29 Март 2024петък15:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Унгария пак се провини

Но готов ли е Брюксел да я накаже и постави под "политическа карантина"

/ брой: 66

автор:Юри Михалков

visibility 1929

Eвросъюзът е настроен да накаже провинилата се за сетен път Унгария - този път заради закона от 30 март за извънредните пълномощия на премиера Виктор Орбан, приет за справяне с коронавирусната пандемия. Законопроектът на правителството бе приет без проблеми, защото управляващият блок ФИДЕС-"Унгарски граждански съюз"  има две трети мнозинство. Докато трае извънредното положение заради пандемията, Виктор Орбан ще управлява еднолично с укази. Но ахилесовата пета на този ход е, че извънредните мерки са безсрочни, а и се предвиждат глоби и затвор до 5 години за "лъжливи новини" и дезинформация относно действията на правителството за справяне с епидемията. Предложението на опозицията за времева рамка на извънредните пълномощия (90 дни) бе отхвърлено. Тя се опасява също, че Виктор Орбан ще намери повод да удължи режима на извънредните пълномощия - например, с довода за разразилата се икономическа криза като последица от пандемията. В същото време съобщенията в местни и чужди медии гласят, че унгарските журналисти са заплашвани по социалните мрежи и се опасяват да не останат бе работа или да не бъдат осъждани заради критики към здравеопазването, което и без това "боледува" от недостиг на пари и кадри. 

В тези две особености на закона Брюксел видя заплаха за демокрацията и гражданските свободи.  Упреци и заплахи срещу Унгария заваляха от Еврокомисията, Европарламента, Съвета на Европа, ОССЕ, държави-членки и отделни политици. 13 западноевропейски държави в ЕС разкритикува Будапеща в специално изявление, по-късно към тя се присединиха и източноевропейските Словакия и трите балтийски държави. Полският председател на Европейската народна партия (ЕНП) Доналд Туск настоя ФИДЕС да бъде изхвърлена от ЕНП и по неговия призив 13 европейски десноцентристки партии призоваха ЕНП да материализира повика на Туск. Външният министър на Люксембург предложи Унгария да бъде поставена под "политическа карантина" и извадена от Съвета на министрите на ЕС - сиреч да бъде изхвърлена от кухнята, където се прави политиката на ЕС. Бившият италиански премиер Матео Ренци написа в Туитър, че ЕС "просто трябва да изключи Унгария от ЕС". Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис пък обвини Унгария в "авторитарен опортюнизъм". Последната заплаха дойде от германския външен министър Хайко Маас, който смята, че Унгария трябва да бъде наказана с по-малко средства от общия бюджет на ЕС за следващия финансов период. 

На свой ред Будапеща контрира, че  извънредните пълномощия са въведени само срещу разпространението на коронавируса и ще се откаже от тях, щом отпадне извънредното положение, но пак без да посочи краен срок. "Водим война срещу коронавируса, за да спасяваме човешки живот и за целта трябва да имаме възможност да вземаме бързи решения", обясни правителственият говорител Золтан Ковач. Отделно в отговор на заявлението на 13-те страни-членки Будапеща потвърди привързаността към ценностите, в които я обвиняват, че потъпква.

Досега Унгария имаше провинения по мигрантската криза, медийната политика и в някои сфери на човешките права.

За Брюксел обаче ще е много трудно, почти невъзможно, да изгони Унгария от часа по евроценностите. Както твърди "Ню Йорк таймс", там осъзнават, че сега не е време за скандали и разпри между страните членки. Първо, заради пандемията, която изисква единение, а не конфликти. И второ, защото дори в ЕНП има партии, които не желаят изхвърлянето на ФИДЕС от нейните редици, защото тогава има опасност ФИДЕС да слезе на брега на европопулистите и скептиците. И не случайно управляващият в Германия Християндемократически съюз не е сред 13-те консервативни партии, подписали писмото за изключването на ФИДЕС от ЕНП. 

Брюксел не може да лиши Будапеща от право на глас в Евпропейския съвет, тоест не може да я сложи под "политическа карантина", защото за целта е необходим консенсус, а срещу "унгарската карантина" ще се противопостави поне Полша, която досега е солидарна с Будапеща по редица въпроси (не само по мигрантския). Принудителното пък изключване от ЕС изобщо не е предвидено в договорната му база. Затова според коментарите надделява мнението да се изчака как Будапеща ще се възползва от извънредните пълномощия и тогава вече да се наказва, ако сгази лука.   

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ