20 Април 2024събота00:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цяла флотилия от плаващи АЕЦ до 2020 г.

За новите руски централи идват поръчки от Африка, Азия, Латинска Америка

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 672

Независимо от споровете "за" и "против" ядрената енергетика има проекти, чиято рационалност е безспорна. Сред тях е изграждането на плаващи атомни електроцентрали (ПАЕЦ), които да снабдяват с електричество отдалечени райони.
В това отношение Русия има изследвания с давност няколко десетки години и дори скоро бе построен корабът "Академик Ломоносов", предназначен да носи първата ПАЕЦ, но идеята не бе осъществена докрай заради финансови затруднения по време на световната криза. Сега специалистите продължават започнатото и вярват, че до края на тази година ще успеят да открият новата електроцентрала.
Всъщност Русия е със значителен опит в това отношение, защото страната има голям граждански и военен атомен флот. Руснаците досега са построили 250 плавателни съда с един и два реактора и смятат за напълно възможно до 2020 г. да създадат цяла флотилия от такива централи, като ги разположат най-вече в северните територии без добра инфраструктура и с малко население.
За тях ще бъдат определяни спокойни райони - без земетресения, без опасност от вълни цунами, без силни бури, далеч от размирни територии с терористи. Засега се предвижда първата ПАЕЦ да бъде разположена във военния град Велючинск в Камчатка, а втората - в град Певек в Чукотка.
С едно зареждане централата ще може да работи 12 години. После реакторът ще бъде демонтиран и на негово място ще се сложи нов, а на първия ще се направи презареждане. Плаващите атомни централи ще произвеждат по 70 мегавата ток и той ще бъде достатъчен за нормалния живот на цял град с население от 25 000 души.
Интересът към първата в света плаваща АЕЦ е толкова голям, че още преди тя да е завършена, в "Росенергоатом" вече са получени поръчки за такива съоръжения от държави в Африка, Азия, Латинска Америка. Там руските централи не само ще произвеждат ток, но и ще пречистват и обезсоляват морската вода, за да стане тя питейна.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ