29 Март 2024петък14:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Таборът се връща от Париж

/ брой: 191

автор:Ева Костова

visibility 1308

Че що не ги "интегрират", бе? Нали има Европейска харта за правата на човека? Ма нещо "демократична" Франция забравя клаузите на тази харта и хоп - циганите обратно в България. Българите да се "интегрират" с тях. Бати лицемерите.
Така цветисто реагираха веднага във форума прочели новината хора, че Франция гласи връщането на около 700 роми, които бяха изгонени от нелегалните им жилища. 
Но понеже на страниците на вестника ни не може да се говори анонимно, ще спазим бон тон по този повод. Пък и си познаваме циганите, тъй като си ги интегрираме години наред и вече сме посвикнали с eтническите им особености...
Преди време от тях "пропищя" Норвегия, към която се бяха отправили оправно бързо не особено студенолюбивите мургави нашенци. Сега предпочитани от тях "дестинации" са Белгия, Холандия и Германия. Около 20 хиляди български роми живеят в Брюксел.
Немалка част, особено от великотърновското село Водолей, мигрират в Гърция, не е малък броят на ромите и в Испания. По-голямата част от ромите работят неквалифицирана работа. В Гърция, Италия и Испания това обикновено е земеделие или гледане на възрастни хора. В Швеция е много популярно брането на билки. В Белгия се занимават с транспортни услуги. Хората се трудят, както се вижда. Една част от тях се занимават и с друг вид дейност, за която понякога споменават чужди и наши издания, цитирайки проучвания или пък се премълчава срамежливо. Но с подобен вид дейности се занимават и много неромски наши емигранти...
Българските и румънските граждани имат право на свободен престой във Франция до три месеца, но след това трябва да докажат, че имат работа, здравно осигуряване и доходи. По-строгите правила за работа във Франция на българи и румънци бяха част от условията за приемането на двете страни в Европейския съюз.
Така е наистина, но коя страна може да се похвали, че при свободно придвижване на хора в рамките на ЕС ще бъде застрахована от нежелани гости? Въпросът е как да посрещне такива гости. Как да ги приобщи към своя бит и култура? Погледнато реално, Франция има далеч по-големи възможности да направи повече за пришълците в нея, отколкото България. Независимо от средствата, които получаваме и които не се знае винаги къде точно отиват, за интеграцията на ромите у нас. Средства, които някои по-богати страни предпочитат да дават, за да си държим българите в България. Това е истината. И в това отношение явно няма скоро да дочакаме промяна в трудната интеграция на тази категория хора в рамките на родната територия. И без очакваната помощ в делото на  интегрираните към интеграцията им.
Още повече, че като цяло икономическият статус на тези емигранти е добър, някои дори правят свои фирми или стават ортаци с тамошни бизнесмени. Ромите в чужбина кътат пари за ремонт и построяване на нови къщи у нас.
Тоест летвата и тук е вдигната високо. Готови ли сме да си ги посрещнем?

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 199

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 192

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 204

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 164

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ