25 Април 2024четвъртък06:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Избори

Таско Ерменков: Най-важна е грижата за хората

Има как цените на ток, парно и вода да са по-ниски, ядрената ни енергетика трябва да се развива, казва водачът на листата на "БСП за България" в Разград

/ брой: 59

автор:Мая Йовановска

visibility 1972

ТАСКО EРМЕНКОВ по професия е икономист. През 1981 г. завършва Московския институт за международни отношения, а през 1984 г. - Военна академия "Г.С. Раковски" със златен медал. Доктор е в областта на техническите науки. Награден е със златен медал от Техническия университет в София. През 2003 г. става изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност. Народен представител от БСП в 42-рото, 43-тото и 44-тото НС. В последния парламент е зам.-председател на Комисията по енергетика и член на постоянно действащата подкомисия за наблюдение на дейността на КЕВР и на Комисията по отбрана. Известен е с битките, които води, в полза на българските потребители и за защита на националния интерес в енергетиката.


"Ще провеждаме политика на равнопоставеност на всички области"

- Проблемът с неразбираемите сметки, особено за парно, как може да бъде разрешен и кой не си свърши работата, господин Ерменков?

- Основната вина не е на КЕВР, макар че и комисията има отговорност за неяснотата на сметките. Проблемът е в политиката на Министерството на енергетиката и в методиката, по която се изчислява топлинната енергия. Това е сред проблемите, които трябва да бъдат решавани в едно бъдещо управление. За да бъдат хората убедени, че плащат каквото са потребители, а не да бъдат баламосвани с някаква формула - струва ми се, че няма специалист, който да разбира логиката й. Сметките трябва да са прозрачни, достоверни, да отговарят на потреблението. Това може да се постигне със законови и подзаконови промени, така че КЕВР и естествените монополи да се съобразяват с тези изменения.

- От години слушаме за либерализация на пазара. Свърши ли си работата властта да ни обясни какво ни очаква и защити ли уязвимите потребители?

- Либерализацията бе направена както всичко останало - изкривена по герберски. Либерализация се въвежда, за да има по-ниски цени от монополните, а не да се налагат високи монополни цени. Особено в електроенергийния сектор либерализацията трябва да доведе до намаляване на цените, а не до повишаването им, както се случва сега. Няма сезон без протести срещу цените дори и на големите енергийни потребители. Тази либерализация, която Борисов и ГЕРБ направиха, доведе до това, че на електроенергийната борса няма достатъчни количества ток. А правилата, по които работи борсата, бяха абсолютно изкривени. Има съмнения за манипулация в полза на определени играчи, които трупат свръхпечалби на гърба на всички нас.

Високите цени на тока са във вреда на бизнеса и потребителите, на цялата икономика, която със своята продукция става неконкурентоспособна. Така пазарът на индустриалците се стеснява, създават се предпоставки за намаляване на работни места и за увеличаване на безработицата.

За обикновените потребители високата цена означава да се лишават от нещо, да си откъснат от хляба, за да платят сметките си. Живеем в XXI век, а властта, говорейки за либерализация, въвежда див капитализъм. БСП ще промени така нещата, че на пазара да има достатъчно електроенергия, ясни правила, по които борсата да работи, без да се получават изкривявания. И най-вече - да идентифицираме енергийно бедните или зависими хора, които не могат да си плащат сметките. Държавата трябва да им гарантира, че те ще имат необходимото им количество електроенергия, за да живеят. Тази политика ни бе препоръчана от Световната банка още през 2012 г. Девет години по-късно нищо не е направено за бедните потребители. Това е един от приоритетите на БСП в енергетиката - либерализация с мисъл за хората. Така че тя да доведе до намаляване на цените и оказване на помощ на енергийно уязвимите, за да не живеят те на свещи и на студено.

- Каква е вашата оценка за свършеното от ГЕРБ в енергетиката?

- Отговорът с две думи е - нищо полезно. Ако не бяхме ние от БСП да внесем предложението по отношение на т.нар. газова сделка, когато бе делото в ЕК срещу "Булгартрансгаз", сега компанията нямаше да е държавна. С решение на Народното събрание забранихме това. Ако не бяхме ние от БСП да задължим правителството да гарантира работата на ТЕЦ "Марица Изток 2", днес тя щеше да бъде затворена. Ако се погледне управленската програма на ГЕРБ и се видят техните приоритети, ще стане ясно, че нито един от тях не е изпълнен. Не направиха достатъчно за проучването на газ в Черно море. Въпреки че обещаха, че ще се съобразят с препоръките за прекратяването на договорите с т.нар. американски централи, това не бе направено. Не бе оптимизирана работата на държавните енергийни предприятия. Не бе завършен нито един интерконектор в последните 4 години. Да не говорим за ядрената енергетика... Политиката на ГЕРБ и в енергетиката, и във всички други области е такова срутище, че и да изредя 100 лоши неща, ще се намерят хора, които да добавят още 100.

- Какъв е гръбнакът, основните приоритети на БСП в енергетиката?

- Най-първо трябва да се възстанови диалогът между потребителските организации, браншовите организации, работодателите, синдикатите, специалистите в бранша, за да намерим пътищата, по които енергетиката да се развива в следващите 30-50 години. А това няма как да стане без консенсус, за да се движим във вярната посока, без значение кое правителство е на власт. На първо място е спасяването на ядрената енергетика - възможностите за изграждане на АЕЦ "Белене" и развитието на АЕЦ "Козлодуй" след изтичане на експлоатационния срок на 5 и 6 блок, за да се намери подходяща замяна, в това число и чрез малки модулни реактори след лицензирането им в ЕС. Да провеждаме политика за привличане на инвеститорите. А не като сега - да са отблъснати.

Трябва да осигурим въвеждането в България на т.нар. Зелена сделка. Но по начин, който да защитава националните ни интереси. Трябва да се стимулира развитието на възобновяемите източници, включително на ВЕЦ, като се отчете тяхното влияние върху стабилността на енергийната система и върху цените. Другото влияние на Зелената сделка е върху въглищните ни централи. Не си представям, че ще затворим централите преди 2030-2035 г., но за това трябват активни преговори с ЕК. Въглищните централи са жизнено необходими за енергетиката, за стопанския живот и за потребителите, защото в момента няма с какво да ги заменим. И в годините, в които им остава да работят, да направим плавен преход и да превърнем комплекса "Марица Изток" в център на модерни зелени технологии. Необходими са политика и средства, за да не остане нито един безработен от централите и нито една фирма да не фалира.

Трябва да продължат и проучванията за собствени находища на газ. Инвеститорите обаче трябва да се търсят активно. Турция и Румъния откриват газ в Черно море, само ние не можем. Изграждането на интерконекторите трябва да бъде завършено, защото така ще диверсифицираме доставките на газ и ще намалим цената му.

Ще увеличим количеството електроенергия на свободния пазар, за да се стигне до спадане на цените. Същото важи и за природния газ. Собственият добив ще доведе до намаляване на цените. По отношение на топлофикациите - ще търсим начин да преминат към комбиниран цикъл на производство, което да доведе до спадане на цената на топлинната енергия. Особено внимание ще обърнем на "Топлофикация София", защото тя е камък на шията на БЕХ. Всичките ни предложения - в здравеопазването, социалната политика, образованието, данъчната политика, икономиката, енергетиката, са с грижа за хората.

- Водач сте на листата на БСП в Разград - областта, в която хората плащат най-скъпата вода. Какви са най-неотложните за решаване проблеми на хората?

- Водата е най-скъпа, защото е помпажна и основните разходи не са за пречистване, а за електроенергия за добив и транспортирането й до потребителите. Ето как енергетиката влияе на цената на водата. Ако се постигне поевтиняване на тока, ще има и намаляване на цената на водата в Разград. Но по-важното е, че не може в XXI век да има области, които са приоритетни, и такива като Разград, на които не се обръща внимание.

Областта е на последно място по лекари на глава от населението, по качество на образованието, по брутен вътрешен продукт, по инвестиции. Само 17% от пътищата в областта са нормални. Разград е и на последно място по среден доход, областта се обезлюдява. Причината е, че държавните инвестиции се съсредоточават в пет големи града и така по-малките населени места се обезлюдяват.

Политиката ни ще е основана на равнопоставеност на всички области. Навсякъде в България живеят българи, не може да бъдат делени както се прави сега. Равномерното развитие на всички области е от най-важните ни задачи. Тук заради лошите пътища и липсата на лекари този златен час в медицината, необходим за спасяването на хората, не може да се осъществи. Гарантирането на достъп до нормално и качествено здравеопазване във всяко населено място в областта ще бъде наш приоритет тук. 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ