28 Март 2024четвъртък13:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Софийската централна баня заСПА в музея

Бъдещето на северното крило на Централната минерална баня в София остава неясно

/ брой: 10

автор:Деси Велева

visibility 2870

"Булгар! Булга-ар!" вика вече 123 години Бай Ганьо във виенската баня. Подобен възглас чуваме от месец-два и от част от управляващите Столичната община воглаве със зам.-кмета Тодор Чобанов. С активна кампания от ГЕРБ всячески се опитват да ни убедят, че разбират много от бани, къпане, спа, минерални води, дебит и най-вече как сградата на Централната баня в София на всяка цена трябва да запази само името си, но не и предназначението си. С други думи - вместо къпалня, трябва да има музей. А рефренът на вносителите на предложението е: "Кой ще тръгне да се къпе в обществена баня?" Зададеният с насмешка въпрос като че трябва да приключи дискусията. Тя обаче тепърва започва. 

Очевидно за Столичната община най-добрият начин да се справи с липсата си на визия, опит и желание за управление на определена нежелана дейност е като създаде музей. Особено в баня. Вече месеци наред се опитва да превърне старата и изоставена сграда на бившата балнеолечебница в "Овча купел" в център за върхови постижения. Преди това имаше идея банята в Горна баня да стане център по музеология.

Последната общинска мисъл е и северното крило на Централната минерална баня да стане музей. Намерението бе презентирано от Тодор Чобанов през ноември, но срещна бурна обществена реакция. А преди 130 години едва ли инициаторите на проекта за създаване на модерната минерална баня са мислели, че през ХХІ век използването на този ценен природен ресурс няма да е актуално. 

Намерението за строеж на минерална баня с хотел в София се заявява веднага след Освобождението. Хотелска част обаче така и не се появява, тъй като парите не достигат. През 1906 г. започва строежът на модерната постройка в стил сецесион, като тя е завършена през 1913-1914 г. Първо се изгражда малка баня, а по-късно и голяма, в която има два плувни басейна. В модерната сграда също така има и семейни вани, римски бани, водолечебен център. Съоръженията се захранват с вода от извиращите наоколо минерални извори. При бомбардировките на София през Втората световна война част от сградата е съборена, а друга е сериозно пострадала. По-късно е реставрирана и обявена за паметник на културата от местно значение. Банята работи като такава до 1986 г., когато се затваря заради лошото й състояние. Сградата е обявена за архитектурно-художествен паметник от национално значение през 1998 г. Едва от средата на 90-те години започва поетапно реставриране, а от 2015 г. в нея се помещава Музеят за история на София.

Междувременно общината прави опити, за да се отърве от стопанисването на занемарения паметник на културата, емблематичен за центъра на София и за столичани. Експериментите започват точно преди 10 години с идеята за даване на постройката на концесия. Тогава зам.-кметът Ирина Савина признава, че общината няма пари, за да обнови сама архитектурния паметник, и публично-частното партньорство е най-добрият модел. Идеята е концесионерът да стопанисва над 5600 кв.м рaзгърнaтa зacтpoeнa плoщ с два басейна и ресторант. Концесионерът се задължаваше да реконструира и преустрои северното крило и басейните, като ги превърне във водолечебен и СПА център със 7,3 млн. лв. След поредица от промени в правилата на процедурата става ясно, че кандидати няма.

Провалът на концесията окончателно излиза наяве през септември 2017 г., когато СОС я прекратява. През целия период различни организации работят усилено за каузата минералните бани да бъдат възстановени и да запазят своето предназначение. Защото по пътя към пропастта върви не само Централната баня, но и тези в "Горна баня" и "Овча купел".

Чудейки се какво да прави с разпадащото се крило на минералната баня в центъра, зам.-кметът Чобанов лансира идеята то да се превърне също в музей, а на мястото на басейните да има концертни зали. Докладът му на практика е в абсолютно противоречие с общинската стратегия за управление на минералните води и програмата за използване на минералните извори. Според тях неремонтираната част от сградата трябваше да се преустрои и да се използва като балнеологичен център.

Срещу намерението на властта веднага се обявиха както редица неправителствени организации, така и общинските съветници от БСП в София. Те настояха за провеждане на обществено обсъждане, на което участниците категорично се противопоставиха на предложението на вносителите. "София е надарена с безценно природно богатство, което почти не се използва. Ние се оказахме в последните години изключително лоши стопани, защото природата решава къде да има вода, хората решават къде да имат концертни зали", заяви общинската съветничка от БСП Милка Христова. Тя недоумява как е възможно да има изградена инфраструктура за минерална баня, която предлага възможности за развитие на СПА туризъм, и в същото време да се превърнат басейни в музей и в концертни зали. "Това най-малкото граничи с театър на абсурда", категорична е Христова. 

В хода на бурните дискусии и протести през последния месец от общината положиха всички усилия да защитят идеята си и да излязат сухи от водата. Минералната. Първо опитаха да се обосноват с разчети, според които финансово е много по-изгодно да се направи музей, а не баня. Второто оправдание бе в липсата на достатъчно дебит на минералния извор, за да захранва къпалнята. С други думи, водата е толкова малко, че си заслужава само да изтича в канала от близките чешми. 

От БСП обаче обориха разчетите на разходите, като уточниха, че за музея те не са 408 000 лева на година, както е посочено в доклада на ГЕРБ. Оказва се, че удобно са пропуснати разходите за работни заплати, за осигуровки, за ремонти, за поддръжка. Така реалната сума възлиза на 1,67 млн. лв. за 2018 г. 

Темата с дебита на водата също предизвика спорове и скандали. Според Чобанов водата извира с 12 л/сек, а необходимото количество за възстановяването на басейните било 25 л/сек. Цитираните от ГЕРБ числа започнаха да работят срещу самите тях. Специалисти веднага излязоха с данни, че целият курорт Карлови Вари се захранва с 8 литра минерална вода за секунда, Баден-Баден - с 9 л/сек, Павел баня - с 10 л/сек. Като пример за успешна практика се дават и баните в Будапеща, които са цели девет.

Всъщност, докато в кметството правят сметки как дебитът няма да стига, някак избягват въпроса, че в този момент на безстопанство всяка секунда в София изтичат 500 литра минерална вода, а от тях се използват едва 80 литра. Има ли някой полза от разхищението? Защо се допуска да се унищожи един от символите на столицата? Как се стигна дотам природно богатство да се приравнява до проста баня? Още много въпроси съпровождат опита за съсипване на уникална сграда и прахосничеството на безплатен ресурс. Все още обаче има надежда за спасяването им. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 174

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 194

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ