24 Април 2024сряда18:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Проф. Чавдар Славов:

Сред пионерите сме във възстановяването на пикочен канал с лигавица от езика

Клиничните пътеки не са механизъм за финансиране, а за оценка на качеството на медицинската помощ, казва изтъкнатият уролог

/ брой: 193

автор:Аида Паникян

visibility 4752

България е една от първите 10 държави в света, които въвеждат иновативен метод при операциите за възстановяване на пикочния канал, при които се  използва лигавица от устната кухина (реконструктивни операции на мъжката уретра с ламбо от букална и лингвална лигавици). "Разработили сме и сме въвели почти всички известни в света методики, но имаме и собствени, които са признати на световни форуми за иновация в тази патология и в тази хирургия. Такава операция се налага при т.нар. осакатени хипоспадии - момчета с вродено заболяване на пикочния канал, при които е имало неуспешни операции за възстановяването му. При тази хипостадия има стеснения на канала, фистули, дивертикули, които следва да се коригират. Ние сме въвели редица техники за лечението им. Друга причина за такива операции са стриктурите (стеснения), които се развиват в резултат на възпаление, травми (битови, пътнотранспортни), както и травматично поставяне на катетри (янтрогенни травми при вкарване на химически вещества в уретрата с цел лекуване на гонорея и пр.), които предизвикват стеснения в канала. Това налага корекция, за да може да излиза нормално урината и спермата", обяснява началникът на единствената в страната Клиника по урология с извършване на специфична дейност по андрология в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" проф. чл. кор. Чавдар Славов.

Именно той разработва и въвежда у нас този метод, но е убеден, че в подобни начинания е важна екипната работа. Затова винаги казва ние и никога - аз. Обучил немалко млади колеги, докато бил в Александровска болница - д-р Димитър Матеев в Пловдив, д-р Еленко Попов, д-р Ведат Сабриев в Търговище.
"Структурата на уретрата зачестява като патология. Това са много сложни и прецизни операции и затова много хирурзи и уролози избягват да ги правят. С въвеждането им у нас през 90-те години на ХХ в.

спестили сме на държавата поне 10 млн. лв.

от извършените над 500 операции - в европейските страни такава операция струва около 10 хил. евро", обяснява урологът. Идеята за този вид операции е от 40-те години на ХХ в. от американски лекар, но поради липсата на добър шевен материал, на определени подходи, на инструментариум и пр. те не се извършвали десетилетия. Едва в началото на 90-те години медицината се връща към тези операции. Първите 2 клиники, които ги въвеждат, са в Америка, след това проф. Антъни Мънди в Англия, проф. Барбали в Италия, създава цяла специализирана болница за реконструктивна хирургия на мъжката уретра. България една от първите 10 страни в света, които извършват такива операции и е сред първите, които използват лигавица от езика като пластичен материал, за да замести стеснената част. "Имаме наш - български, метод на работа при тези операции, приет на световни форуми през 2016 г. Първата операция сме направили през 2012 г. Прилага се, когато липсва определена част от мъжката уретра вследствие на битови и ПТП травми", обяснява проф. Славов. Андрологията част от урологията - по света има специализирани клиники, които се занимават с хипогонадизма при мъжа, с репродуктивните проблеми, възпалителни заболявания, вродени заболявания (варикоцеле, задържан тестиси др.). "Например задържания тестис трябва да бъде свален до 3-ата година на детето. Варикоцелето трябва да се оперира преди 18 г.", казва специалистът. Няколко пъти са предлагали да се правят профилактични прегледи в училищата, същата готовност заявили и други болници. Търсили съдействието на общини и на МОН, но все още нямат отговор. "Само с профилактични прегледи може да бъдат откривани навреме тези смущения", категоричен е лекарят.
Увеличават се репродуктивните проблеми на мъжете и една от причините са съвременните технологии, категоричен е андрологът. Доказано е, че, ако се работи с лаптоп на коленете или смартфон се държи в джоба на панталона, намалява сперматогенезата, което нарушава оплодителната способност на мъжа. В

47% от случаите на безплодие сред двойките се дължат на проблеми у мъжа

Сред най-сериозните урологични проблеми на мъжете са доброкачествената простатна хиперплазия (ДПХ) и ракът на простатната жлеза (РПЖ), а в по-млада  възраст - между 20 и 40 г., са простатитите (възпаленията). "Тези болести имат и социална значимост, особено РПЖ придобива епидемични размери. В Америка изпревари рака на белия дроб (РБД) по честота сред мъжете. В България все още е на второ място след РБД. И въпреки това всяка година се увеличава - ако например за 2010 г. са регистрирани 1600, то през 2017 г. са 3200. Това се дължи и на по-добрата и ранна диагностика, и на съвременните възможности за лечение. В ранни стадии РПЖ може да бъде излекуван на 100%. От огромно значение е и въведената през 2010 г. профилактика. Тогава бях национален консултант по урология и заедно с председателя на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. д-р Любомир Киров предложихме и се прие всички мъже над 50 г. веднъж годишно да правят туморен маркер и да бъдат прегледани от уролог. Поема се от касата. Ако няма нищо обезпокоително, през 2 години се прави тази профилактика. В половината от случаите на РПЖ причината е генетична”, казва проф. Славов. Заедно с български уролози той участва в пансветовен проект. В резултат на проучванията са открити над 63 локуса в генома на карцинома. Това е

още един български принос в световната медицина

В резултат на това откритие са създадени т.нар. генетични диагностични панели, обяснява проф. Славов. Те служат за въвеждане на персонализираната и прецизирана медицина. Засега са много скъпи, но въз основна на такъв панел на конкретния пациент се предписва най-подходящото лечение. Проф. Славов дава пример с операцията на Анджелина Джоли, на която тя се решава след такова изследване.
Клиника по урология с извършване на специфична дейност по андрология в "Царица Йоанна-ИСУЛ" е друга рожба на проф. Славов и негови колеги. Тя е възстановена, обяснява професорът. Още през 1951 г. в Института за следдипломно усъвършенстване на лекари (ИСУЛ) е създадена

първата в страната клиника по урология

и първата катедра по урология. Те съществуват до 1972 г. и всички уролози в страната са обучавани и придобивали специалност тук. През 1972 г. е закрита поради окрупняване на структурите и прехвърлянето им в Медицинска академия. Така клиниката минава в Александровска болница.
Преди 4 години е възстановено отделението по урология в "Царица Йоанна-ИСУЛ" със специфична дейност по андрология от проф. д-р Йорданка Узунова и доц. д-р Валентин Владимиров, дм и със съдействието на МЗ, а от 2017 г. е клиника. Тя насочено се занимава с андрологични проблеми, което я прави уникална в страната. Сега специалистите чакат решение от МЗ и МФ за въвеждане на перманентната интерстициална брахитерапия - малко инвазивен подход, при който се вкарват радиоактивни микрокапсули в простатата при рак. В 96% от случаите дава шанс РПЖ да бъде напълно излекуван. Близо 60% от американските мъже с РПЖ вече се лекуват по този способ. Не е евтино, но в никакъв случай не е по-скъпо от следващите съвременни терапии, категоричен е специалистът. Например една химиотерапия струва 60 хил. лв. годишно, докато такава процедура в Европа струва между 11 и 12 хил. евро. Проф. Славов е категоричен, че за България ще бъде по-евтино.

Проблемите в системата на здравеопазването

не спират да вълнуват професора. "От периода на т.нар. демокрация ние се мъчим да създадем модел на реформа в здравеопазването в България. Както и да прозвучи, единствената реформа е на Илко Семерджиев, който в края на 90-те години въведе категорията джипи. С всичките плюсове и минуси това работи и до днес, но реформата спря дотам, не се проведе в болниците и се превърна в антиреформа. Влезе някакъв псевдопазарен механизъм, разрешават се непрекъснато нови болници, за да оцеляват, с времето се свалиха стандартите. А те са базата, върху която се градят правилата за добра клинична практика. Във Франция например има стандарт колко операции да бъдат направени в една операционна зала за месец, за година и това не се приема като администриране", казва проф. Славов. Клиничните пътеки не са остойностени, а и не са механизъм за финансиране, те са механизъм за оценка на качеството на медицинската помощ. Проф. Славов припомня, че кабинетът "Орешарски" прие здравна стратегия, разработвана години наред. Тя бе одобрена и от парламента. "Това правителство имаше волята да я приеме, бе намерило формулата за финансиране на диагностично-свързаните групи. Тази система е скъпа през първата-втората година, но после нещата се подреждат. И имахме шанса да станем пълноправни членове на европейското здравно семейство. А сега България, заедно с Румъния са на последно място в Европа, не само в ЕС. Македония е преди нас", казва проф. Славов. Не седнат ли партии, съсловни и неправителствени организации да се разберат до 2020 или 2025 г. да се направи това и това, едва ли нещо ще се промени, прогнозира лекарят.

Плевнелиев отказал да му връчи орден "Стара планина"

С Указ на президента Румен Радев от 11 септември 2018 г. проф. Славов е награден с орден "Стара планина" - първа степен за неговите изключително големи заслуги за медицинската наука и практика в Република България и за съществените му постижения в областта на урологията. "Доволен съм, че точно този президент ще ми връчи ордена. Чест прави на този Министерски съвет, че разбраха, че съм лекар, а не политик", казва изтъкнатият уролог.
Преди 5 години проф. Славов също бе номиниран за най-високото отличие в наградната система на България. Тогавашният президент Росен Плевнелиев обаче отказва да му го връчи с аргумента, че професорът бил част от правителството на Пламен Орешарски...
Проф. Славов е и

колекционер, и дарител

Преди време Софийската градска художествена галерия, а след това и Кюстендилската галерия "Владимир Димитров-Майстора" показаха творби от неговата колекция. "Изчерпателно познание и изследване в българската графика и рисунка", "творби от зараждането на българската графика до наши съвременници" бе оценката на експертите за експозицията.
Почетен гражданин на Кюстендил - градът, в който започва трудовия си път веднага след завършване на Медицинската академия през 1979 г. като цехов лекар и ординатор в хирургичното отделение на Окръжната болница. През 2004-2008 г. е зам.-декан на Медицинския факултет в МУ в София. По-късно е началник на Клиниката по урология в Александровска болница, национален консултант по урология, а през 2013-2014 г. е зам.- министър на здравеопазването. Освен на Българското урологично дружество, член е на Американската, на Европейската и на Световната асоциация по урология, както и на Българската и на Европейската асоциация по сексуална медицина. Автор е на над 320 научни труда, както и на повече от 10 диагностични и над 15 оперативни методики.
И, както обича да казва за себе си: лекар.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ