20 Април 2024събота06:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Статуята и протестите

/ брой: 276

автор:Петър Герасимов

visibility 1082

Това, че САЩ са пионери в утвърждаване на демократичното държавно устройство в най-новата история на света, е безспорно. Именно в Новия свят през 1780 г. се приема Декларация за правата на човека, първообраз на документа, приет по-късно, по време на Френската революция (1789), провъзгласил принципите "Свобода, Равенство, Братство". И до ден-днешен водещият девиз на официален Вашингтон е зачитане на човешките права и свободи (независимо от ред спорни моменти и действия).
И така стигаме до темата: САЩ и студентските протести. За целта трябва да се върнем назад във времето, в пролетта на 1968 г. Място на действието - Колумбийският университет в Ню Йорк, най-старото учебно заведение в огромния град, създадено още през 1754 г. Там са завършили такива исторически личности като Тиъдър Рузвелт, Ф. Д. Рузвелт, Уорън Бъфет (един от най-богатите хора в света), та до днешния президент на Щатите Барак Обама.
През далечната 1968-а хиляди студенти от Колумбийския университет - в знак на протест срещу конкретни и много важни проблеми: расовата дискриминация и активното военно ангажиране на Щатите във Виетнам (50 хиляди убити, 300 хиляди инвалиди) - окупират през април тържествената зала "Хамилтън" и сградата на Юридическата библиотека. Окупацията приключва на 30-и април, когато полицията на Ню Йорк нахлува вътре, използвайки сълзотворен газ, гумени куршуми и тежки палки. Стълкновението е страховито.
Равносметката: 132 студенти, четирима преподаватели, 12 полицаи - ранени, арестувани над 700 души. Един показателен пример кога, защо и как демократично правителство, чийто символ е Статуята на свободата, защитава гражданските и правовите устои на държавата. Срещу своеволието и нарушаването на законността дори с благородна цел. За каквато при нашите протести май не става дума...

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ