
Такса смет ще зависи от броя обитатели на имота
Бизнесът може да се договаря директно с фирми за извозване на боклука
/ брой: 178
Рамково споразумение, подписано между Националния статистически институт (НСИ) и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), прави възможно от 2025 г. таксата "Битови отпадъци" да се изчислява в зависимост от броя на обитателите да даден имот и сметта, които те генерират. Това каза доц. д-р Атанас Атанасов, председател на НСИ при подписването на документа вчера. След споразумението ще получават официални данни от преброяването на населението и жилищния фонд в България.
"Данните, свързани с броя на ползвателите на услуги в имот в раздел "Данни за домакинствата", ще бъдат използвани при разработване на новата методика за сметосъбиране". Таксата вече няма да зависи от данъчната оценка на имота.
Според методиката общинарите могат да използват три подхода - да се продават на хората специални торби, да се плаща спрямо броя контейнери или да се изчисли сума по броя на живеещите в даден имот.
По неофициална информация повечето от кметствата имат намерение да използват броя на живеещите в едно жилище. В този случай сумата се определя, като разходите на общината се разделят на хората в населенoто място, а получената сума се умножи по бройката на обитателите на имота. За измерител може да се вземе и изразходваното количество вода. Приходите от такса смет трябва да покриват разходите за почистване. Изключение от този принцип се допуска само в случаи, когато може да бъде засегнат общественият интерес - тоест с новата методика таксата да се вдигне прекомерно.
Според параметрите на новата методика може да се направят приблизителни изчисления колко ще струва извозването на боклука. Например в средно голяма община с близо 138 000 жители и разходи за почистване за 10,5 млн. лева таксата ще е 76 лева на човек годишно. Така домакинство от четирима ще трябва да плати 304 лева. В София има няколко пилотни проекта, при които е въведен принципът "замърсителят плаща". Единият е в районите УКремиковциФ и УОвча купелФ, където има система за разделно събиране на отпадъци от хартия и картон, стъкло, пластмаса и метали. На домакинствата са раздадени контейнери или чували, а за тези в блоковете са поставени специални контейнери.
От Столична община посочиха още, че извън стандартното определяне на такса смет според данъчната оценка са дали възможност на бизнеса да плаща според количеството битови отпадъци за нежилищните имоти. Фирмите имат и опция за събиране и извозване на битовите отпадъци чрез пряко договаряне със специализирани фирми.
Промените в общинските наредби, отнасящи се до определянето на таксата за битови отпадъци, обаче ще бъдат направени едва след като бъде приета от Министерския съвет наредбата за новата методика.В Пловдив например ще правят проучване колко боклук се изхвърля от даден вход или блок. Ще се поставят чипове на контейнери и камиони, за да се измери количеството отпадъци.
Във Велико Търново предвиждат по новата методика да изберат таксата да зависи от бройката на живеещите. Това нямало да доведе до шоково поскъпване, дори за някои може да има намаление. Според изчисленията с новата методика няма да се налага дофинансиране на дейностите по чистота от други приходоизточници, както е в момента. В Кърджали пък се плаща според застроената площ на жилището, но от общината обясняват, че най-честно ще бъде, ако таксата се определя спрямо генерирания отпадък.