20 Февруари 2026петък21:38 ч.

Увеличиха пътните такси за най-дългата магистрала в Гърция

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 20429

В последния ден на миналата година магистралата "Егнатия Одос“ в Северна Гърция беше предадена от държавата на концесионер - консорциум на гръцката "ГЕК Терна" и френската "Ежис", съобщават гръцките медии.
"Егнатия Одос" е най-дългата магистрала в Гърция и една от най-дългите в Европа. Тя свързва гръцко-турската граница с пристанището Игуменица на Йонийско море - трасе с дължина около 900 км, припомня икономическото издание "Нафтемборики".
Концесията е за срок от 35 години, а на 30 декември гръцката държава получи наведнъж концесионната такса от 1,275 млрд. евро. Сумата по концесията ще бъде използвана за погасяване на част от гръцкия държавен дълг.
Освен това концесионерът се задължава да инвестира в магистралата 3,8 млрд. евро, от които 820 млн. през първите пет години.
Търгът за консеционирането на магистралата беше проведен още през 2021 г., но редица забавяния отложиха действителното влизане в сила на договора с повече от четири години.
От полунощ на 1 януари пътните такси по магистралата бяха увеличени с 0,04 евро на километър. Според изчисления на "Катимерини" това означава, че цената на пълния маршрут по "Егнатия Одос" от Игуменица до ГКПП "Кипи" на границата с Турция се увеличава от 24,45 на 30,45 евро.
Увеличаването на пътните такси засяга и пътуващите от и за България, защото към "Егнатия Одос“ влиза и пътят Солун - Серес - Промахон (на границата с България), както и двете пътни артерии към границата със Северна Македония.
Безплатното движение на постоянните жители на прилежащите до магистралата зони ще бъде запазено в продължение на две години, пише "Катимерини".
В съобщението на концесионера се казва още, че се запазва номерът за спешни случаи по магистралата 1077. Освен това ще бъдат предоставяни безплатни услуги за пътна помощ за транспортиране на повредени автомобили извън зоната на магистралата.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ