Отново останахме без световна титла в олимпийските дисциплини

/ брой: 246

автор:Владимир Николов

visibility 1335

И през 2019 година българският спорт запази тенденцията очакванията да надхвърлят значително резултатите. Спортистите ни спечелиха само 4 медала в олимпийски дисциплини, а олимпийските квоти за участие на Игрите в Токио 2020 не са много повече.

Най-много радост и основания за гордост ни донесоха грациите от художествената гимнастика. Ансамбълът, който си осигури участие на Олимпиадата със спечеления бронз още на световното първенство в София през 2018 г., отново застана на третото място на подиума на първенството на планетата в Баку през септември и отново след "съдийски тесли". Ерика Зафирова, Лаура Тратс, Мадлен Радуканова, Симона Дянкова и Стефани Кирякова взеха и сребърен медал в съчетанието с 5 топки. В индивидуалната надпревара Боряна Калейн и Катрин Тасева спечелиха олимпийски визи, но останаха в подстъпите на отличията. Доскорошната прима Невяна Владинова обаче участва в Азербайджан само с две съчетания и почти сигурно е, че няма да я видим в Токио.

Повече несбъднати очаквания ни донесе най-българският спорт - борбата. В него единствено Спортист №1 за 2018 г. Тайбе Юсеин защити реномето си, макар че изпусна за секунди втора поредна световна титла след драматична загуба на финала.

Тя прибави към европейската титла и единствената олимпийска квота в борбата засега.

На тепиха в столицата на Казахстан Нур-Султан обаче останалите ни борци не взеха други квоти и спечелиха само още 1 медал. С бронз в неолимпийската категория (72 кг) в класическия стил се окичи Айк Мнацаканян.

Разочароваха световният вицешампион от 2018 г. Кирил Милов, който не успя да защити класата и амбициите си, както и всички останали наши борци.

Те бяха по-убедителни на европейското първенство в Букурещ през април. Там със злато се окичи и Биляна Дудова, при това в трета различна категория. Лична драма я лиши от участие на световното, а при завръщането си на големия тепих, тя отпадна още на старта на световното първенство (до 23 години) в Будапеща. Неуспехи на европейския и световния тепих съпътстваха и опитите на Мария Оряшкова да замести Станка Златева в тежката категория на борбата. Иначе в самбото Оряшкова заслужи пета световна титла.

Бронз от световното по бокс в Екатеринбург взе Радослав Панталеев (91 кг), което обаче не му гарантира и олимпийска виза.

На ринга поводите за гордост бяха свързани най-вече с изявите на братята Калоян и Тервел Пулеви. Голямата Кобра е официален претендент за титлата в тежка категория във версия Международна боксова федерация след две победи в Щатите - през март над Богдан Дину (Рум) с нокаут в Коста Меса, Калифорния, и над Райдъл Букър (САЩ) с единодушно съдийско решение във Фресно, Калифорния. Нокаутът над румънеца бе последван от целувката на Джени Суши, донесла на българина спиране на правата му за 6 месеца, а 28-ата победа на профиринга (срещу бившия затворник Букър) го утвърди като официален претендент във версия IBF и го доближи до мач за световната титла срещу Антъни Джошуа (Вбр).

Малката Кобра пък спечели интерконтиненталната титла на WBA след категоричен успех над американеца Дешон Уебстър в зала "Колодрума" в Пловдив. Тервел има 15 победи в 15-те си мача на профиринга.

В началото на годината Владимир Илиев спечели исторически първи медал за мъжкия ни биатлон от световно първенство, като се нареди втори в индивидуалното бягане на 20 км в Йостерсунд, Швеция. В същата дисциплина, но на европейското в Минск триумфира Красимир Анев. Зимната олимпиада в Пекин е чак през 2022 г. и можем само да се надяваме биатлонистите ни да запазят формата и точния си мерник дотогава.

Към световния ски елит все по-уверено крачи алпиецът Алберт Попов, спечелил през януари 6-о (в Шладминг) и 9-о място (в Кицбюел) и през декември 12-о във Вал д’Изер в слаломите за Световната купа

В леката атлетика безспоро най-много аплодисменти заслужи Ивет Лалова-Колио. 35-годишната спринтьорка бяга във финала на 200 м на световното първенство в Доха, като покри олимпийски норматив и на 100 м.

Гюлетласкачката Радослава Мавродиева пък спечели европейската титла в зала в Белград през април.

В края на годината и двукратният Спортист №1 на България (2014 и 2017 г.) Григор Димитров намери себе си и се върна на победния път, като достигна полуфинали на Откритото първенство на САЩ и на "Мастърс"-а в Париж. Гришо записа 22 победи и 21 загуби през годината и се върна в топ 20 в света.

Кануистът Ангел Кодинов извоюва сребърен медал от световното първенство в Сегед, Унгария, през август в неолимпийската дисциплина 500 м

Плувецът-маратонец Петър Стойчев пък спечели титлата на 1000 м на Световно първенство по ледено плуване в Мурманск, Русия.

Щангистът Божидар Андреев спечели бронз на световното първенство, 2 европейски титли - за мъже и за младежи (до 23 години), златен медал на големия турнир в Газиантеп в памет на Наим Сюлейманоглу, който бе и олимпийска квалификация за Токио 2020. Той постави 2 мъжки и 6 младежки европейски рекорда. Общо тежкоатлетите подобриха 15 европейски и 57 държавни рекорда и спечелиха 43 медала (7 титли и 13 отличия в двубоите) във всички възрастови групи от големи първенства, което им заслужи признанието за най-успешният български спорт през годината.

Пак в Доха двама българи спечелиха световни титли при параолимпийците - Християн Стоянов с европейски рекорд и рекорд на първенствата в бягането на 1500 м и Ружди Ружди - на гюле.

Йоана Илиева спечели бронзов медал и Световната купа на сабя за девойки до 20 години и е с големи амбиции да надмине постиженията си на Олимпиадата.

Заслужават адмирации и постиженията на алпиниста д-р Атанас Скатов, покорил през годината 4 от хималайските осемхилядници. Сливналията вече е изкачил 10 от 14-те осемхилядници.