по-нови сгради, строени през последните десетилетия, които биха могли да бъдат обявени за ценни. Любопитно е как ще пази новите, като не може да защити старите... 

Пети провал. Това е една от най-старите несполуки на общината - липсата на места за децата в ясли и детски градини. За кой ли път не се намериха свободни бройки за 10 000 малчугани, които би трябвало по право да ходят в детско заведение. Право и на родителите им е да се върнат на работа, но за кметството то остана второстепенно. Обещания за нови детски градини не липсваха, но пак не стана ясно как така все се строи, а все няма места. Е, сега Фандъкова ще трябва да дава обяснения на новата централна власт къде са забавачките, след като дълго бе толерирана от предходната. 

Шести провал. София става все по-синя и по-зелена. Проблемът с паркирането не само не се разрешава, а се задълбочава. Вместо да се мисли за кардинално решаване на въпроса, механично се боядисват паркоместа и зоните за платено паркиране растат от месец на месец. Първо бе увеличена зелената зона с над 1000 места в част от кварталите "Яворов" и "Иван Вазов". После рязко се разрасна синята зона до 13 000 места, а зелената влезе в кв. "Зона Б-19". Управляващите на практика измислиха нов налог за част от столичани, но в замяна не им построиха нови общински паркинги.  

Седми провал. Финансовото състояние на "Топлофикация" не от вчера е драматично, но тази година за първи път се заговори сериозно, че държавата може да поеме управлението и собствеността на закъсалото общинско дружество. Некомпетентното му управление от страна на Столичната община, липсата на инвестиции и натрупани дългове за стотици милиони левове доведоха до заплахата парното изобщо да спре. Дълговете на общинското дружество са вече над 1 млрд. лв., а принципалът му основно разчита на чужда помощ и... чака.  

Осми провал. С драматични финансови показатели е градският транспорт на София. Той отдавна се слави с лошо управление, но КОВИД-кризата прави опит да го довърши. През годината общината на няколко пъти актуализира бюджета и отпуска заеми за едно или друго свое транспортно дружество с подробни анализи как пари не влизат, а само излизат. Заемите обаче трябва все някога да се връщат, а милионите хич не са малко...

Разбира се, наред с големите, общината може да се похвали и с по-малките си провали. Като например с реставрацията на сградата на банята в "Овча купел". За пореден път процедурата на конкурса бе спряна и точно тогава бе прогонен един от близките сподвижници на Фандъкова - заместникът й по въпросите за образованието и културата Тодор Чобанов. Той се оказа виновен за неясно какво около ремонта на сградата и изчезна от полезрението, за да бъде заменен от небезизвестния Мирослав Боршош. 

Незавършените търгове по двете най-големи обществени поръчки на кметството също могат да бъдат причислени към неуспехите през годината. Все още не са финализирани пуснатите още в началото на 2021 г. търгове за изпълнители за разширението на третия метродиаметър и за изграждането на инсталацията за горене на РДФ отпадък. Те са на стойност съответно от 530 млн. лева и 292 млн. лева, но след жалби и спирания не са стигнали доникъде. 

Фиаското с идеята на емблематичния площад "Славейков" да се поставят супер скъпи щандове за продажба на книги също не би могло да се пропусне. Столичната община планира да постави там седем подвижни щанда за 276 хиляди лева, което предизвика истински скандал. 

Кадрилите в управлението не спряха с появата на Боршош, а продължиха с изненадващото изгонване на верния Елен Герджиков от поста председател на Столичния общински съвет и замяната му с още по-верен на властта. Краят на годината пък бе ознаменуван от успешното прибиране на още една спорна фигура в общинското лоно. Бившият главен секретар на МВР Ивайло Иванов, чието име поражда основно гняв и отрицание, бе назначен като директор на "Столичен инспекторат" с надеждата да упражнява строг контрол върху редовното събиране на сметта от контейнерите. Явно, от една страна, кадрите на ГЕРБ тотално са се изчерпали, а, от друга, се търси топло място за всеки "заслужил", но отхвърлен отнякъде. 

След годината на провалите ни остава за следващата да си пожелаем повече оставки на по-високо ниво. 

Снимки Михаела Катеринска

 

Неясноти със стопанисването доведоха до смъртта на момче


 

Пътниците намаляват, а градският транспорт закъсва

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 174

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 194

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ