20 Април 2024събота18:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард

Цветелина Пенкова: Корупцията пречи на чуждите инвестиции в България

В политиката трябва да се залага повече на нови хора със свежи идеи, смята зам.-председателката на "Милениум клуб"

/ брой: 32

автор:Павлета Давидова

visibility 3833

Цветелина Пенкова живее и работи в Лондон. Завършила е висшето си образование в Оксфорд. Работила е в инвестиционна банка, а в момента е част от инвестиционен фонд, който набира и преразпределя средства в малки и средни предприятия в Европа. Тя е заместник- председател на "Милениум клуб" България, който има структури в редица европейски градове. Сдружението с неправителствена цел в обществена полза съществува от 2016 г. Основен двигател на организацията са млади българи, родени след 1 януари 1981 г.

"Младите българи не са апатични към политиката, има много хора с идеи за реформи."

- Твърде много млади и интелигентни българи избират да търсят своята реализация в чужбина. Как попаднахте в Лондон и защо точно Великобритания?

- След като завърших образованието си в Лондон, намирането на работа там стана по съвсем естествен начин. Човек трябва да се движи според възможностите, които му се предлагат. Никога не съм изключвала връщане в България, но не е и някаква конкретна цел. Нямам ограничение във времето - след 2 години ще съм в България или ще съм в Лондон, зависи от възможностите, които се предлагат. В момента разполагам с достатъчно гъвкавост и време, мога да си позволя да се местя, ако се наложи, или ако изникне по-добра възможност.

- Зам.-председател сте на "Милениум клуб" България. Това ли е една от възможностите за връзка с родината?

- Основната идея за създаването на "Милениум" беше точно да се изгради мост между българите в България и тези, които по една или друга причина, било то образование или работа, се развиват в чужбина. Определено това е начин, по който да се чувстваме по-свързани с родината. 

- Може ли подобна организация да сплоти младите, да ги вдъхнови да работят по-активно за страната си?

- Първата стъпка, която направихме, беше създаване на една платформа, а оттам и на възможност за връзка между млади хора. Бяхме приятно изненадани как се прие идеята ни. Основният ни център в момента е в Лондон, но имаме доста активни звена в Париж, в Милано, във Виена. Доволни сме, че чрез платформата създадохме възможност за тези хора да се свържат и да обсъдят какви идеи и проекти биха могли да предложат.

- Какво очаквате да видите като резултат?

- Очакваме една по-силна ангажираност на младите хора към обществените, политическите и социалните движения в България. Заемане на позиция, предлагане на решения и вече активни роли в различни сфери.

- Сякаш все по-често обвиняват младите в България, че са апатични към политическия живот. Вярно ли е това и как може да бъдат "активирани"?

- Аз не бих казала, че са апатични. Бих казала, че в нашата общественост политиката има негативна комутация, която се предава особено у млади и хора, които нямат директна връзка с движения или с подобни организации. Този негативизъм трябва да се премахне. Политиката в крайна сметка е всичко, тя е навсякъде в нашето ежедневие - в работата, в здравеопазването, в образованието. За жалост тук политиката се свързва с интригантство, неясни законови разпоредби и корупция. Това са първите неща, които изникват в съзнанието на младите хора у нас, щом чуят "политика". Особено у човек, който не се интересува и не е запознат с подробностите. Не мисля, че липсва ангажираност, напротив, както вече казах, ние се запознахме с много хора, които имат позиции и познания. Тепърва обаче трябва да установим начина, по който те могат да ги представят.

- Нормално е, когато на едно място се съберат толкова много активни хора с гражданска позиция, да се замислят и за политическо участие. Възможно ли е клубът да прерасне в политическо движение или по-скоро си представяте съвместна работа с различни политически организации?

- Още от учредяването на клуба винаги сме казвали, че "Милениум" е неправителствена организация и няма да учредяваме партия. Вярно е, че отделни личности от "Милениум" имат такъв тип амбиции. Това са активните хора, които, надявам се, ще участват активно в политическия живот.

- Предстоят избори за Европейския парламент. Какво е отношението на клуба към тях?

- На 14 януари проведохме конференция, на която изложихме някои гледни точки относно нашата представа за бъдещето на Европа. Има идеи, хората се интересуват от това накъде ще поеме ЕС. Живеем в много динамични времена, които наистина ще определят бъдещето на Европа. Тези избори са може би най-значимите за последните 20 години. Значими са и за България, затова трябва да имаме ясна позиция, да изберем хора, които и реално ще могат да защитават както интересите на България, така и интересите на ЕС.

- Какви трябва да са българските представители, които ще попаднат в Европарламента?

- Според мен трябва да са хора с ясни идеи и ясни цели. Хора, борещи се за утвърждаването на една общоевропейска общност. Като цяло очакваме по-силно представяне на нови лица, тъй като мисля, че населението като цяло се измори от едни и същи политически фигури. В крайна сметка човек се изчерпва, това е нещо нормално както в професионално отношение, така и в политиката. Важно е да има нови идеи. Важно е да се гледа към млади хора, които има какво да представят и какво да кажат. Според мен те може би ще бъдат малко по-полезни от гледна точка на това какви реформи са необходими и в каква посока трябва да се движат. Просто трябва малко повече свежа кръв.

- Как би могло да стане - чрез квотен принцип в партиите или изцяло нов проект, който да лансира такива млади хора?

- Този въпрос е сложен. И двете неща са вариант. Разбира се, всяка една партия трябва да залага изключително много на младежките си организации. В същото време трябва да бъдат отворени за външни хора или поне да черпят идеи от тях. Нови проекти в България има много и ще продължава да има, такива наченки има навсякъде, из целия ЕС. Но с всеки нов проект се носят много отговорности, трябва много внимателно да се подхожда точно какви са политиките, какви са предложенията.

- Какво бихте искали да видите в България като положителна стъпка за развитието на страната?

- Ще кажа нещо, което може би е малко клиширано. Това, което най-много ме натъжава, е отношението към България и свързването й основно с корупционни схеми. Силата на корупцията в страната е на всякакви нива. Това е проблем, който съм виждала лично от бизнес гледна точка - има страшно много инвеститори, които гледат към Източна Европа и конкретно към България, но обикновено винаги се стига до едни етапи на проверки, на проучвания, след което има рязко оттегляне на интереса. Няма как това да не ме натъжава, тъй като тук има страшно много възможности, страшно много умни и кадърни хора, които има какво да предложат. Затова трябва да премахнем това статукво на корупция. И това трябва да тръгне както от властта, така и от всеки обикновен човек, тъй като до известна степен корупцията се е наложила в манталитета на българите. Това не е полезно за обществото, не е полезно за представянето на България на европейската сцена.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ