07 Декември 2025неделя23:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Светът е в ядрен ренесанс, ние плюнчим калема

6 млрд. вместо 4 млрд. за "Белене"? През 2008 г. и билетчето в София беше 70 ст., а сега е левче

/ брой: 278

автор:Дума

visibility 475

Наталия ГЕРГОВА

В основата на всички войни са били ресурсите и тяхното преразпределение. В основата на всички военни конфликти днес са предимно енергийните източници, които големите икономики искат да завладеят, за да продължат да бъдат големи. Енергията, особено добиваната от ядрени източници, от доста време е основно занимание на голямата политика. Защото не е без значение къде ще са тези централи и най-вече кой ще ги построи. А надпреварата в строителството на ядрени енергийни мощности е на път да надмине напреварата във въоръжаването.
И докато светът изживява своя ядрен ренесанс и бърза да строи нови и нови АЕЦ, ние се занимаваме със сметки на коляно. И се опитваме да демонстрираме

мускули пред Русия

което само по себе си е смешно, да не кажем - жалко. Явно някой въвежда Бойко Борисов в дълбока заблуда, след като той поиска руснаците да си признаят някакви грешки за някакви инфлационни индекси, които оскъпили проекта "Белене" и вместо 4 млрд. евро, както било обявено през 2008 г., той вече струвал над 6 млрд. То през 2008-а и билетчето за градския транспорт в София струваше 70 ст., а сега е левче, но никой не замерва настоящия премиер и тогавашен кмет на столицата с инфлационни индекси. Азбучна истина е, че с времето всичко става по-скъпо. На енергийния форум в София Рейнхард Мичек, изпълнителен директор на международната проектна компания "Набуко газ пайплайн интернешънъл", съобщи, че този важен за Европа проект също поскъпва. Сега се оценява на около 8 млрд. евро, а през 2015 г., когато трябва да бъде готов, цената му ще достигне 12 млрд. евро.
Е, Сергей Кириенко призна за грешка, но това не е грешката, за която говореше Бойко Борисов. Явно обаче самата дума "грешка", произнесена от устата на шефа на "Росатом", бе достатъчна за българския премиер. Макар че Русия такива грешки не допуска. Грешката е на българския премиер, който очевидно бърка или пък не знае, че 4 млрд. евро е цената само на реакторите, към която трябва да се прибавят от 2 до 4 млрд. евро за инфраструктурата и за въпросните инфлационни индекси. Доказателство за това, че руска грешка няма се получи и след срещата при Бойко Борисов и подписването на меморандум за създаване на проектна компания за строеж на АЕЦ "Белене". Стана ясно, че окончателната цена на централата ще се обсъжда едва когато смесената компания бъде създадена. Тогава сигурно пак ще се говори за инфлационните индекси, които толкова много смутиха и направо ядосаха Борисов. Впрочем, има ли право България да налага на Русия, Финландия или Франция каквито и да било инфлационни индекси? Можем ли да казваме на производителя каква да бъде крайната цена на стоката му? Макар че във вторник Бойко Борисов май попадна в капан, който може да щракне и за държавата. Защото с тия сметки на коляно цената, на която българският премиер клекна, може да се окаже доста неизгодна. Другият тревожен момент след подписването на меморандума е, че България е на път да загуби мажоритарния дял от новата централа. Това пък означава печалбите от произвежданата електроенергия да отиват в Русия, Финландия, Франция, а за нас да остане само рискът. И загубата на суверенитет, защото точно това означава отказът ни от собствеността върху един стратегически обект. Може и така да се случи, защото, докато ние умуваме и мерим не три, а десет пъти, докато се престрашим да режем, 

Европа не губи време

и направи остър завой към ядрената енергия. А и изграждането на "Белене" по избраната технология, реактори, степен на надеждност и безопасност има пълното одобрение на Европейската комисия. Нещо повече, тя посочи "Белене" като един от трите примера за реактори трето поколение, заедно с проектите в Олкилуото във Финландия и Фламанвил във Франция, и даде препоръки в Европа да се строят само реактори с такава степен на надеждност и защита. Смята се, че атомните централи трето поколение, които се строят във Финландия и Франция, дай боже, и в България, ще бъдат крачка напред към централите от 4-то поколение, които ще изразходват ядреното гориво докрай. Сега отработеното съдържа над 90% от първоначалната енергия. Освен това централите трето поколение са максимално защитени от терористични атаки. Те са проектирани така, че няма да спрат производство, дори ако в тях се разбие товарен самолет. Ето защо няма нищо случайно, че в строежа на "Белене" искат да се включат финландският енергиен гигант "Фортум" и френският "Алтран". 
Няма време за губене, а и както се разбра, всяко забавяне води до оскъпяване, докато ние се ослушваме, просим извинения и плюнчим калема, най-бързо развиващите се икономики в света - на Китай и Индия, строят усилено атомни централи. Близо 80% от електрическата енергия във Франция се произвежда от такива централи. Финландия строи пети реактор в Олкилуото, който ще бъде готов през 2012 г., и планира строеж на още 2 атомни централи в следващите 10 години. Турция реши да започне изпълнението на ядрената си програма и пристъпва към изграждането на атомна централа с мощност 5000 мегавата. "Акую" ще има четири блока по 1200 мегавата и ще струва 20 млрд. евро. Турците нямат никакви притеснения, че централата ще се строи от руснаци. Нещо повече, според американски източници Анкара е започнала да изнася ядрени технологии в Пакистан. Опитала се да направи същото и с Аржентина, но САЩ са осуетили проекта. Дори Албания обяви в края на 2007 г., че Франция ще й строи атомна централа. Румъния разширява АЕЦ "Черна вода" и има намерение да построи втора. Македония се договори с Канада за покупката на атомни реактори, които ще бъдат инсталирани в Тетово. Програма за изграждането на АЕЦ има и Хърватия.
Швеция, която през 1980 г. обяви, че до 2010 г. ще закрие всичките си реактори, изключи само 3 от тях. Останалите 10, някои от които са на повече от 40 години, продължават да работят и произвеждат почти половината от електроенергията в страната. По този показател Швеция е първенец в Европа. Великобритания в момента има 19 АЕЦ, към които в края на 2018 г. ще се добавят още 10 нови. До 2025 г. 40% от нужния на британците ток ще се произвежда от атомните централи.
В 15 от 27-те страни членки на ЕС

работят 152 атомни централи

Евросъюзът е на първо място в света по производство на електроенергия от такива източници. Предвижда се делът на ядрената енергия в европейската общност все повече да нараства. Но и потреблението на електричество ще се увеличава с не по-малки темпове. Затова ЕС обмисля изграждането на мрежа, чрез която да получава ток директно от ядрените централи на Русия, Украйна и впоследствие - от соларния проект в Сахара.
За съжаление газът е в Русия и няма откъде другаде да дойде, каза преди време Берлускони на Бойко Борисов. Не само италианският премиер, а и всички лидери на държавите от ЕС вече гледат по съвсем друг начин на Русия. Нещо повече, експертите на Европейската комисия дори са направили оценки, според които зависимостта на ЕС от руските доставки на газ ще нараства и заедно с количествата, получавани от Норвегия и Алжир, ще гонят 90% през 2030 г.
След като сме в Европа, не е ли крайно време да се държим като истински европейци, а не като тъмни балкански субекти.


 

60% от свинското на пазара е българско

автор:Дума

visibility 16391

/ брой: 229

Освободената шефка на пътната безопасност стана зам.-министър

автор:Дума

visibility 15489

/ брой: 229

Валутните резерви на БНБ са намалели с 3,1%

автор:Дума

visibility 15115

/ брой: 229

За новите реактори в "Козлодуй" трябват още терени

автор:Дума

visibility 14699

/ брой: 229

Путин: Ще вземем Донбас и Новорусия

автор:Дума

visibility 14542

/ брой: 229

65 000 семейства в Кипър ще получат коледни добавки

автор:Дума

visibility 15581

/ брой: 229

Си и Макрон обсъждат допълващи се ползи

автор:Дума

visibility 15711

/ брой: 229

Накратко

автор:Дума

visibility 11959

/ брой: 229

Какво след протестите

автор:Донка Михайлова

visibility 6917

/ брой: 229

Вън простаците от НС!

автор:Нешка Робева

visibility 11373

/ брой: 229

За БГеврозоната

visibility 8563

/ брой: 229

Поколенията и лъжите

автор:Александър Симов

visibility 7884

/ брой: 229

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ