29 Март 2024петък08:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Судан отваря нова страница

Референдумът за независимост е крачка към разделянето на най-голямата африканска страна

/ брой: 7

автор:Дума

visibility 29

Жителите на Южен Судан казват тежката си дума на исторически референдум за това дали Югът да стане независима държава. Народното допитване продължава от 9 до 15 януари, а за участие в него са регистрирани 3,9 милиона южняци, но също представители на малцинства от Севера и диаспората.
Дългоочакваното гласуване обаче не преминава спокойно. Най-малко девет души загинаха в сблъсъци между две бунтовнически групировки и южносуданската армия в навечерието на референдума. Нападенията срещу войници на Суданската народноосвободителна армия бяха извършени през последните дни в богат на петрол район на границата със Северен Судан. Високопоставен началник от силите за сигурност изрази подозрения, че бунтовниците се опитват да намалят избирателната активност в някои райони. Въпреки това повечето наблюдатели очакват вотът да протече мирно.
Референдумът е решаващ етап в прилагането на мирното споразумение, което през 2005 г. сложи край на продължилата 21 години гражданска война. Конфликтът отне живота на над 2 милиона души и доведе до изселването на 4 милиона суданци.
Министър-председателят на Южен Судан Салва Кир Миардейт направи обръщение към гласоподавателите на специална пресконференция.
"Призовавам ви да направите избора си по мирен начин в края на нашето най-дълго пътуване. Ние, правителството на Южен Судан, ви гарантираме атмосфера на спокойствие и сигурност", заяви той, като подчерта важността на този "исторически момент".
Федералният президент на Судан Омар ал Башир заяви, че ще се натъжи, ако Северът и Югът се разделят, но ще приветства решението на жителите на Юга дори да се произнесат за независимост. Той направи своя коментар в южната столица Джуба, където направи необичайно посещение.
Отношенията Север-Юг са сложни от десетилетия заради робството, както и политическите и религиозните различия за ролята на централната власт в Хартум и светския характер на държавата. От 1920 г. до 1947 г. британската колониална власт управлява двата района поотделно, ограничава движението на населението и насърчава християнизацията и английското влияние на Юга, в противовес на арабско-мюсюлманския Север. В края на 1955 г., точно преди провъзгласяването на независим Судан, избухва първата гражданска война, която продължава до 1972 година. Югът започва втора война през 1983 г., завършила с подписването на мирното споразумение от 2005 година.
Югът има политическа автономия от 2005 г. и е твърде вероятно жителите му да се произнесат за независимост. За да бъде валиден резултатът от референдума, в него трябва да участват 60 на сто от регистрираните избиратели. Гласуването ще бъде следено от наблюдатели от ЕС, Арабската лига и центъра "Картър".
Ако южняците изберат пътя на независимостта, Югът може да стане нова държава още през юли, когато изтича шестгодишният преходен период, предвиден в мирното споразумение.


*Судан е най-голямата по територия държава в Африка - 2,5 млн. кв. км, с население 42 милиона. Южен Судан се простира върху около 1/4 от територията - 589 хил. кв. км, и има население между 8 и 10 млн. души
*Северът е преобладаващо арабски и мюсюлмански, а Югът - африкански и християнски.
*Икономиката се опира на петрола - дневното производство е около 500 000 барела, който осигурява 90% от експортните приходи. 3/4 от петролните залежи са в слабо развития Юг
* По данни на МВФ очаквания БВП (по номинална стойност) на глава от населението за 2010 г. е $1638,065, а по паритет на покупателната способност - $2464,901
* Безработицата е 18,7% според CIA Factbook, а суданците, които живеят под прага на бедността, са 40%
*Външният дълг на страната (2009 г.) $35,71 млрд.
  


Според анализатори почти сигурно е, че по-голямата част от населението на Южен Судан ще гласува за отцепване и така ще подготви почвата  за официалното създаване на 54-та суверенна държава в Африка вероятно през юли. Според екпертите обаче това ще е празничен момент с привкус на лоша поличба, въпреки че е единственият път напред. Дългият брак между арабско-мюсюлманския север и черния анимистичен и християнски юг на Судан винаги е бил неподходящ и нещастен, посочва в свой коментар сп. "Икономист". Федерално споразумение можеше и да свърши работа, ако дветe страни бяха показали гъвкавост и великодушие, но нито една от тях не се оказа способна на това. Това не означава, че всичко отсега нататък ще бъде спокойно.
 Според изданието едно стегнато споразумение за развод все още предстои да бъде договорено. Границата, която минава през богатия на петрол район, разделящ двете области, предстои да бъде начертана, а се предполага, че ще има и друг референдум. На север може да има проблеми. Много мюсюлмани може да решат, че Омар ал Башир, който бе преизбран в силно критикувани избори м.г., е "изгубил юга". Той продължава да е преследван от Международния наказателен съд в Хага за престъпления срещу човечеството в непокорния западен регион Дарфур.
Според експерти Судан не трябва да отваря кутията на Пандора, пълна с африкански държавици, неудържимо настояващи да бъдат освободени. В някои настоящи случаи като Сомалиленд единствената част от Сомалия, която е ефективно управлявана, дълъг период на успешна автономност може да доведе до постепенното й приемане като суверенна държава. В други - като Западна Сахара, бивша колония на Испания, чийто стремеж да избяга от марокански контрол отдавна разединява Африканския съюз, конфликтът ще продължи вероятно безкрайно. В други случаи като остров Занзибар, който е част от Танзания, или богатия на петрол анклав Кабинда, част от Ангола, щедра доза автономност е единственият разумен път напред.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ